Porozumienie podzielone ws. likwidacji OFE. "Przed nami szczera rozmowa"

Polska
Porozumienie podzielone ws. likwidacji OFE. "Przed nami szczera rozmowa"
Polsat News
Michał Wypij gościem "Graffiti"

- Zdania w Porozumieniu o możliwej likwidacji OFE są podzielone. Przed nami bardzo szczera i mocna rozmowa - mówił w "Graffiti" poseł Porozumienia Michał Wypij. Odnosząc się do sprawy chińskiej szczepionki podkreślił, że "nie ma możliwości, by polskie społeczeństwo było jej testerem".

- Sytuacja, emocje były dosyć napięte. To są poważni politycy i nawet jeśli są spory do rozwiązania to oni dojdą do porozumienia. Wierzę, że atmosfera była dobra. Nikt nie dawał sobie po łapkach, musimy traktować się poważnie, dotrzymywać słowa, konsultować ustawy. Polacy oczekują od koalicji, że zajmie się przede wszystkim kwestiami związanymi z epidemią - w taki sposób odniósł się do spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem gość "Graffiti". 

 

ZOBACZ: Kaczyński: kto rozbija prawicę, działa przeciw Polsce, rodzinie i wartościom

 

Grzegorz Kępka pytał o trwałość koalicji w kontekście sporu wokół Funduszu Odbudowy. - Jestem o tym (trwałości ZP - red.) przekonany. Osobiście namawiałbym naszych partnerów z Solidarnej Polski do poparcia ratyfikacji tego funduszu, bo to leży w interesie Polski. Potrzebujemy tych środków, nie możemy być wykluczeni ze wspólnej polityki odbudowy. Nie należy stawiać ultimatum, ale należy rozmawiać. Wierzę, że jako Zjednoczona Prawica zagłosujemy w tej sprawie razem - mówił Wypij. 

 

"Kwestia bezpieczeństwa rządu"

 

Jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy, który zna kulisy wtorkowego spotkania przekazał, że Jarosław Gowin wyraził oczekiwanie, by umowa koalicyjna była przestrzegana. Pytany o znaczenie tych słów Wypij wskazał, że "poważni ludzie dotrzymują słowa".

 

- Nie wiem dokładnie, co ten anonimowy, bardzo odważny człowiek miał na myśli, ale chodzi o to, że m.in. kiedy środowisko Porozumienia wycofuje swoje rekomendacje, to reakcja PiS powinna być oczywista, zgodna z interesem, bezpieczeństwem rządu Mateusza Morawieckiego. My już wiemy, że są osoby, na których lojalność nie możemy liczyć - wyjaśnił. 

 

- Jeśli Porozumienie wycofuje rekomendacje odnośnie trzech członków rządu, to umowa koalicyjna powinna być przestrzegana. Nastąpi to szybciej, niż później - zapewnił. 

 

Wideo: poseł Porozumienia mówił o kondycji koalicji Zjednoczonej Prawicy 

  

- Traktuję to jako propozycję, z której nie skorzystamy. Po stronie opozycji nie ma poważnych ludzi, którzy kierują się interesem kraju. Zależy im tylko na tym, żeby dołączyć do koalicji rządzącej. Taka rozmowa nas nie interesuje - mówił Wypij o komentarzach m.in. Borysa Budki i Szymona Hołowni na temat kondycji koalicji Zjednoczonej Prawicy. 

 

Chińska szczepionka na Covid-19

 

- Zaszczepiłbym się szczepionką, która jest zweryfikowana w Europie - zapewnił Wypij pytany czy przyjąłby chiński preparat. Dodał jednak, że jest to możliwość, którą "należy zbadać".

 

- Nie powinniśmy testować szczepionki na obywatelach Polski. Po to są instytucje, żeby weryfikować to, czy ta szczepionka jest bezpieczna. Nikt w rządzie nie odważy się, żeby testować skuteczność tej szczepionki na Polakach - powiedział gość Polsat News. 

 

ZOBACZ: Polska kupi szczepionki z Chin? Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem

 

- Widzimy, że europejskie instytucje zawiodły mimo umów, dlatego powinniśmy poszukiwać nowych rozwiązań. Bez testów ta szczepionka nie powinna być dopuszczona na polski rynek - dodał. 

 

- Ta rozmowa jest jeszcze przed nami. Zdania są podzielone i będziemy na ten temat bardzo szczerze rozmawiać, bo 15-procentowy podatek od oszczędności Polaków przy przekształceniu jest dosyć wysoką kwotą - mówił Wypij pytany o pomysł likwidacji OFE.

 

Przypomniał, że jako Polska Razem mieli "jednoznacznie krytyczny stosunek do likwidacji OFE". Dopytywany czy rozmowa będzie "krytyczna" Wypij odparł, że "na pewno". 

 

ZOBACZ: Obajtek zastąpi Morawieckiego? Wicerzecznik PiS odpowiada

 

Pytany o sytuację prezesa Orlenu poseł Porozumienie ocenił, że "wszystko ma znaczenie". Chodzi o nagrania rozmów Daniela Obajtka, na których padają na nich wulgaryzmy, także pod adresem własnego wuja.

 

- Jest bardzo ważną postacią, prezesem, który realizuje politykę gospodarczą kraju. Ta sprawa ma znaczenie. Jednocześnie w naszym środowisku nie obowiązuje doktryna Neumanna. My swoich nie bronimy do samego końca, bez względu na fakty. Oczekujemy wyjaśnień. W interesie prezesa Obajtka jest to, żeby tę sprawę wyjaśnić. To oczekiwanie Polaków. Oczekiwali od nas wyższych standardów, które musimy teraz pokazać - dodał. 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie