Korespondował z "amerykańską żołnierką". Stracił prawie 14 tys. zł

Polska
Korespondował z "amerykańską żołnierką". Stracił prawie 14 tys. zł
Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Mazowieckie: 26-latek uwierzył, że koresponduje z amerykańską żołnierką; stracił prawie 14 tys. zł

26-latek z pow. wyszkowskiego (Mazowieckie) był przekonany, że koresponduje przez internet z atrakcyjną amerykańską żołnierką, która wyznała mu miłość. Młody mężczyzna stracił prawie 14 tys. zł, które wpłacił, by otrzymać od kobiety przesyłkę zawierającą rzekomo milion dolarów.

Jak poinformował w piątek rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie kom. Damian Wroczyński, 26-latek pod koniec ub. roku poznał za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych młodą i atrakcyjną kobietę. Podawała się ona za amerykańską żołnierkę z Florydy pełniącą misję w tureckim obozie wojskowym.

 

ZOBACZ: Chciała ratować Clinta Eastwooda. Dała oszustom ponad 600 tys. zł

 

Para korespondowała ze sobą przez internet. Kobieta wyznała wyszkowianinowi miłość i obiecała przekazanie miliona dolarów.

 

- Dla uprawdopodobnienia swojej deklaracji oszustka przesłała zdjęcie walizki pełnej pieniędzy. Mężczyzna miał tylko opłacić przesyłkę przez firmę kurierską - powiedział rzecznik policji.

 

Po dokonaniu wpłaty na rzecz rzekomego tureckiego kuriera, mężczyzna miał też zapłacić cło. W wyniku oszustwa 26-latek stracił prawie 14 tys. zł.

Popularna metoda wśród oszustów 

Policja ostrzega, że oszustwo "na żołnierza" to jedna z wielu popularnych ostatnio form działania przestępców, wykorzystujących portale społecznościowe i komunikatory internetowe.

 

Zaledwie kilka dni temu policja informowała o 56-letniej mieszkance Mławy, która była przekonana, że koresponduje w internecie z generałem armii USA polskiego pochodzenia. Oszust wyłudził od kobiety kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

ZOBACZ: Staruszek oszukany na kryptowalutach, stracił ponad 60 tys. zł

 

- Pamiętajmy, że zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym, w szczególności, gdy osoba, którą dopiero co poznaliśmy, oczekuje od nas przekazania pieniędzy lub innych kosztowności - podkreślił rzecznik. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie