Niemcy. Przygraniczne landy szykują nowe przepisy na wypadek wzrostu zakażeń w Polsce

Świat
Niemcy. Przygraniczne landy szykują nowe przepisy na wypadek wzrostu zakażeń w Polsce
Niemcy przygotowują się na wypadek wzrostu zakażeń w Polsce

Niemcy przygotowują się na wypadek znacznego wzrostu zachorowań w Polsce. Jak dowiedział się berliński korespondent Polsat News Tomasz Lejman, w przygranicznych landach opracowywane są projekty rozporządzeń dotyczących kwarantanny i testów przy przekraczaniu granicy.

Szczególnie dla ludzi na pograniczu strefa Schengen w czasach pandemii nabrała nowego znaczenia, które nie kojarzy się ze swobodnym przepływem ludzi.

 

Niemal od roku polsko-niemiecka granica jest raz zamykana, raz przymykana. W tym czasie nie znaleziono żadnych rozwiązań pozwalających na to, by ludzie w bezpieczny sposób codziennie przekraczali granicę, nie obawiając się, że następnego dnia sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej.

 

Obowiązkowe testy. Dla kogo darmowe?

 

Polacy pracujący lub mieszkający w dwóch przygranicznych landach - Meklemburgii i Saksonii - nie mają powodu do radości, bo ograniczono ich obowiązkowymi testami, a te kosztują i trzeba je robić w specjalnie przygotowanych do tego centrach w różnych miejscowościach. W Meklemburgii koło Szczecina Polacy będą mieli takie miejsce na granicy od przyszłego tygodnia.

 

Wideo: Niemcy przygotowują się na wypadek wzrostu zakażeń w Polsce. Materiał Tomasza Lejmana

  

 

- Widzimy, jak ma się perspektywa i w najbliższym czasie szczepionki oraz testy będą wymagane. Myślę, że to pomoże rozwiązać problem. Dobrze byłoby jednak, gdyby były one darmowe - mówi Katarzyna Werth, radna gminy Löcknitz.

 

ZOBACZ: Niemcy zamknęły południowe granice. Tysiące ludzi zawróconych

 

Jak dowiedział się Polsat News, testy będą darmowe również dla pracowników transgranicznych, jeżeli zgodę wyda na to w przyszłym tygodniu rząd w Berlinie. Do tego czasu władze przygranicznej Meklemburgii wezmą na siebie część kosztów, a każdy, kto będzie chciał zrobić test, zapłaci za to 10 euro, czyli przynajmniej pięciokrotnie mniej niż do tej pory.

 

Granica z Czechami i Słowacją

 

Na granicy z Czechami i Słowacją to Polska wprowadza od soboty obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających do naszego kraju. Z kwarantanny zwolnieni będą Ci, którzy mają negatywny wynik covidowego testu lub zostali zaszczepieni. Ale jest w tym wszystkim dobra wiadomość dla tych, którzy mieszkają po jednej stronie granicy, a pracują lub uczą się po drugiej stronie.

 

- Te osoby, zgodnie z tym projektem rozporządzenia, będą zwolnione z obowiązku posiadania tego badania tak, aby mogli tę granicę przekraczać, by swoje obowiązki zawodowe kontynuować - podał rzecznik rządu Piotr Müller.

 

ZOBACZ: Weryfikacja zaszczepionych na granicy. Rzecznik wyjaśnia

 

Ponowne problemy na granicach są spowodowane wzrostem zachorowań i strachem przed mutacją. To obawy polskie jak i niemieckie.

 

Projekty obostrzeń

 

Jak dowiedział się Polsat News, przygraniczne landy już przygotowały projekty obostrzeń na wypadek, gdyby w Polsce sytuacja wyglądała podobnie jak w Czechach, czyli tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 200. Co może wydarzyć się w Meklemburgii, czyli na wysokości Szczecina i Świnoujścia?

 

ZOBACZ: Niemcy. Angela Merkel rozważa łagodzenie ograniczeń. Poluzowania możliwe "w trzech obszarach"

 

- Dla nas kluczowe jest powstanie centrów szybkich testów, bo wtedy będziemy mieli infrastrukturę do wykonywania testów. A chodzi o to, abyśmy mogli wprowadzić obowiązek testowania co 48 godzin lub raz na dobę - mówi Patrick Dahlemann, sekretarz stanu ds. Przedpomorza w rządzie Meklemburgia-Pomorze Przednie.

 

Sąsiednia Brandenburgia przymierza się do dwóch testów tygodniowo, testów dla regularnie przekraczających granicę i to nawet, jeżeli Polska nie zostanie zakwalifikowana do grupy krajów wysokiego ryzyka. To nowe, niekorzystne dla Polaków rozporządzenie, mogłoby się pojawić nawet pod koniec przyszłego tygodnia, gdy przedłużane będą w Niemczech covidowe restrykcje.

Tomasz Lejman/ac/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie