Rząd RPA chce wymienić 500 tys. dawek szczepionki od AstraZeneca na inne

Świat
Rząd RPA chce wymienić 500 tys. dawek szczepionki od AstraZeneca na inne
PAP/EPA/DEDI SINUHAJI
Szczepionki AstraZeneca mają trafić do RPA w ramach globalnego programu COVAX

Władze Republiki Południowej Afryki ogłosiły w środę, że zamierzają wystąpić do międzynarodowego programu szczepień COVAX, z prośbą o wymianę 500 tys. dawek szczepionki od AstraZeneca.

Reuters podał, że RPA nie posiada jeszcze szczepionek - zostały one zamówione z Serum Institute w Indiach i są wciąż w drodze. - Będziemy prowadzili rozmowy z COVAX, póki jeszcze nie dostarczono do nas dawek z Serum Institute, czy istnieje szansa na uzyskanie innych szczepionek w ramach programu - powiedział w środę minister zdrowia RPA Zweli Mkhize.

 

ZOBACZ: RPA wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca. Odpowiedź Brytyjczyków

 

Władze RPA zrezygnowały ze szczepionki AstraZeneca, ponieważ jak wynika z badań opublikowanych przez Uniwersytet Witwatersrand w Johannesburgu, nie oferuje ona ochrony przed łagodnym i umiarkowanym Covid-19 spowodowanym przez odmianę koronawirusa, która przeważa w tym kraju, czyli 501Y.V2. Prowadzone są zarazem rozmowy z firmą Johnson&Johnson. Przeprowadzone w RPA badania wykazały 57-procentową skuteczność preparatu tego koncernu przeciwko umiarkowanie ciężkiemu Covid-19 i 89 proc. przeciwko ciężkiej chorobie.

 

Szczepionki AstraZeneca mają trafić do RPA w ramach globalnego programu COVAX, a ich termin przydatności mija w kwietniu 2021.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie