Królowa Elżbieta rezygnuje z naturalnych futer. "Wysyła potężne przesłanie"

Świat
Królowa Elżbieta rezygnuje z naturalnych futer. "Wysyła potężne przesłanie"
AP
Królowa Elżbieta II będzie nosić sztuczne futra

Po raz pierwszy w historii brytyjska królowa Elżbieta II będzie nosiła sztuczne futra zamiast naturalnych - poinformował we wtorek dziennik "Daily Telegraph" powołując się na książkę osobistej stylistki i garderobianej monarchini.

Królowa ma wiele wykonanych z prawdziwego futra zwierzęcego płaszczy i ceremonialnych strojów, które nosi od lat, jednak w ostatnich latach obrońcy praw zwierząt krytykowali ją za to, że pokazuje się w nich podczas oficjalnych uroczystości. Pod ich presją wiele słynnych domów mody wycofało się ze swojej oferty naturalne futra.

 

"Jeśli Jej Wysokość będzie uczestniczyć w oficjalnych wydarzeniach w szczególnie chłodną zimę, od 2019 r. do tego, by zapewnić jej ciepło, będzie używane sztuczne futro" - napisała w wydanych właśnie wspomnieniach Angela Kelly, która od 25 lat pracuje jako osobista stylistka i garderobiana królowej. Książka została opublikowana za zgodą królowej.

 

ZOBACZ: Elżbieta II zbiera na brexit. Oszustwo "na królową"

 

Kelly ujawniła też, że z jednego z ulubionych płaszczy Elżbiety II usunięto już ozdobne wykończenie z futra norek.

 

Informacje o tym, że królowa będzie używać sztucznych futer potwierdził rzecznik Pałacu Buckingham, który powiedział "Daily Telegraph": "Gdy dla królowej projektowane będą nowe stroje, wszystkie futra będą sztuczne".

 

Jednak jak mówią źródła, zmiana dotyczy tylko nowych strojów królowej; te, które miała do tej pory - w tym kapelusze, płaszcze i szaty ceremonialne - nadal będzie nosić.

 

"Jej Wysokość stała się niefutrzana"

 

Mimo to obrońcy praw zwierząt nie kryją radości ze zmiany. "Jesteśmy podekscytowani tym, że Jej Wysokość oficjalnie stała się niefutrzana. Decyzja królowej Elżbiety o pójściu w sztuczne jest doskonałym odzwierciedleniem nastrojów brytyjskiej opinii publicznej, z której ogromna większość nie znosi okrucieństwa związanego z futrami i nie chce mieć z tym nic wspólnego. Nasza głowa państwa nieposiadająca zwierzęcego futra wysyła potężne przesłanie, że futro jest zdecydowanie niemodne" - powiedziała Claire Bass, dyrektor organizacji Humane Society International.

 

ZOBACZ: Sprawozdanie finansowe brytyjskiej monarchii. Miliony funtów na podróże i remonty

 

"Wielka Brytania zakazała hodowli zwierząt na futra prawie dwie dekady temu, ponieważ uznano to za zbyt okrutne. Teraz musimy dokończyć zadanie i zakazać również sprzedaży futer. Wzywamy rząd brytyjski, aby poszedł za przykładem Jej Wysokości i uczynił Wielką Brytanię pierwszym krajem na świecie, który zakazuje sprzedaży futer zwierzęcych" - dodała.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie