Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 12 lutego

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 12 lutego
Polsat News
Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe dane o zakażeniach koronawirusem w Polsce

W Polsce odnotowano 6379 nowych przypadków koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia poinformowało ponadto o 247 kolejnych zgonach na Covid-19. Bilans epidemii w naszym kraju zwiększył się więc do 1 577 036 zarejestrowanych zakażeń, z czego 40 424 pacjentów zmarło.

Nowe przypadki pochodzą ze wszystkich województw: mazowieckiego (1010), pomorskiego (581), wielkopolskiego (535), warmińsko-mazurskiego (534), śląskiego (523), kujawsko-pomorskiego (512), dolnośląskiego (399), podkarpackiego (328), lubelskiego (316), zachodniopomorskiego (316), podlaskiego (266), małopolskiego (251), łódzkiego (249), lubuskiego (221), świętokrzyskiego (131) i opolskiego (85).

"122 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - zapewniło MZ.

 

Wykonano prawie 50 tys. testów

 

Z powodu COVID-19 zmarło 46 osób, natomiast z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 201 osób. W sumie odnotowano 247 kolejnych zgonów.

 

ZOBACZ: Wakacje dopiero po zaszczepieniu całej populacji? "Ludzie skracają wtedy dystans"

 

To oznacza, że w porównaniu z czwartkiem spadła liczba zakażeń i zgonów po infekcji koronawirusem. Dzień wcześniej zarejestrowano 7008 przypadków oraz 456 osób zmarłych.

 

 

W ciągu doby wykonano ponad 48,8 tys. testów na koronawirusa.

 

 

Ponad 1,2 tys. pacjentów pod respiratorami

Resort dodał, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 12 215 osób. Pod respiratorami jest 1277 pacjentów.

 

Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 27 138 łóżek i 2650 respiratorów. Kwarantanną objętych jest 149 615 osób. Z zakażenia wyzdrowiało dotąd 1 330 127 osób.

 

 

Ruszyły szczepienia nauczycieli

 

W piątek rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli - w pierwszej kolejności dla tych, którzy obecnie pracują stacjonarnie, czyli m.in. w przedszkolach, klasach I-III szkół podstawowych, szkołach specjalnych, a także dla pracowników żłobków.

 

Szczepienia będą prowadzone w szpitalach węzłowych i w wyznaczonych przez NFZ punktach. Większość nauczycieli otrzyma preparat firmy AstraZeneca.

 

ZOBACZ: Matematyk oszacował ilość koronawirusów na świecie. Zmieściłyby się w puszcze Coli

 

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk w czwartek na konferencji prasowej poinformował, że na najbliższe trzy dni szpitale węzłowe i punkty szczepień, w których będą szczepieni nauczyciele, zamówiły z Agencji Rezerw Materiałowych ponad 60 tys. dawek szczepionki. Dodał, że każdy ze szpitali i punktów sam organizuje kalendarz szczepień w porozumieniu z dyrektorami szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

 

- Mamy nadzieję, że akcja szczepienia nauczycieli rozpocznie się w sposób płynny (...) bez większych komplikacji. Oczywiście, jak na początku każdego procesu trzeba się spodziewać, trzeba założyć, że będą pewne zgrzyty, mogą być jakieś nieporozumienia, ale je na bieżąco będziemy wyjaśniać - zapewnił Dworczyk.

 

Hotele mogą przyjmować gości

 

Również od piątku hotele i pensjonaty mogą wznowić swoją działalność, ale goście mają do dyspozycji tylko połowę pokoi. Otwarte mogą być już stoki narciarskie, ale nadal zamknięte kluby fitness. Restauracje - tak jak do tej pory - mogą wydawać posiłki jedynie na wynos.

 

Gościom może być udostępnione jednak nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w obiekcie.

 

Zgodnie z rozporządzeniem działać mogą też stoki narciarskie czy kasyna. W tym ostatnim przypadku będą musiały być zachowane limity. W takim punkcie nie będzie mogło być więcej osób niż jedna na 15 m kw. powierzchni. Klienci będą musieli też zachować co najmniej 1,5 m odstęp od siebie.

 

ZOBACZ: Hotele będą mogły udostępnić 50 proc. pokoi. Jest jeden wyjątek

 

Znowelizowane przepisy pozwalają również na organizację egzaminów dla kandydatów na członków organów nadzorczych oraz egzaminów na maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, aktuariuszy i pośredników kredytu hipotecznego.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie