Niemcy. Angela Merkel rozważa łagodzenie ograniczeń. Poluzowania możliwe "w trzech obszarach"

Świat
Niemcy. Angela Merkel rozważa łagodzenie ograniczeń. Poluzowania możliwe "w trzech obszarach"
PAP/EPA/Andreas Gora / POOL
Merkel rozważa poluźnienie obostrzeń w trzech obszarach życia

Kanclerz Niemiec Angela Merkel dopuszcza poluzowanie obostrzeń w trzech obszarach: kontakty osobiste, szkoły i szkoły zawodowe oraz sport, gastronomia i kultura, ale chce, by było to powiązane z szeroko zakrojoną akcją testowania - wynika z relacji uczestników posiedzenia prezydium rządzącej CDU.

Według uczestników poniedziałkowego spotkania szefowa rządu powiedziała, że rozumie tęsknotę obywateli za łagodzeniem obostrzeń, zastrzegła jednak, że takie kroki należy "mądrze połączyć" ze zwiększonym testowaniem.

 

Kanclerz miała powiedzieć, że widzi możliwość wprowadzenia "pakietów" poluzowań dla trzech różnych sektorów: kontaktów osobistych, szkolnictwa oraz "sportu, gastronomii i kultury". W tym kontekście najwyraźniej nie wspomniano o handlu detalicznym - zauważa dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

 

ZOBACZ: Specjalna edycja Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Udział wezmą m.in. Merkel i Biden

 

Od wtorku grupa robocza pod przewodnictwem szefa urzędu kanclerskiego Helge Brauna (CDU) ma opracować szczegóły możliwych scenariuszy otwarcia i przygotuje kolejną konferencję kanclerz z premierami krajów związkowych w sprawie lockdownu, zaplanowaną na 3 marca.

 

Szczepienia i szybkie testy

 

W poniedziałek prezydium CDU dyskutowało również o możliwości włączenia lekarzy ogólnych w kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi. Federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) zwrócił uwagę, że ten krok miałby sens tylko wtedy, gdyby dostępne były 3-5 mln dawek szczepionki tygodniowo, jak w przypadku szczepienia przeciw grypie.

 

Spahn ogłosił, że testy na koronawirusa do samodzielnego wykonania mogą zostać zatwierdzone od przyszłego tygodnia; podkreślał, że szybkie testy mogą mieć znaczący wkład w powstrzymywanie epidemii koronawirusa.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie