300 mln zł wsparcia dla Warmii i Mazur. "Dzięki szybkim działaniom Jarosława Gowina"

Polska
300 mln zł wsparcia dla Warmii i Mazur. "Dzięki szybkim działaniom Jarosława Gowina"
piqsels/zdjęcie ilustracyjne
Warmia i Mazury mają otrzymać dodatkowe wparcie rządowe.

"Warmia i Mazury dostaną dodatkowe wsparcie rządowe. Dzięki szybkim działaniom Jarosława Gowina, ponad 300 milionów złotych dodatkowo trafi do gmin w naszym województwie" - przekazał poseł Porozumienia Michał Wypij. Wyjaśnił, że wsparcie to "zostanie przyznane w niemal identyczny sposób jak w przypadku gmin górskich".

O dodatkowym wsparciu dla Warmii i Mazur Wypij poinformował na Twitterze. Jak wskazał, ma ono zostać przyznane w podobny sposób jak było to w przypadku terenów górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zgodnie z przyjętą w połowie stycznia uchwałą gminy te miały otrzymać 1 mld zł.

 

 

Po zapowiedzi wsparcia dla terenów górskich pojawiły się pytania o inne obszary Polski dotknięte obostrzeniami. Prezydent Torunia Michał Zaleski obawiał się o przyszłość m.in. restauratorów i hotelarzy, a co za tym idzie całej branży turystycznej. Dlatego zwrócił się wówczas z apelem do wicepremiera Jarosława Gowina o rozszerzenie wsparcia zapowiedzianego dla gmin górskich także na inne miejscowości. 

Wsparcie dla terenów górskich

 

Jak przekazano w styczniowym komunikacie CIR, rząd "pomoże ponad 200 gminom położonym na terenach górskich". "Będą one mogły skorzystać z dwóch rodzajów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-2020 oraz z 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Program pomocy wynosi 1 mld zł i ruszy w pierwszym kwartale 2021 roku" - napisano.

 

Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę.

 

ZOBACZ: Tarcza PFR 2.0 dla firm. Kiedy pieniądze trafią do kolejnych branż dotkniętych Covid-19?

 

Gminy będą mogły ubiegać się również o dopłaty dotyczące utraconych w pierwszym kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczącej usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (np. kolejki linowe i wyciągi). W tym przypadku dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80 proc. utraconych przez nią dochodów.

 

Pieniądze z obu rodzajów wsparcia można będzie przeznaczyć na finasowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi.

 

Chodzi w szczególności o budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację szlaków turystycznych, placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych, parkingów i wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych, czy infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie