Otwarcie hoteli. Ministerstwo Zdrowia zapowiada masowe kontrole

Polska
Otwarcie hoteli. Ministerstwo Zdrowia zapowiada masowe kontrole
Polsat News
Rzecznik resortu zdrowia zapowiedział, że hotele i inne obiekty noclegowe będą masowo kontrolowane w sobotę i niedzielę

Ważne, abyśmy w ten weekend zachowywali się odpowiedzialnie - zaapelował w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że nachodzący weekend będzie "pod specjalnym nadzorem" - każda placówka wynajmująca pokoje może spodziewać się kontroli.

Od piątku obowiązują nowe przepisy rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Hotele i pensjonaty mogą wznowić swoją działalność, ale goście mają do dyspozycji tylko połowę miejsc noclegowych. Otwarte mogą być też m.in. stoki narciarskie.

 

"Spadki nie muszą trwać wiecznie"

 

Rzecznik MZ na konferencji prasowej zaapelował o odpowiedzialność podczas weekendu. - Słuchamy mediów, czytamy gazety, wiemy jak wiele rejestracji nastąpiło na serwisach, która uwzględniają możliwość rezerwacji miejsc hotelowych na ten weekend. Te branże odmrażamy w reżimie sanitarnym - zaznaczył Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Od 15 lutego druga tura zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 dla opiekunów w żłobkach

 

Przypomniał o przestrzeganiu zasad epidemicznych, czyli zachowywaniu dystansu, dezynfekcji i noszeniu maseczek. Rzecznik zwrócił uwagę, że sytuacja epidemiczna jest stabilna, jednak w każdej chwili może to się zmienić.

 

- Kategoryczne trzymanie się obostrzeń pozwoliło nam ustabilizować epidemie na dość niskim poziomie. Ale obserwujemy dwa ostatnie dni, które pokazują nam, jak nieprzewidywalna potrafi być epidemia i pokazują, że te spadki nie muszą trwać wiecznie. We wczorajszym raporcie mieliśmy w granicach pięciuset więcej zakażeń niż przed tygodniem - zauważył Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Matematyk oszacował ilość koronawirusów na świecie. Zmieściłyby się w puszcze Coli

 

Jak dodał, to pokazuje, że nawet bez poluzowań zakażenia potrafią wzrosnąć. - Dlatego, to jest tak ważne, żebyśmy wiedzieli, że nasze zachowania wpłynął na to, jak będzie wyglądała rzeczywistość w Polsce po tym weekendzie, a w zasadzie po 7 do 10 dniach od tego weekendu, bo te nasze zachowanie w weekend mogą zaowocować za 7, 10 do 14 dni - powiedział rzecznik MZ.

 

"Każdy hotel może spodziewać się kontroli"

 

Ponownie zaapelował do wszystkich wyjeżdzających na weekend o odpowiedzialność, a do placówek hotelowych o przestrzeganie zasad. Zwrócił się też do właścicieli hoteli.

 

- Jeżeli chcemy przyjmować klientów, to pamiętajmy o rygorze sanitarnym. Minister zdrowia po rozmowie z Głównym Inspektorem Sanitarnym ustalili, że ten weekend będzie weekendem pod szczególnym nadzorem. Inspekcja sanitarna będzie dość dokładnie kontrolować zasady reżimu sanitarnego w hotelach w całym kraju. Od dzisiaj do niedzieli każdy hotel, każda placówka wynajmująca pokoje może się spodziewać inspekcji - podkreślił rzecznik

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie