Mąż królowej Elżbiety II pozostanie w szpitalu. "Działanie zapobiegawcze"

Świat
Mąż królowej Elżbiety II pozostanie w szpitalu. "Działanie zapobiegawcze"
PAP/EPA/Andy Rain
Na zdjęciu książą Filip podczas spotkania z weteranami wojennymi w 2012 roku w Opactwie Westminsterskim.

Mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II, 99-letni książę Filip, na wszelki wypadek najprawdopodobniej pozostanie w szpitalu do początku przyszłego tygodnia - podały w piątek brytyjskie media, powołując się na źródła w Pałacu Buckingham. Książę Filip został przyjęty do szpitala we wtorek wieczorem, w związku z tym, że "źle się poczuł".

Nie sprecyzowano, o jaką dolegliwość chodzi. W wydanym następnego dnia komunikacie Pałac Buckingham poinformował jedynie, że było to działaniem zapobiegawczym, podjętym zgodnie z radą lekarza, a książę Filip pozostanie w szpitalu przez kilka dni na obserwacji.

 

Książę nie ma koronawirusa

 

Wiadomo jednak, że pobyt w szpitalu nie jest związany z koronawirusem oraz że książę został zawieziony do szpitala im. króla Edwarda VII w Londynie samochodem, a nie karetką pogotowia. Według cytowanych przez media źródeł, Filip cały czas pozostaje w dobrym nastroju i chodzi po szpitalu bez żadnej pomocy.

 

Na początku stycznia zarówno Filip, jak i 94-letnia Elżbieta II zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Szczepionka podana została im na zamku w Windsorze, gdzie spędzają większość czasu od początku wybuchu epidemii.

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta i książę Filip zaszczepieni przeciwko COVID-19

 

Nie informowano później, czy dostali już także drugą dawkę szczepionki.

 

W 2017 r. książę Edynburga wycofał się z pełnienia obowiązków i od tego czasu rzadko pokazuje się publicznie. Po raz ostatni był widziany publicznie w lipcu zeszłego roku przy okazji przekazania ceremonialnej roli szefa pułku piechoty brytyjskiej armii The Rifles, w ręce swojej synowej, księżnej Camilli.

 

Zrezygnował z samochodu

 

W ostatnich latach książę coraz częściej cierpiał na różne dolegliwości. W 2011 r. był leczony z powodu zablokowanej tętnicy wieńcowej, a rok później - z powodu infekcji pęcherza moczowego, przez co był zmuszony do opuszczenia obchodów Diamentowego Jubileuszu królowej Elżbiety II. W czerwcu 2013 roku przeszedł operację jamy brzusznej, a w 2014 roku, w wieku 93 lat, zaczął używać aparatów słuchowych. Z kolei w czerwcu 2016 r. z powodu drobnej dolegliwości nie wziął udziału w obchodach setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej, a w grudniu 2019 r. spędził cztery doby w tym samym szpitalu, do którego trafił teraz, z powodu "istniejącej wcześniej dolegliwości", ale przed Wigilią został z niego wypisany.

 

ZOBACZ: Brytyjskie media: królowa Elżbieta II rozważa abdykację

 

W styczniu 2019 r. Filip spowodował drobną kolizję drogową, po której zrezygnował z dalszego samodzielnego prowadzenia samochodu. Nie odniósł wówczas obrażeń i nie został, nawet zapobiegawczo, zabrany do szpitala.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie