"Raport": zarabiają na strachu przed epidemią. Czarny rynek szczepionek nadal kwitnie

Polska
"Raport": zarabiają na strachu przed epidemią. Czarny rynek szczepionek nadal kwitnie
Polsat News
Publikują emocjonalne ogłoszenia, zachęcają, by zapłacić i szybciej otrzymać rzekomą szczepionkę. "Raport" ujawnia metody działania czarnego rynku

Przybywa zarabiających na czarnym rynku szczepionkowym. Robią to bez skrupułów, a nielegalny biznes opierają na strachu. Oferty zaszczepienia się poza kolejnością można łatwo znaleźć, podobnie same "szczepionki" oraz negatywne testy na koronawirusa. Reporterzy "Raportu" jako pierwsi odkryli epidemiczny czarny rynek. Teraz dotarli do kolejnych, dla których pandemia to czysty zysk.

Reporterzy "Raportu" Beata Glinkowska i Jacek Smaruj od kilku miesięcy przyglądają się ludziom, którzy chcą zarobić na pandemii. Jako pierwsi pokazali, jak działa czarny rynek w sieci. 
 
Podczas dziennikarskiego śledztwa dotarli do mężczyzny, który twierdził, że sprzedaje szczepionki Pfizera. Kupili fiolkę, a następnie przekazali ją do badań.
 
Zespół profesora Krzysztofa Pyrcia z Uniwersytetu Jagiellońskiego ustalił, że w środku jest RNA, czyli główny składnik szczepionki, w stężeniu odpowiadającym oryginałowi. Okazało się jednak, że nie jest to produkt Pfizera, lecz podróbka. To pierwsza taka sytuacja na świecie.
 
 
Śledczy zabezpieczyli rzekomą "szczepionkę". Część substancji - jak wynika z nieoficjalnych informacji - przebada sam Pfizer, w Stanach Zjednoczonych. 
 
27-latek, który sprzedał fiolkę dziennikarzom "Raportu", został zatrzymany. Czeka go proces, a w dalszej perspektywie grozi mu osiem lat więzienia.
 
Zaoferowała miejsce w kolejce za 3 tys. zł
 
Jak pokazali reporterzy "Raportu", oszustów wciąż przybywa, a ich kolejne pomysły są coraz bardziej kreatywne. Dotarli do kobiety, która ma mieć dostęp do oficjalnej kolejki szczepień. To zapis internetowej korespondencji (pisownia oryginalna):
 
KOBIETA: Posiadam dostep do centralnego systemu obslugi szczepien przeciw COVID i oferuje latwe zapisy poza kolejnoscia. Dla wszystkich, niezaleznie od wieku i zawodu. Rowniez znane osoby lub politycy wszelkich parti lub opcji. 
 
REPORTERZY: Dzień dobry, bardzo proszę o kontakt. Jestem zainteresowany i liczę na dyskrecję.
 
KOBIETA: Koszt zależy od liczby osób. Dla jednej osoby jest to 3000 zł, dla dwóch osób będzie 2500 zł za osobę. Ponieważ obsluguję całą Polskę i nie spotykam sie osobiście, rozliczenie w postaci płatności z PayPal.
 
Przy szczepieniu personel medyczny może poprosić o dowód osobisty dla werifikacji osoby, ponadto fakt zaszczepienia pojawia się w internetowym koncie pacjenta, co będzie istotne w przypadku przyszłego paszportu szczepień - dlatego istotne jest by dane te były prawdziwe.
 
Ja te dane usuwam w momencie wpisania do systemu, używam bezpiecznego emaila i wszelki ślad po nich ginie, więc pełna gwarancja bezpieczeństwa z mojej strony
 
REPORTERZY: Jestem w stanie dostarczyć pieniądze ale proszę mnie zrozumieć, że przesyłka takiej kwoty byłaby z mojej strony nieroztropna.
 
KOBIETA: W każdej nielegalnej transakcji gdzie za usługę płaci się "łapówkę" obowiązuje żelazna zasada: płatność za całość jest "przed" a nie "po". Usługi nie sprzedaje się przez telefon i inne nośniki, które nagrywają i mogą stanowić "twardy" dowód, którym potem można kogoś szantażować.  Jak zakończymy skasuję historie tej naszej e-rozmowy.W sytuacji kiedy nie zachowam środków ostrożności stracę nie tylko pracę ale i wolność. 
 
WIDEO: Reporterzy "Raportu" o nielegalnym handlu szczepionkami
  
 
Kilkadziesiąt ofert sprzedaży "szczepionki"
 
Oszuści wykorzystują strach przed koronawirusem, więc grają na emocjach. To oryginalny tytuł kolejnego ogłoszenia: "Uwaga!uwaga!brak terminów!szczepionka od zaraz ! żyj!żyj!nie umieraj!!". Jego treść brzmiała
 
Posiadam wiadomo co w dzisiejszych czasach (szczepionki)
Sprawdzone źródło!
TANIO!
ILOŚĆ OGRANICZONA!!!
MOŻLIWOŚĆ RAT!
 
To nowość, bo większość oszustów wymaga jednak płatności z góry: za rzekome szczepionki, negatywne wyniki testów na koronawirusa i wreszcie miejsca na liście do szczepień przeciw Covid-19. Tylko w ostatnich tygodniach Beata Glinkowska i Jacek Smaruj znaleźli kilkadziesiąt podobnych ofert. 
wka/prz/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie