Spotkanie z premierem ws. szczepień. Opozycja odpowiada na zaproszenie

Polska
Spotkanie z premierem ws. szczepień. Opozycja odpowiada na zaproszenie
Krystian Maj/KPRM
Przedstawiciele opozycji wezmą udział w spotkaniu z premierem

- Koalicja Obywatelska weźmie udział w spotkaniu z premierem ws. szczepień przeciw COVID-19; nie ma dziś ważniejszej sprawy niż powodzenie programu szczepień - przekazał rzecznik PO Jan Grabiec. Udział w spotkaniu potwierdziły też PSL, Konfederacja i Lewica, która chce, by spotkanie było transmitowane w internecie.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w poniedziałek zaprosił przedstawicieli "klubów i sił politycznych" na spotkanie w sprawie programu szczepień, które odbędzie się we wtorek.

 

- Jesteśmy otwarci na każdą rozmowę, przyjmiemy chętnie każdą dobrą, merytoryczną radę. Chciałbym zaprosić na jutro na godzinę 9.00 w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, wszystkich osób z rządu, które są zaangażowane w Narodowym Program Szczepień do KPRM przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych na dyskusję merytoryczną - powiedział.

 

ZOBACZ: Dworczyk: w imieniu premiera zapraszam opozycję na dyskusję w sprawie szczepień

 

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości. Informację potwierdził wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 

- Z pewnością nasza delegacja Prawa i Sprawiedliwości, naszego klubu, będzie uczestniczyć; czy ja, jeszcze nie wiem, ale bardzo możliwe - mówił dziennikarzom w Sejmie.

Grabiec: program szczepień postawiony na głowie

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej wezmą udział we wtorkowym spotkaniu z premierem. - Domagaliśmy się tego spotkania od wielu tygodni. Rozumiemy, że to jest realizacja wezwania opozycji, dlatego weźmiemy w nim udział - dodał.

 

- Nie ma dziś ważniejszej sprawy niż powodzenie programu szczepień, dlatego oczekujemy, że rząd wysłucha wreszcie rekomendacji ze strony opozycji i odpowie na podstawowe pytania, bo zbyt wiele kwestii jest ukrywanych w sprawie szczepień - mówił Grabiec.

 

Przekazał, że o tym, kto będzie reprezentował KO na spotkaniu, zdecydują władze klubu.

 

ZOBACZ: Ruszają szczepienia populacyjne. Kto może się zaszczepić?

 

Poseł KO podkreślił, że podczas spotkania Koalicja Obywatelska będzie postulować pełną jawność informacji dotyczących szczepień, w tym o tempie dostaw. "Najważniejsze jest to, czego się dowiemy. Czy rząd ujawni podstawowe dane dotyczące szczepień, chociażby kalendarz dostaw szczepionki? Większość państw europejskich takie dane podała, Polacy nie mają pojęcia, kiedy, jakie ilości szczepionki producenci do Polski dostarczą, a to powinna być wiedza powszechna" - ocenił.

 

Druga kwestia, o którą będzie postulowała KO, to zmiana Narodowego Programu Szczepień, który - w ocenie Grabca - "jest postawiony na głowie".

 

Według rzecznika PO, system szczepień powinien opierać się na przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. - Nie ma żadnego powodu, żeby seniorzy stali w długich kolejkach. Dane osobowe, pesele, wiek, stan zdrowia tych, którzy mają się do szczepień zgłosić, są znane lekarzom w przychodniach. Te przychodnie mogą organizować system szczepień od dołu. Jeśli robi się to od góry, stawia system na głowie, to mamy do czynienia z takimi katastrofami, jak w piątek, kiedy ludzie stoją w kolejce i nawet się nie mogą zapisać na szczepienia - podkreślił.

"Oficjalne zaproszenie nie dotarło"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany przez PAP, czy przedstawiciele PSL będą na tym spotkaniu, odparł, że przedstawiciele Stronnictwa zawsze brali udział w takich spotkaniach. - Będziemy na pewno. Braliśmy udział we wszystkich spotkaniach dotyczących Covidu, pomimo że czasem nawet te obietnice składane przez rządzących nie zostają spełnione - podkreślił.

 

Ale - jak dodał - "w ten sposób pokazujemy swoją dobrą wolę, merytoryczne przygotowanie - bo często naszymi przedstawicielami są eksperci - i taką trwałość w tym, żeby polepszyć sytuację zdrowotną, epidemiczną w Polsce".

 

Dopytywany, kto pojawi się na tym spotkaniu, szef ludowców odparł: "Zobaczymy. Jeszcze takiej decyzji nie podjęliśmy, bo nie dotarło jeszcze do mnie oficjalne zaproszenie".

 

ZOBACZ: Odwołana dostawa szczepionek Moderny. Miały trafić do Polski we wtorek

 

Pytany, jakie ma oczekiwania co do tego spotkania, Kosiniak-Kamysz powiedział: "Więcej prawdy, mniej propagandy i chwalenia się sukcesami, bo ich tak naprawdę nie ma. Tylko rzetelne wsłuchanie się, rzetelna rozmowa jak najbardziej tak, a mniej takich PR-owych zagrywek".

 

W spotkaniu zamierzają uczestniczyć przedstawiciele klubu Lewicy. Szef klubu Krzysztof Gawkowski poinformował, że ugrupowanie wydeleguje na spotkanie osoby "związane ze służbą zdrowia".

 

- Decyzja, kto dokładnie pójdzie, zapadnie jeszcze dziś. Co ważniejsze - postawimy warunek. Chcemy, by spotkanie było transmitowane online, mamy nadzieję, że inne kluby przyłączą się do tego. Jeśli nie będzie zgody na tę propozycję, będzie to pokazywało, iż rząd ma w sprawie szczepień coś do ukrycia. A ludzie powinni usłyszeć, jakie błędy zostały popełnione i jakie są pomysły, by je naprawić - podkreślił.

 

Konfederacja prawdopodobnie się pojawi

 

- Konfederacja prawdopodobnie weźmie udział w spotkaniu z premierem ws. szczepień; zawsze korzystamy z zaproszeń do takich rozmów, nawet kiedy można by myśleć, że to strata czasu, bo premier nie odpowiada pytania - powiedział szef sejmowego koła Konfederacji Jakub Kulesza.

 

ZOBACZ: Konfederacja nawołuje do wycofania restrykcji: lekarstwo gorsze od choroby

 

- Zaproszenie dostaliśmy jak zwykle kilka godzin po tym, jak pan minister Dworczyk poinformował media o takim zaproszeniu, więc najpierw dowiedzieliśmy się o tym od dziennikarzy - zaznaczył Kulesza. Jednocześnie podkreślił, że "Konfederacja jest jedyną parlamentarną siłą polityczną, która do tej pory pozytywnie odpowiadała na wszystkie tego typu zaproszenia".

bas/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie