Niedzielski: jeśli przekroczymy 10 tys. zakażeń dziennie, będę rekomendował zaostrzenie restrykcji

Polska
Niedzielski: jeśli przekroczymy 10 tys. zakażeń dziennie, będę rekomendował zaostrzenie restrykcji
Polsat News
- Zmarli na Covid-19 to przede wszystkim osoby z chorobami współistniejącymi i seniorzy - przekazał minister zdrowia

- System ochrony zdrowia nie podoła liczbie powyżej 30 tys. zakażeń dziennie. Będę rekomendował powrót do większych ograniczeń, jeśli przekroczymy 10 tys. zakażeń – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, notowane dzienne liczby zgonów na Covid-19 są "z pewnością anomalią" w porównaniu ze statystykami zachorowań.

Niedzielski ocenił, że rząd przy odmrażaniu gospodarki "ma duszę na ramieniu". - Jesteśmy jednak w lepszej sytuacji niż w ubiegłym roku, bo mamy chociażby szpitale tymczasowe. Gdyby udało się je stworzyć wcześniej, to uniknęlibyśmy pewnie wielu problematycznych sytuacji - powiedział.

 

Minister przypomniał, ze "opozycja atakuje" polowe placówki, ale - jego zdaniem - "to realne zwiększenie bazy łóżkowej, która może być wykorzystana w gorszym momencie i w ten sposób odciążać szpitale, które będą przyjmować najciężej chorych".

 

ZOBACZ: Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy zakażeni koronawirusem

 

- To nasza realna polisa na trzecią falę i dlatego ich nie zamykamy, tylko utrzymujemy w stanie gotowości - powiedział minister Niedzielski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

 

"Obecna liczba zmarłych może być pokłosiem okresu świątecznego"

 

Pytany, "skąd taka duża liczba zgonów w porównaniu z niezłymi statystykami zachorowań", szef resortu zdrowia przyznał, że "z pewnością jest to anomalia".

 

- Część osób wcześniej próbowało tłumaczyć, że wykonujemy za mało testów, stąd taka dysproporcja. Jednak od dłuższego czasu robimy stale 45–50 tys. badań dziennie, a mieliśmy też ponad 60 tys. W ostatnich tygodniach testy wyjaśniają dużo więcej niż nadwyżka zgonów. Obecna liczba zmarłych może być jeszcze pewnym pokłosiem okresu świąteczno-noworocznego. Musimy tu wziąć pod uwagę okres inkubacji, leczenie w domu, następnie w szpitalu - odpowiedział.

 

ZOBACZ: Papież apeluje o sprawiedliwą dystrybucję szczepionek

 

Pytany, czy patrząc na strukturę zgonów, widać zmieniającą się tendencję, minister odpowiedział, że zmarli to przede wszystkim osoby z chorobami współistniejącymi i seniorzy.

 

- Dlatego szczepimy ich w pierwszej kolejności. Będziemy też rozwijać Domową Opiekę Medyczną, będziemy wysyłać pulsoksymetry do każdego chorego" - zaznaczył w rozmowie z "DGP" Adam Niedzielski.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie