Zimowy paraliż Warszawy. Rafał Trzaskowski komentuje

Polska
Zimowy paraliż Warszawy. Rafał Trzaskowski komentuje
PAP/Leszek Szymański
Atak zimy w stolicy sparaliżował ruch na drogach

- Zima nas nie zaskoczyła. Zaczęliśmy pracować wczoraj od godz. 4 rano. Problemy były w całej Europie, bo śnieg nie ma barw partyjnych, wbrew temu, co twierdzi TVP Info. Problemy były na drogach rządowych i samorządowych - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Wiedzieliśmy, że będzie taka prognoza. 300 pługów wyjechało od 4 rano. O 13:00 pługi wyjechały kolejny raz i wieczorem kolejny raz. W czwartek możemy się spodziewać tego samego, ale my jesteśmy na to gotowi - mówił w Radiu Zet Trzaskowski.

 

Zaapelował także do warszawiaków, by "przesiedli do komunikacji miejskiej i nie wyjeżdżali samochodami szczególnie, jak mają letnie opony, bo to tworzy największe problemy". - Zdjęcia z całej Europy potwierdziły, że wszyscy stawali na głowie, trudno zaradzić tak obfitym opadom - podkreślił.

 

- Wszystko na to wskazuje. Zobaczymy - w ten sposób z kolei Trzaskowski odpowiedział na pytanie, czy w 2023 roku będzie kandydował na prezydenta Warszawy.

 

ZOBACZ: Atak zimy. Prognoza pogody na wtorek, 9 lutego. Synoptyk o mrozie i opadach śniegu

 

Zadeklarował, że nie zamierza starać się o przywództwo w Platformie Obywatelskiej. - Mamy szefa, Borys Budka, ja go wspieram. (…) Wszelkiego rodzaju insynuacje (dotyczące przejęcia przywództwa w PO – red.) są nieuprawnione - stwierdził.

 

Przypomniał, że Budka został niedawno wybrany na szefa PO i "cieszy się poparciem w partii". - Ja się zajmuję Warszawą, tworzę Ruch Wspólna Polska, który ma zaangażować energię tych ludzi, którzy nie chcą się angażować w partię polityczną i jestem aktyny w Platformie i koalicji - oznajmił Trzaskowski.

 

Korki i zatory na stołecznych ulicach

 

Intensywne opady śniegu oraz oblodzenia w poniedziałek powodowały ogromne utrudnienia na jezdniach w miastach oraz na drogach szybkiego ruchu.

 

Korki w poniedziałek widać było na wielu stołecznych ulicach - gdzie od godz. 6:00 do popołudnia - obficie sypał śnieg. 

 

ZOBACZ: Seria wypadków na trasie S8. Zderzenia samochodów w śnieżycy

 

Jedne z większych utrudnień były na trasie S8 od Annopola w kierunku Bemowa, a także w przeciwnym kierunku - od skrzyżowania z dw nr 50 do Słodowca. W obu kierunkach korek miał długość prawie 8 km.

 

W Centrum zakorkowane były m.in. Aleje Ujazdowskie i Belwederska (od Placu Trzech Krzyży do Gagarina), pewne odcinki ul. Puławskiej, na Mokotowie - Dolina Służewiecka i ul. Rzymowskiego, Aleja Wilanowska.

 

10 tys. kilometrów

 

Zakorkowana była również Al. Prymasa Tysiąclecia od zjazdu z trasy S8 do Al. Jerozolimskich, a także same Aleje Jerozolimskie od Prymasa Tysiąclecia do Kleszczowej.

 

Zatory widać było również na ul. Bitwy Warszawskiej, Wawelskiej i Kasprzaka. Poza tym utrudnienia były także na Anielewicza i Okopowej oraz Al. Jana Pawła II na odcinku między ul. Złotą a CH Arkadia. 

 

Na warszawskie ulice wyjechało 306 pługów. Usuwały śnieg i błoto pośniegowe oraz posypywały jezdnie chlorkiem sodu - poinformował w poniedziałek wieczorem Zarząd Oczyszczania Miasta. Załogi ZOM przejechały już ponad 10 tys. km.

 

ZOBACZ: Zawieje i oblodzone drogi. Zima zaatakowała w Europie

 

Zarząd Oczyszczania Miasta przekazał, że poniedziałkowa akcja usuwania śniegu i błota pośniegowego w stolicy objęła 1,5 tys. kilometrów ulic. "Czyli te, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej" - podkreślono. ZOM wskazał, że pozostałe ulice oczyszczane są między innymi na zlecenie urzędów dzielnic.

 

"Służby oczyszczania miasta apelują do kierowców, aby przepuszczali pługoposypywarki, nie zajeżdżali im drogi i zachowali bezpieczną odległość. Sprawne przeprowadzenie akcji poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Pełnego efektu działań możemy wymagać od wykonawców prac 4 godziny po tym, jak zakończą się opady" - zaznaczono.

 

Także wieczorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że podjął decyzję o dodatkowym odśnieżaniu stolicy. "Podjąłem decyzję o dodatkowym odśnieżaniu w Warszawie i poleciłem, by Zarząd Oczyszczania Miasta w następnych godzinach kontynuował działania na kolejnych 5 tys. km warszawskich jezdni" - napisał na Twitterze. Jak przekazał, przez cały dzień załogi przejechały już ponad 10 tys. km.

 

 

ZOM przypomniał również, że kolejne akcje służb oczyszczania miasta zależą od warunków pogodowych i sytuacji na drogach.

prz/ml/ Radio ZET, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie