Igrzyska w Tokio będą w 2021 r. mimo pandemii - zapewniają organizatorzy

Świat
Igrzyska w Tokio będą w 2021 r. mimo pandemii - zapewniają organizatorzy
Facebook/Tokyo2020/Uta Mukuo
"Jeśli udałoby się przeprowadzić zmagania olimpijskie w takich warunkach, to stałyby się one wzorem dla innych światowych wydarzeń i imprez sportowych"

- Igrzyska olimpijskie odbędą się w 2021 roku w Tokio, również z koronawirusem - zapewnił Toshiro Muto, dyrektor zarządzający Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Tokio. Z powodu pandemii zostały ona przełożone o 12 miesięcy.

- Nie wiem, jaka będzie sytuacja z zakażeniami koronawirusem następnego lata, ale szansę, że będzie to już wówczas przeszłość, nie są zbyt duże. Raczej istotne jest, by zorganizować igrzyska dla osób, które muszą żyć z Covid-19 - powiedział Muto w wywiadzie dla "Financial Times".

 

Ze względu na pandemię Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) i Japonia podjęły pod koniec marca decyzję o historycznej zmianie terminu igrzysk. Zaplanowane są one obecnie na przyszły rok, w dniach 23 lipca - 8 sierpnia.

 

"Trzeba pomyśleć o alternatywach"

 

Kilka dni wcześniej Muto w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zastrzegł, że Covid-19 nie jest zagrożeniem, które może szybko wygasnąć lub które można ominąć.

 

ZOBACZ: Polski maratończyk wracał ze zgrupowania. Pokazał, jak się podróżuje w czasach koronawirusa

 

- Jeśli udałoby się przeprowadzić zmagania olimpijskie w takich warunkach, to stałyby się one wzorem dla innych światowych wydarzeń i imprez sportowych. To byłaby prawdziwa spuścizna Tokio 2020 - uznał wówczas dyrektor zarządzający Komitetu Organizacyjnego.

 

W ubiegłotygodniowej rozmowie z BBC z kolei stwierdził, że trzeba pomyśleć o alternatywach dotyczących organizacji igrzysk w stolicy Japonii. Według niego jedną z możliwych opcji jest przeprowadzenie ich przy ograniczonej liczbie widzów.

 

- Można by pomyśleć o wpuszczeniu na trybuny ograniczonej liczby widzów przy zachowaniu dystansu społecznego, by uniknąć rozprzestrzeniania się Covid-19. Musimy stworzyć środowisko, w którym publiczność będzie się czuła bezpiecznie. Sportowcy oraz członkowie rodziny MKOl mogliby być badani przed i po przybyciu do Japonii - przekonywał wtedy działacz.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie