Izrael ogłasza sukces w walce z pandemią. Szczepionka skuteczna w niemal 100 proc.

Świat
Izrael ogłasza sukces w walce z pandemią. Szczepionka skuteczna w niemal 100 proc.
PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Szczepienia w Izraelu są skuteczne w niemal 100 proc.

Spośród 1,82 mln w pełni zaszczepionych Izraelczyków, 1248 (0,07 proc.) doznało infekcji koronawirusem - wynika z danych ministerstwa zdrowia otrzymanych przez dziennik "Times of Israel". Na Covid-19 zmarły 23 osoby, które otrzymały szczepionkę.

Opublikowane w poniedziałek przez dziennik dane dotyczą stanu na 25 lutego i osób, które otrzymały dwie dawki preparatu Pfizer/BioNTech.

Spośród 1,82 mln pacjentów, 1248 (0,07 proc.) otrzymało pozytywny wynik testu na koronawirusa, z czego 122 wymagało hospitalizacji, a 73 miało ciężki przebieg choroby.

 

Według ministerstwa zdrowia, dane te mogą być nieco zawyżone, ponad połowa z zakażonych doznała infekcji w ciągu 14 dni od zaszczepienia, przed pełnym wykształceniem odporności.

 

ZOBACZ: "Gra o Tron" i premier. Szczepionkowy spot Izraela robi furorę w sieci

 

"Te dane wskazują, że w teoretycznej sytuacji, kiedy mielibyśmy 100 proc. zaszczepionych, potrzebowalibyśmy tylko kilkadziesiąt łóżek covidowych w całym kraju i tylko kilka dla pacjentów w ciężkim stanie" - stwierdził cytowany przez gazetę dr. Eyal Leshem z kliniki Sheba Medical Center w Ramat Gan.

 

Izrael jest światowym liderem jeśli chodzi o tempo szczepień przeciwko Covid-19. Według najnowszych danych, 54,6 proc. ludności kraju otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki, zaś 38,9 proc. - obie dawki

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie