Będą potrzebne nowe szczepionki przeciw COVID-19? Naukowcy już nad nimi pracują

Świat
Będą potrzebne nowe szczepionki przeciw COVID-19? Naukowcy już nad nimi pracują
PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK
Naukowcy pracują nad nowymi szczepionkami, bo poprzednie mogą być nieskuteczne na nowe odmiany koronawirusa

Nie jest jeszcze jasne, czy potrzebujemy nowych szczepionek przeciwko Covid-19 w związku z nowymi wariantami wirusa, ale naukowcy już nad nimi pracują, by preparaty były gotowe w razie potrzeby - powiedział we wtorek prof. Andy Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- W związku z nowymi wariantami koronawirusa pojawiają się nowe pytania dotyczące szczepionek, jedno z nich brzmi: czy potrzebujemy nowej szczepionki? - zastanawiał się na antenie radia BBC Pollard. Specjalizujący się w szczepionkach naukowiec jest szefem zespołu, który opracował szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca.

 

ZOBACZ: Dostawa szczepionki AstraZeneca. "Do końca lutego ponad milion dawek"

 

- Jest jeszcze za wcześnie, by odpowiedzieć na to pytanie, ale laboratoria już pracują nad nową szczepionką, by była dostępna, gdy będziemy jej potrzebować - zaznaczył ekspert.

 

Zwiększy się nieufność do szczepień?

 

Pollard podkreślił, że obecnie nie ma powodu do niepokoju jeżeli chodzi o skuteczność preparatów, poważnym zagrożeniem jest natomiast to, iż ludzie mogą podchodzić do szczepionek przeciwko Covid-19 z większą nieufnością.

 

ZOBACZ: Koronawirus w USA. Mężczyzna zmarł 25 minut po przyjęciu szczepionki przeciw Covid-19

 

- Naprawdę ważną kwestią jest to, jak szczepionka chroni przed ciężkimi przypadkami Covid-19, a tego nie sprawdzano podczas przeprowadzanych w Republice Południowej Afryki badań, ponieważ dotyczyły one relatywnie młodych ludzi, w których ogólne ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 jest małe - zauważył naukowiec.

 

Pollard odniósł się w ten sposób do wyników niedawnych badań w RPA, które pokazały, że preparat AstraZeneca tylko w niewielkim stopniu chroni przed rozwojem łagodnej i umiarkowanej formy Covid-19. W RPA dominującym wariantem koronawirusa jest odmiana opisywana jako 501.V2 lub B.1.351, która zdaniem naukowców jest nie tylko bardziej zaraźliwa, ale i bardziej odporna na opracowane już szczepionki. Wyniki testów skłoniły rząd RPA do wstrzymania szczepień preparatem AstraZeneca.

 

Niepokojące wyniki z RPA

 

- Tak długo jak nasz układ odpornościowy chroni nas przed ciężkim przejściem Covid-19, koniecznością leczenia szpitalnego i możliwą śmiercią, szczepienia mają sens i pozwolą nam opanować pandemię - wyjaśniał Pollard.

 

Dyrektor generalny AstraZeneca Pascal Soriot oświadczył również we wtorek, że wyniki badań z RPA są niepokojące, ale jest przekonany, że szczepionka koncernu nadal powinna chronić przed ciężkim przejściem Covid-19.

 

AstraZeneca zapowiedziała w lutym, że wraz z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego chce jeszcze przed jesienią 2021 r. wyprodukować nową wersję szczepionki, która będzie lepiej chroniła przed nowymi wariantami koronawirusa - przypomina Reuters.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie