Dworczyk: w imieniu premiera zapraszam opozycję na dyskusję w sprawie szczepień

Polska
Dworczyk: w imieniu premiera zapraszam opozycję na dyskusję w sprawie szczepień
Polsat News
Rozpoczęły się szczepienia populacyjne - poinformował Michał Dworczyk.

Szaf Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zaprosił opozycję na "merytoryczną dyskusję o Narodowym Programie Szczepień". Spotkanie ma się odbyć we wtorek o godz. 9:00. Dworczyk podał, że wtorkowa dostawa szczepionki Moderny została odwołana i nadejdzie najwcześniej w weekend. Dodał, że nadal można zapisywać się na szczepienie. "Po dostarczeniu szczepionek będziemy zapraszać na konkretny termin".

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zwrócił się z apelem do opozycji o merytoryczną dyskusję dotyczącą akcji szczepień.

 

Zaproszenie dla opozycji do dyskusji

 

- Zapraszam w imieniu premiera Morawieckiego na wtorek na godz. 9:00 do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych na merytoryczną dyskusję na temat Narodowego Program Szczepień - powiedział Michał Dworczyk. 

 

- Rozmawiajmy o faktach, rozmawiajmy o rzeczywistych problemach, ale nie róbmy z tego eventów politycznych, nie straszmy Polaków, to jest apel do opozycji - proszę was nie straszcie Polaków, nie wciągajcie szczepień w bieżącą politykę. Mamy wiele innych tematów, w których możemy się spierać, nawet bardzo ostro, ale ten temat wyjmijmy poza nawias politycznego sporu - mówił do opozycji szef KPRM.

 

- Jesteśmy otwarci na każdą rozmowę. Przyjmiemy chętnie każdą dobrą, merytoryczną radę - dodał.

 

ZOBACZ: Dworczyk: nie mamy już wolnych szczepionek

 

- Apelujemy do wszystkich polityków w Polsce, aby sprawę Narodowego Programu Szczepień wyjąć z bieżącej polityki. Żebyśmy wyciągnęli poza nawias bieżącej polityki wyciągnęli kwestię szczepienia Polaków. Jest to niezwykle ważny program z punktu widzenia całego kraju. tu nie ma żadnych barw politycznych. Wszyscy powinniśmy zrobić ile możemy, żeby ten proces postępował w sposób zaplanowany, harmonijny i żeby nie straszyć Polaków, żeby nie wprowadzać poczucia niepewności, bo to może się przełożyć na zniechęcenie do szczepień - powiedział Dworczyk.

 

Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi opozycji, która poinformowała o organizacji w całym konferencji poświęconych Narodowemu Programowi Szczepień. Dworczyk przypomniał, że mimo początkowego słabego zainteresowania szczepieniami obecnie chce się zaszczepić 60 proc. Polaków. - Pracujmy nad tym wspólnie, żeby jeszcze więcej osób było gotowych się zaszczepić - powiedział.

 

Wtórował mu minister zdrowia Adam Niedzielski, który powiedział, że w sprawie Narodowego Programu Szczepień potrzebna jest rzeczowa dyskusja "w spokojnej atmosferze", "bez sporu politycznego" i "nerwowej sytuacji". 

 

Rozpoczęły się szczepienia seniorów

 

W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia populacyjne seniorów powyżej 70. roku życia


- Chciałbym seniorom podziękować. Przez ostatnie dni apelowaliśmy, żeby seniorzy wykorzystywali do rejestracji infolinię, smsy, stronę internetową, żeby nie udawali się osobiście do przychodni, ponieważ rodzi to pewne zagrożenia ze względu na pogodę i kontakt z osobami chorymi, a w konsekwencji zakażenie - powiedział minister.

 

ZOBACZ: Odwołana dostawa szczepionek Moderny. Miały trafić do Polski we wtorek

 

- Dzisiaj nie ma już kolejek przed przychodniami. Dziękujemy, że seniorzy ze zrozumieniem podeszli do tych apeli - powiedział Michał Dworczyk.

 

- Pomimo tego, że dzisiaj nie mamy szczepionek, to wszystkie informacje zostawiane na infolinii, stronie internetowej czy w systemie sms-owym gwarantują, że jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki będziemy dzwonić i zapraszać na konkretny termin szczepienia - powiedział Dworczyk.

 

Dworczyk: około 6 tys. punktów szczepień

 

- Dziś szczepionki dojada pod 5893 adresy. To są te punkty, które w ciągu tego tygodnia będą prowadziły szczepienia. Liczba punktów w których dzisiaj rozpoczęły się szczepienia to 2793. Najwięcej szczepień będzie wykonywanych we wtorek. Rytm tych szczepień ustalał sobie każdy punkt szczepień, który zgłaszał się do programu - wyjaśnił Dworczyk.

 

- To bardzo duży przeskok, jeśli chodzi o logistykę: z tych kilkuset punktów, w których szczepiliśmy grupę zero, do blisko 6 tys. miejsc, gdzie są podawane dzisiaj szczepionki - powiedział Dworczyk.

 

Ministetr poinformował o odwołaniu zapowiedzianej dostawy szczepionek Moderny i konieczności modyfikacji harmonogramu szczepień. Dodał, że podobna sytuacja wystąpiła we Włoszech. - Takie sytuacje będą się zdarzały. Tym bardziej potrzebna jest współpraca - powiedział. - Mamy do czynienia z obniżeniem tempa szczepień, ale to obniżenie jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do redukcji dostaw - powiedział Niedzielski. Jak dodał wynika to z "umiejętnego zarządzania zapasami" szczepionki.

 

- Będziemy się starali zachować płynność szczepienia we wszystkich punktach w całym kraju - powiedział Niedzielski.

 

WIDEO - Michał Dworczyk o Narodowym Programie Szczepień

  

 

Niedzielski: pandemia się stabilizuje

 

- Dzisiejsze wyniki epidemiczne wskazują, że pandemia się stabilizuje. Mamy poniżej 2,5 tysiąca przypadków - powiedział minister zdrowia.

 

- Zajętość łóżek również spadła poniżej 15 tysięcy. W listopadzie kiedy mieliśmy szczyt pandemii ta zajętość przekraczała 23 tysiące. Dzisiaj możemy realizować szczepienia w atmosferze spokojniejszej w atmosferze takiej, ze liczba zachorowań jest mniejsza - powiedział Adam Niedzielski.

 

Według szefa resortu zdrowia to ważne, "abyśmy szczepili się zdrowi".

 

Jak dodał Niedzielski, ważne jest budowanie wokół szczepień atmosfery "zgody narodowej i spokojnej debaty".

 

ZOBACZ: Grodzki: seniorzy stoją w kolejkach, by usłyszeć, że nie ma terminu szczepienia

 

Przypomniał, że w ostatni piątek została zmodyfikowana kolejność szczepień, a na listę została wprowadzona grupa osób, które są obciążone chorobami i znalazły się tuż za seniorami.

 

- Nasz program szczepień jest naszym dobrem narodowym - powiedział szef resortu zdrowia, który dołączył się do podziękowań dla seniorów.

 

- Dziś kolejki przed przychodniami są już kolejkami do samych szczepień - powiedział Niedzielski.

 

Niedzielski: "Mogę apelować o cierpliwość"

 

Szef Ministerstwa Zdrowia podczas poniedziałkowego briefingu był proszony o komentarz do decyzji niektórych przedsiębiorców o otwarciu biznesów mimo zakazów w rozporządzeniach. Minister podkreślił, że celem wprowadzanych obostrzeń "nie jest sprowadzenie dolegliwości dla przedsiębiorców, tylko ochrona życia ludzkiego".

 

Zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach notowany jest w Polsce znaczący spadek liczby zachorowań.

 

ZOBACZ: Kiedy kolejni uczniowie wrócą do szkół? "Może to nastąpić bardzo szybko"

 

- Mamy naprawdę ustabilizowaną sytuację epidemiczną, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w całej Europie – proszę popatrzeć na Wielką Brytanię, Czechów, na Słowaków, na Austrię, Niemcy. Wszędzie praktycznie podejmowane są decyzje zaostrzające regulacje ograniczające. I my na tle Europy mamy sytuację epidemiczną ustabilizowaną - ocenił.

 

Odnosząc się do decyzji niektórych przedsiębiorców, minister powiedział, że z punktu widzenia epidemicznego trudno zrozumieć taką postawę. - Ale oczywiście ludzie, dbając o własne biznesy, własny byt, również podejmują decyzje, które są niestety sprzeczne z regulacjami, które przygotowaliśmy - powiedział.

 

- Mogę tylko apelować o cierpliwość. Jeżeli tylko będzie taka możliwość - co udowodniliśmy decyzją puszczenia dzieci z klas I-III do szkoły - to będziemy podejmowali decyzje, które będą z korzyścią dla gospodarki. Ale gospodarka potrzebuje ludzi zdrowych, zdrowia publicznego, i dopuszczenie do sytuacji powrotu dużej liczby zachorowań, szczególnie w kontekście prowadzonej akcji szczepień, jest po prostu nieracjonalne - powiedział Niedzielski.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie