Polska kupi szczepionki z Chin? Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem

Świat
Polska kupi szczepionki z Chin? Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem
PAP/Andrzej Lange
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem; na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył także kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Chinach - poinformował Szczerski.

 

Jak zaznaczył, kwestia ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki "będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym".

 

- Niemniej prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego - przekazał minister.

 

Według niego, Andrzej Duda wskazał, że "solidarność i współpraca międzynarodowa odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz przezwyciężenie zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii".

 

Współpraca z przedsiębiorcami

 

Prezydent podczas rozmowy pogratulował chińskiemu przywódcy organizacji IX Szczytu Przywódców Państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (17+1). Jak wskazał Szczerski, Polska postrzega tę platformę współpracy z Chinami, jako uzupełnienie relacji dwustronnych, które mają dla Warszawy znaczenie priorytetowe.

 

- Prezydent podkreślił, że jego osobisty udział w spotkaniu był potwierdzeniem woli utrzymana intensywnych relacji z ChRL, a także był praktyczną realizacją zasady, że wszystkie ważne wydarzenia dot. Europy Środkowej muszą odbywać się przy aktywnym udziale polskich władz - przekazał Szczerski.

 

ZOBACZ: Szczepienia w Polsce. Dworczyk: odsetek osób po pierwszej dawce najwyższy w UE

 

W zakresie relacji dwustronnych w rozmowie poruszono - obok walki z pandemią koronawirusa - także kwestie współpracy gospodarczej.

 

Jak przekazał minister, Andrzej Duda "otrzymał zapewnienie chińskiego rozmówcy o dołożeniu wszelkich starań w celu realizacji ułatwień handlowych dla polskich eksporterów do Chin, szczególnie w branży rolniczej".

 

- Strona chińska przychylnie odnosi się też do postulatu uruchomienia szybkiej ścieżki dla polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby odmrozić współpracę biznesową z partnerami chińskimi oraz ułatwień w kontaktach dyplomatycznych. Powinno to przyczynić się dalszego wzrostu wymiany towarowej pomiędzy naszymi państwami - stwierdził Szczerski.

 

WIDEO - Rozmowa prezydentów Polski i Chin o szczepionce na COVID-19

  

Rekordowa wymiana handlowa

 

Zaznaczył, że pomimo pandemii wymiana ta osiągnęła w 2020 roku rekordową wielkość 40 mld dolarów. "Dobrym krokiem w pożądanym przez polskie władze kierunku" była - zaznaczył prezydencki minister - deklaracja prezydenta Xi Jinpinga, wygłoszona w trakcie ostatniego Szczytu Przywódców Państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, o gotowości zwiększenia w przeciągu najbliższych 5 lat importu towarów z regionu o wartości 170 mld USD.

 

ZOBACZ: Szybsza produkcja szczepionek? AstraZeneca "gotowa odstąpić licencję"

 

Szczerski poinformował, że przywódcy rozmawiali również o znaczeniu polskiej infrastruktury transportowej, szczególnie kolejowej dla rozwoju handlu pomiędzy Europą i Chinami oraz o kwestii umowy inwestycyjnej UE – Chiny.

 

Xi Jinping zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty państwowej w Chinach.

dsk/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie