Staruszek oszukany na kryptowalutach, stracił ponad 60 tys. zł

Polska
Staruszek oszukany na kryptowalutach, stracił ponad 60 tys. zł
zdj. ilustracyjne/ Pixabay, Beejees
Przestępcy przejęli kontrolę nad komputerem mężczyzny i sukcesywnie wykonywali przelewy z jego konta bankowego

82-latek z powiatu kaliskiego został oszukany na kryptowalutach i stracił ponad 60 tys. zł - poinformowała rzecznik prasowy kaliskiej policji asp. Anna Jaworska-Wojnicz.

Oszuści zadzwonili do 82-latka informując go, że wartość zakupionej wcześniej przez niego kryptowaluty wzrosła sześciokrotnie i aby zysk został mu przekazany, niezbędne jest uzyskanie pewnych danych.

 

- Mężczyzna będąc przekonanym o tym, że przekazywane przez niego informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sprzedaży posiadanej przez niego kryptowaluty podał je oszustom. W ten sposób przestępcy przejęli kontrolę nad jego komputerem i sukcesywnie wykonywali przelewy z jego konta bankowego - wyjaśniła asp. Anna Jaworska-Wojnicz z kaliskiej komendy policji. Tym sposobem senior stracił ponad 60 tys. zł.

 

Sposoby działania oszustów

 

Rzeczniczka poinformowała, jak działają oszuści. Otóż po sprzedaniu kryptowaluty osobie zainteresowanej kontaktują się z nią i informują, że wartość inwestycji wzrosła.

 

ZOBACZ: Miał dorobić się na kryptowalutach. Stracił 75 tys. zł

 

- Następnie proponują, żeby odebrać zyski należy między innymi zainstalować na komputerze lub telefonie specjalną aplikację, dającą możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty. W taki sposób przejmują dane do urządzenia i wykorzystują zapisane na nich hasła, w tym również te do bankowości internetowej - wyjaśniła.

 

Kaliska policja apeluje o ostrożność w tego typu inwestycjach, a szczególnie w rozmowach z osobami przekonującymi do instalowania na komputerach lub telefonach rzekomych aplikacji, poprzez które analityk pomaga w zakupie lub sprzedaży kryptowaluty.

 

- Zainstalowanie tego typu oprogramowań na urządzenia, poprzez które logujemy się do bankowości internetowej może skutkować utratą oszczędności naszego życia - powiedziała Anna Jaworska-Wojnicz.

 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie