Kolejna partia szczepionki AstraZeneca dotarła rano do Polski

Polska
Kolejna partia szczepionki AstraZeneca dotarła rano do Polski
Polsat News
Do Polski dotarła około godz. 7:30 opóźniona dostawa szczepionek firm AstraZecena.

Do Polski dotarła w czwartek opóźniona dostawa szczepionek firm AstraZeneca. Koncern zapowiadał dostarczenie 141 tys. dawek preparatu. Około południa planowana jest dostawa 82 tys. porcji produktu firmy Moderna. Jak dotąd w Polsce zaszczepionych zostało ponad 1 mln 773 tys. osób. Blisko 0,5 mln przyjęło drugą dawkę.

Do Polski dotarł około godz. 7:30 transport szczepionek firmy AstraZeneca. Dostawa preparatu do magazynów Agencji Rezerw Materiałowych była opóźniona. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski powiedział, że w transporcie było 141 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca. Firma zapowiadała dostarczenie dostawy takiej ilości leku.

 

Mniejsze dostawy szczepionek

 

Wiadomo już, że dostawa z Moderny, która dotrze do Polski około godz. 11 w czwartek, będzie mniejsza niż pierwotnie planowano. Zamiast 100 tys. szczepionek, trafi do nas dziś najprawdopodobniej około 82 tys.

 

Zarówno Moderna jak i AstraZeneca zapowiedziały zmniejszenie planowanych dostaw w I kwartale. Moderna o 25, a AstraZeneca o blisko 70 procent. Mniejsze i spóźnione dostawy niekorzystnie wpływają na Narodowy Program Szczepień.

 

ZOBACZ: Jest decyzja WHO w sprawie szczepionki AstraZeneca

 

Punkty szczepień mają trudności organizacyjne, a wielu seniorom trzeba przekładać zaplanowane wizyty. Powodem są głównie nieregularne dostawy do placówek POZ, które prowadzą akcję szczepienną.

 

Łącznie w czwartek dostarczonych ma zostać 223 tys. szczepionek na koronawirusa.

 

WIDEO: Szczepionki dotarły do magazynów Agencji Rezerw Materiałowych w czwartek rano

  

 

Rozpoczynają się szczepienia nauczycieli

 

Do środy w Polsce wykonano 1 mln 773 tys. 715 szczepień przeciw COVID-19 - wynika z danych rządowych. Dwie dawki otrzymało 482 tys. 146 osób, a jedną - 1 mln 291 tys. 569 osób.

 

Ponadto na rządowej stronie gov.pl podano, że po szczepieniach zanotowano 1549 niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz zutylizowano w sumie 3549 dawek szczepionek.

 

ZOBACZ: Rząd RPA chce wymienić 500 tys. dawek szczepionki od AstraZeneca na inne

 

Łącznie do Polski dostarczonych zostało jak dotąd 2 mln 432 tys. 640 dawek szczepionek, z czego do punktów szczepień trafiło do tej pory 2 mln 57 tys. 550 dawek. Szczepienia odbywają się na podstawie harmonogramu szczepień opracowanego przez rząd.

 

W piątek rozpoczynają się szczepienia nauczycieli. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że na szczepienia zgłosiło się około 265 tys nauczycieli.

 

Trzy szczepionki dostępne na rynku unijnym

 

Na rynku unijnym obecnie dopuszczone są trzy szczepionki: dwa preparaty opierające się na technologii mRNA – firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna.

 

Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty koncernu Pfizer/BioNTech musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - w temperaturze minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty koncernu Pfizer/BioNTech) w temperaturze od 2 do 8 stopni powyżej zera.

 

ZOBACZ: Będą potrzebne nowe szczepionki przeciw COVID-19? Naukowcy już nad nimi pracują

 

Trzeci preparat produkowany jest przez firmę AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa, która została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia. Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie