Policjanci zaczekali do końca mszy i wręczyli mandat. Duchowny go nie przyjął

Polska
Policjanci zaczekali do końca mszy i wręczyli mandat. Duchowny go nie przyjął
PAP/Darek Delmanowicz

Policjanci z Opoczna (woj. łódzkie) interweniowali podczas niedzielnych mszy z powodu zbyt dużej liczby wiernych w kościołach. W jednym nabożeństwie brało udział 48 osób, a w kolejnym 17. Duchowni w obu przypadkach nie przyjęli mandatu karnego.

Od 1 kwietnia br. obowiązuje w kraju rozporządzenie premiera, które wprowadza m.in. ograniczenia w liczbie wiernych, które mogą uczestniczą w nabożeństwach w kościołach. Może brać w nich udział do pięciu osób, nie licząc liturgicznej służby ołtarza.

 

Naruszenie tego przepisu odnotowali w Niedzielę Palmową funkcjonariusze z Opoczna, o czym poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka miejscowej Komendy Powiatowej Policji asp. szt. Barbara Stępień.

 

ZOBACZ: Ilu byłoby zakażonych, gdyby nie restrykcje? Minister zdrowia odpowiada

 

Jak wyjaśniła, opoczyńska policja została powiadomiona o dwóch naruszeniach przepisów związanych z liczbą osób przebywających na mszy w kościołach na terenie powiatu.

 

Poczekali do zakończenia liturgii

 

- W jednym w nabożeństwie brało udział 48 wiernych, w kolejnym 17 osób. W obu przypadkach policjanci, którzy musieli podjąć interwencję poczekali do zakończenia liturgii, a następnie wyjaśnili odprawiającym mszę duchownym, że to na nich ciąży obowiązek kontrolowania liczby osób wchodzących do świątyni. Mundurowi przypomnieli o obwiązujących w tym zakresie przepisach, zwrócili też uwagę na zagrożenie epidemiologiczne, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie wprowadzonych rygorów – przekazała asp. szt. Stępień.

 

ZOBACZ: Lekarz opisał sytuację w szpitalu. Prokuratura zleciła sanepidowi kontrolę

 

W obu przypadkach duchowni nie przyjęli mandatu karnego, w związku z czym zostało wszczęte postępowania o wykroczenie.

 

Oba przypadki dotyczą kościołów na terenie diecezji radomskiej. 

 

O zaistniej sytuacji zgodnie z obwiązującymi przepisami został powiadomiony Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie.

 

Maksymalnie pięciu uczestników

 

Policja przypomina, że obowiązujące obecnie przepisy dotyczą nie tylko mszy świętych, ale także udziału osób w ślubach oraz ceremoniach pogrzebowych. W każdym z tych przypadków zgodnie z obowiązującymi przepisami może uczestniczyć do pięciu osób, nie wliczając służby liturgicznej.

 

- Wszystkim nam zależy, na jak najszybszym zniwelowaniu zagrożenia epidemią, jaka dotknęła nasz kraj i nasze rodziny. Jedynie dzięki zrozumieniu powagi sytuacji i przestrzeganiu wprowadzonych restrykcji możemy ograniczać rozprzestrzenianie się choroby. Bardzo prosimy o rozsądek, zrozumienie i stosowanie się do obowiązujących przepisów – apelują funkcjonariusze.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie