Igrzyska w Tokio odbędą się bez względu na przebieg pandemii

Świat
Igrzyska w Tokio odbędą się bez względu na przebieg pandemii
Reuters
W związku z sytuacją pandemiczną narastają obawy o to, czy igrzyska w Tokio odbędą się bez przeszkód.

Szef komitetu organizacyjnego letnich igrzysk olimpijskich w Tokio poinformował, że odbędą się one niezależnie od tego, w jakim kierunku będzie rozwijała się pandemia koronawirusa - przekazała agencja AFP.

O decyzji w sprawie igrzysk poinformował szef komitetu organizacyjnego letnich igrzysk olimpijskich w Tokio Yoshiro Mori. Informację te podała agencja AFP.

 

Igrzyska niezależnie od pandemii

 

"Będziemy organizować igrzyska niezależnie od rozwoju sytuacji pandemicznej" - miał poinformować Mori. 

 

We wtorek poinformował, że ściśle współpracuje z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, aby zrealizować igrzyska w Tokio.

 

 

Zaniepokojenie wywołało ostatnio ogłoszenie stanu wyjątkowego w Tokio związanego ze wzrostem przypadków koronawirusa. Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił 7 stycznia stan wyjątkowy w stolicy i trzech okolicznych prefekturach, co ma pozwolić na użycie bardziej stanowczych środków w walce z pandemią - poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo. Nadzwyczajne obostrzenia będą obowiązywały do 7 lutego.

 

ZOBACZ: Japonia: stan wyjątkowy w Tokio

 

"Musimy rozważyć nowe sposoby organizacji igrzysk olimpijskich" - miał według agencji Reutera powiedzieć Mori na spotkaniu z Japońską Komisją Badań Sportowych we wtorek. 

 

Pierwotnie najważniejsza sportowa impreza czterolecia miała się odbyć w Tokio na przełomie lipca i sierpnia ubiegłego roku. Z powodu pandemii została przełożona o 12 miesięcy. Nowe terminy to 23 lipca - 8 sierpnia.

 

Szef MKOL: Nie tracimy czasu na spekulacje

 

Tydzień temu w Lozannie (Szwajcaria) przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach zaapelował o cierpliwość w związku z igrzyskami w Tokio.

 

- Prosimy tylko o cierpliwość, zrozumienie. Jest za wcześnie, żeby o czymkolwiek decydować - powiedział Bach po posiedzeniu Komitetu Wykonawczego MKOl.

 

ZOBACZ: Rosjanie wykluczeni na dwa lata z igrzysk i mistrzostw świata

 

- Nie tracimy czasu i energii na spekulacje. Pracujemy nad tym, jak przeprowadzić igrzyska - podkreślił Bach.

 

- Nie ma planu, uczymy się każdego dnia - dodał, odnosząc się do zagadnienia testów i kwarantanny. Zapowiedział także publikację instrukcji, zawierającej "wszystkie możliwe środki, które należy zastosować w lipcu i sierpniu w Tokio". Książka ta będzie obejmować kwestie związane z podróżami, potencjalną kwarantanną, transportem, życiem w wiosce olimpijskiej i dystansem społecznym w czasie igrzysk.

 

Kwarantanna dla sportowców

 

Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Australijczyk John Coates powiedział telewizji "Sky News Australia", ze sportowcy będą musieli przejść kwarantannę w swoich miejscach pobytu przed przylotem na igrzyska do Tokio. Po przylocie na igrzyska w Japonii uczestników kwarantanna nie będzie obowiązywać.

 

Dodał także, ze ekipy narodowe będą podczas igrzysk testowane co cztery dni na obecność wirusa SARS-CoV-2. Pierwszy z nich będzie wykonywany na 72 godziny przed wylotem, kolejny na lotnisku. Sportowcy z wynikiem negatywnym będą zamknięci "w bańce" ograniczającej się do wioski olimpijskiej, transportu na treningi, zawody i z powrotem oraz w obiektach sportowych, na których będą rywalizować.

 

ZOBACZ: Amerykański polityk proponuje przeniesienie igrzysk na Florydę

 

Coates dodał, że sportowcy nie będą mogli wychodzić poza te strefy. Protokoły bezpieczeństwa regulujące zasady postępowania mają zostać opublikowane w lutym.

 

Już wcześniej władze MKOl informowały o innych przewidywanych ograniczeniach dla sportowców - by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem reprezentanci wszystkich krajów będą mogli przybyć do wioski olimpijskiej na pięć dni przed terminem rozpoczęcia swojej rywalizacji. Dwa dni po zakończeniu startów w swojej dyscyplinie będą musieli ja opuścić.

hlk/ polsatnews.pl, AFP, Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie