Kościoły zamknięte z powodu epidemii. Ksiądz w Peru odprawia msze na dachu

Świat
Kościoły zamknięte z powodu epidemii. Ksiądz w Peru odprawia msze na dachu
Facebook/ PadreJuan Lopez Diaz
Peru: otwieranie świątyń jest zakazane, więc ksiądz odprawia msze na dachu

Pracujący w peruwiańskiej prowincji Ambo, na południu kraju, ksiądz Juan Lopez Diaz odprawia msze św., mimo że kościoły są zamknięte z powodu epidemii COVID-19. Duchowny sprawuje liturgię przy ustawionym na dachu świątyni ołtarzu.

Msze "przyciągają" do parafii pod wezwaniem świętej Róży w miejscowości Tomayquichua kilkuset wiernych, zarówno praktykujących katolików, jak też ciekawskich. Biorą oni udział w liturgii z okien swoich domów oraz z balkonów. Pozostałe 3 tysiące osób śledzą msze za pośrednictwem internetu.

 

ZOBACZ: 160 osób na mszy. Sanepid nałożył karę, biskup pisze o "donosicielstwie jako grzechu śmiertelnym"

 

Ksiądz Lopez mówi, że "oryginalny i kreatywny" sposób sprawowania Eucharystii nie jest sprzeczny z obowiązującym w kraju rządowym dekretem nakazującym zamknięcie świątyń z powodu nasilenia się epidemii COVID-19.

 

"Konieczne było znalezienie właściwej formy"

Jak poinformowała w środę katolicka agencja informacyjna ACI Prensa, z siedzibą w peruwiańskiej Limie, sprawowane przez ks. Lopeza msze odbywają się przy prowizorycznym ołtarzu na dachu kościoła. Duchownemu towarzyszy zawsze grupa osób z asysty kościelnej.

 

ZOBACZ: Policjanci zaczekali do końca mszy i wręczyli mandat. Duchowny go nie przyjął

 

"W trudnych warunkach epidemicznych, w jakich się znaleźliśmy, konieczne było znalezienie właściwej formy organizacji Eucharystii" - powiedział peruwiański ksiądz, zaznaczając, że dzięki umiejscowieniu ołtarza na dachu udało się zapewnić należyte przestrzeganie restrykcji sanitarnych i dobrą widoczność.

"Trzymam się dzielnie na dachu"

Kapłan dodał z ironią, że uczestnicy mszy odprawianych na dachu kościoła obawiają się o życie duchownego z powodu "silnych czasem" podmuchów wiatru.

 

- Póki co trzymam się dzielnie na dachu, w czym pomaga mi łaska Boga oraz dwa kamienie: po jednym w każdej kieszeni - dodał żartobliwie ks. Juan.

 

ZOBACZ: Ksiądz miał przeglądać wpisy na Facebooku. Powiedział, kogo może nie dopuścić do komunii

 

W 33-milionowym Peru, jednym z najbardziej doświadczonych przez epidemię w Ameryce Łacińskiej krajów, dotychczas zmarło po zakażeniu koronawirusem ponad 45 tys. osób, a potwierdzono 1,3 mln infekcji.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie