Niemcy. Czytanie przez telefon. Niecodzienna usługa biblioteki

Świat
Niemcy. Czytanie przez telefon. Niecodzienna usługa biblioteki
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Inicjatywa biblioteki skierowano do osób w każdym wieku

Czytanie przez telefon to niecodzienna inicjatywa berlińskiej biblioteki, podczas której pracownicy placówki umilają swoim głosem czas wolny miłośnikom literatury. Pomysł pojawił się podczas lockdownu, kiedy obywatele mają utrudniony dostęp do ośrodków kultury. Usługa jest bezpłatna i korzystać mogą z niej osoby w każdym wieku.

"Są seniorzy, rodzice rezerwujący czas na czytanie dla swoich dzieci, ale także czynni zawodowo dorośli" - mówi o korzystających z nowego pomysłu rzeczniczka biblioteki w okręgu Tempelhof-Schöneberg.

 

ZOBACZ: Książki Tokarczuk trafiły do "Biblioteki Końca Świata"

 

Inicjatywę, której pomysłodawczynią jest pracownica biblioteki, skierowano do osób w każdym wieku, a także dla tych spoza okręgu Tempelhof-Schöneberg. Słuchaczy nie obowiązuje żadna opłata. Sami też wybierają czas usługi - 5, 15 lub 30 minut.

 

"To balsam dla duszy"

W ofercie biblioteki można wybierać od poezji, bajek, po opowiadania. Zamawiający może sam wyznaczyć konkretny tytuł lub dostać niespodziankę.

 

ZOBACZ: Koledzy nękali go, bo recenzował książki. 13-latkowi pomogli pisarze i internauci

 

Większość korzystających z usługi zamawia przy rejestracji m.in. lirykę i bajki, ale są też osoby decydujące się na słuchanie tekstu z grupy niespodzianek.

 

"Szczególnie w tych trudnych czasach wielu ludzi pragnie odrobiny rozrywki i osobistych kontaktów. Słuchanie ludzkiego głosu i wspaniałych historii to balsam dla duszy, dlatego szczególnie polecam mieszkańcom Tempelhof-Schöneberg naszą ofertę biblioteki miejskiej" - podkreśla cytowany przez serwis "Berliner Abendblatt" radny miejski Matthias Steuckardt.

 

Zamówienia w bibliotece można składać mailowo lub telefonicznie. Należy podać imię i nazwisko, a także wiek - co ułatwi pracownikom dobór tekstu. Akcja berlińskiej placówki z Tempelhof-Schöneberg trwa od 8 do 26 lutego.

ms/ac/ rtl.de, abendblatt-berlin.de
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie