Papież apeluje o sprawiedliwą dystrybucję szczepionek

Świat
Papież apeluje o sprawiedliwą dystrybucję szczepionek
PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT
Papież Franciszek apeluje o sprawiedliwą dystrybucję szczepionek

Papież Franciszek zaapelował w poniedziałek o zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi, nie według kryteriów ekonomicznych, lecz przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich. W kwestii zdrowia nie może rządzić "logika zysku" - mówił.

- Ponawiam swój apel o to, aby każdy człowiek miał zapewnioną opiekę i pomoc, której potrzebuje - powiedział papież podczas audiencji dla ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.

 

- W tym celu niezbędne jest, aby ci, którzy sprawują odpowiedzialność polityczną i rządową, zaangażowali się na rzecz powszechnego dostępu do podstawowej opieki medycznej - oświadczył Franciszek. Wskazał na konieczność stworzenia lokalnych punktów medycznych i placówek odpowiadających realnym potrzebom ludności oraz zapewnienia dostępu do kuracji i lekarstw.

 

Nie może rządzić "logika zysku"

 

Na tym polu nie może rządzić "logika zysku" - dodał.

 

- Niezbędne jest też, aby znaczny postęp medyczny i naukowy osiągnięte z biegiem lat, które pozwoliły stworzyć w tak krótkim czasie szczepionki skuteczne przeciwko koronawirusowi, służyły całej ludzkości - mówił papież.

 

- Wzywam dlatego wszystkie państwa, by aktywnie wniosły wkład w międzynarodowe inicjatywy, mające na celu sprawiedliwą dystrybucję szczepionek, nie według kryteriów czysto ekonomicznych, ale przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich - dodał Franciszek.

 

Apel o odpowiedzialne zachowanie

 

Zastrzegł zarazem, że konieczne jest odpowiedzialne zachowanie każdej osoby w celu zahamowania wirusa.

 

Ostrzegł, że w obliczu tak "podstępnego i nieprzewidywalnego wroga jak Covid-19" "fatalne byłoby pokładanie ufności tylko w szczepionce, jakby było to panaceum, które zwalnia ze stałego zaangażowania każdej jednostki na rzecz dobra swojego i innych".

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie