Pierwszy przypadek południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa w Polsce

Polska
Pierwszy przypadek południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa w Polsce
Polsat News
Ministerstwo zdrowia ostrzegło w piątek, że trzecia fala epidemii jest w Polsce

- Oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się w Polsce mutacja południowoafrykańska koronawirusa; pierwszy przypadek z okolic Suwałk - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji w piątek. Dodał, że badania wykazują "coraz większy udział mutacji brytyjskiej w zakażeniach".

Przypadek południowoafrykańskiego wariantu mutacji koronawirusa potwierdziło laboratorium Uniwersytetu Medycznego z Białegostoku. - Przypadek pochodzi z okolic Suwałk. Mutacja południowoafrykańska jest również obecna w Polsce - mówił minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Ilu medyków zmarło przez koronawirusa? Dane Ministerstwa Zdrowia

 

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że zarówno mutacja brytyjska, jak i południowoafrykańska są tymi elementami, które będą działały na przyspieszenie procesów pandemicznych - mówił Niedzielski. Wcześniej podkreślał, że wariant brytyjski ma "coraz większy udział w zakażeniach".

 

Minister apelował o zachowanie odpowiedzialności społecznej. - Zwracam się z apelem, żeby mając na uwadze sprawność przeprowadzania akcji szczepień. mając na uwadze obecność mutacji brytyjskiej i pojawienie się mutacji południowoafrykańskie, musimy podjąć bardzo zaostrzające kroki, jeśli chodzi o zaostrzanie dyscypliny społecznej - mówił.

 

- Od nas zależy gdzie znajdzie się szczyt zakażeń III fali pandemii - mówił minister zdrowia.

Niedzielski: trzecia fala pandemii jest już w Polsce

Niedzielski zapewnił, że III fala pandemii jest już w Polsce. - Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że to nie jest pytanie z kategorii o tym czy ona jest, czy ona się pojawi, ale jakie rozmiary osiągnie w najbliższej przyszłości - mówił.

 

Niedzielski przypomniał, że w piątek resort informował o ponad 8 tys. nowych potwierdzonych zakażeń, z kolei w czwartek liczba ta przekroczyła 9 tys. Jak jednak zauważył, "tu trzeba porównywać te dane nie z poprzednim dniem, tylko z analogicznym dniem w poprzednim tygodniu". - Porównując tak te wyniki widzimy, że różnica, przyrost tych nowych zakażeń osiągnął 2,4 tys. - wskazał szef MZ.

 

I zwrócił uwagę, że od kilku dni można obserwować wzrost tej nadwyżki. - To skutkuje tym, że patrząc na ostatnie dwa tygodnie i porównując je, widzimy bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń - powiedział. Jego zdaniem w minionym tygodniu średnia dzienna wahała się na poziomie 5,3-5,5 tys. nowych zakażeń, a w tym tygodniu ta średnia przekroczyła 6,5 tysięcy dziennie, co oznacza - powiedział - "wzrost w skali z tygodnia na tydzień o 23 proc.".

 

- To oznacza, że mamy do czynienia z trwałą tendencją wzrostową, dlatego ta teza, że mamy już do czynienia z trzecią falą znajduje gruntowne potwierdzenie w liczbach - zaznaczył Niedzielski.

Harmonogram szczepień

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał na konferencji najnowsze dane dot. szczepień - do tej pory wykonano 2,5 mln szczepień z czego blisko 1,7 mln przyjęło pierwszą dawkę. Zutylizowano 4125 dawek, wystąpiło 2364 odczynów poszczepiennych. 84,1 proc. NOP-ów ma łagodny przebieg.

 

ZOBACZ: Harmonogram szczepień. Podano daty dla przewlekle chorych i służb mundurowych

 

- Na tle innych krajów europejskich, 14 największych, od kilku dni Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby dawek na 100 osób w populacji. Należą się wielkie podziękowania dla osób zaangażowanych w program, przede wszystkim personelowi medycznemu - mówił minister.

 

Szef KPRM dodawał, że różnica pomiędzy pierwszymi deklaracjami producentów szczepionek w grudniu a faktycznymi dostawami to 6 mln dawek mniej. Aktualna, deklarowana liczba szczepionek dla Polski wynosi ok. 8 mln. - Jeżeli producenci wywiążą się ze zobowiązań, zaszczepimy więcej niż 3 mln osób - mówił.

 

Dworczyk przedstawił orientacyjne daty dotyczące harmonogramu szczepień. Do 7 marca ma zakończyć się szczepienie nauczycieli, również od 7 marca mają zostać  przeprowadzone szczepienia uzupełniające kadry medycznej. 15 marca mają rozpocząć się szczepienia osób przewlekle chorych, z kolei 22 marca - służb mundurowych i osób w wieku 60-65.

 

Zapisy dla ostatniej grupy mają ruszyć na początku marca.

"Mamy początek III fali"

- Ostatnie wzrosty zachorowań na COVID-19 to pokłosie zwiększonej aktywności; można powiedzieć, że mamy początek trzeciej fali epidemii - powiedział w piątek rano rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaapelował, by nadchodzący weekend spędzić odpowiedzialnie.

 

Mamy 8 777 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 43 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 198 osób. Bilans epidemii w naszym kraju zwiększył się do 1 623 218 zarejestrowanych zakażeń, z czego 41 823 pacjentów zmarło.

 

ZOBACZ: Ministerstwo zdrowia: mamy początek trzeciej fali epidemii

 

Liczba nowych przypadków gwałtownie rośnie od środy. Poinformowano wtedy o 8 694 nowych zakażeniach. Dzień wcześniej było ich o prawie 3,5 tys. mniej.

 

W czwartek z kolei poinformowano o 9 073 nowych przypadkach. Zmarły 273 osoby. Tydzień liczba nowych zakażeń utrzymała się na poziomie ok. 6 tys.

 

W ciągu doby zaszczepiono 167 939 osób. Liczba wszystkich osób, które przyjęły co najmniej pierwszą dawkę preparatu wyniosła 2 556 999. 

prz/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie