Powrót zimy. Pochmurno, mroźnie i z opadami śniegu

Polska
Powrót zimy. Pochmurno, mroźnie i z opadami śniegu
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA/ zdjęcie ilustracyjne
Z prognozy IMGW wynika, że w nadchodzący poniedziałek niemal cała Polska przykryta będzie chmurami. Większych przejaśnień można się spodziewać jedynie na krańcach północno-zachodnich

Nadchodzący poniedziałek będzie pochmurny i wietrzny z opadami śniegu w pasie od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę i północ Podkarpacia - wynika z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najzimniej będzie na północnym wschodzie, gdzie temperatura maksymalna wyniesie -12 st.

Z prognozy IMGW wynika, że w nadchodzący poniedziałek niemal cała Polska przykryta będzie chmurami. Większych przejaśnień można się spodziewać jedynie na krańcach północno-zachodnich.

 

Padający w pasie od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę i północ Podkarpacia śnieg będzie powodował ograniczenie widzialności do 200 m. Poza północną Polską grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o ok. 10 cm, a na południu Mazowsza i na Lubelszczyźnie - o ok. 15 cm.

 

Możliwa gołoledź

 

Na południu Śląska, w Małopolsce, na Podkarpaciu i krańcach południowych Lubelszczyzny może spaść deszcz ze śniegiem i marznący deszcz, który będzie powodował gołoledź. Temperatura maksymalna od -12 st. C na północnym wschodzie, ok. -7 st. C w centrum i na zachodzie, do 1 st. C na południowym wschodzie.

 

ZOBACZ: Chwile radości pandy wielkiej. Kamery zarejestrowały bawiące się na śniegu zwierzęta

 

W poniedziałek spodziewany jest także umiarkowany i dość silny wiatr, którego porywy osiągną do 65 km/h. Będzie to wiatr wschodni i północno-wschodni. Dość silnie powieje także nad morzem, gdzie prędkość wiatru osiągnie 35-45 km/h, w porywach do 70 km/h. Jak prognozuje IMGW, wiatr będzie powodował miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

 

 

Pochmurno także we wtorek

 

W nocy z poniedziałku na wtorek umiarkowane opady śniegu spodziewane są na Pomorzu Wschodnim. Na południowym wschodzie początkowo możliwe będą opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Grubość pokrywy śnieżnej w większości kraju zwiększy się o ok. 5 cm, a na Pomorzu Wschodnim o ok. 10 cm. Będzie także mroźno. temperatura minimalna od -13 st. C miejscami na Kaszubach i południu kraju, do -6 st. C na krańcach południowo-wschodnich i nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, ale początkowo miejscami na północy w porywach do 65 km/h. Będzie to wiatr północno-wschodni i północny, a na południu skręcający na kierunki zachodnie. Dość silnie powieje również nad morzem, gdzie wiatr osiągnie prędkość 30-45 km/h, w porywach do 70 km/h. Podobnie jak w dzień będzie on miejscami powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

 

ZOBACZ: Śnieg zalegał nad dachu. Runęła część namiotu nad lodowiskiem

 

Pochmurno będzie również we wtorek. Miejscami będzie można się spodziewać jeszcze słabych opadów śniegu, jedynie na północy Pomorza Wschodniego mogą to być opady umiarkowane powodujące przyrost pokrywy śniegowej o ok. 10 cm. Temperatura maksymalna od -10 st. C na północnym wschodzie, około -6 st. C w centrum i na zachodzie, do -2 st. C na południowym wschodzie kraju. W większości kraju wiatr będzie słaby i umiarkowany, jedynie nad morzem dość silny i silny o prędkości 30-40 km/h, porywisty. Na północy możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie