Prof. Horban: jeszcze nie czas na luzowanie obostrzeń

Polska
Prof. Horban: jeszcze nie czas na luzowanie obostrzeń
PAP/Grzegorz Michałowski

To nie jest jeszcze czas na luzowanie obostrzeń - ocenił w poniedziałek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Jego zdaniem znoszenie ograniczeń powinno nastąpić po zaszczepieniu zdecydowanej większości osób powyżej 70. roku życia.

Prof. Hobran pytany w poniedziałek RMF FM, czy jest to już czas na luzowanie obostrzeń odparł: "Jeszcze nie, aczkolwiek już żeśmy zaczęli". - Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie śpieszmy, bo cały nasz wysiłek przez rok czyniony, potężny, demolujący życie społeczne, może wziąć w łeb - dodał profesor.

 

Zwrócił uwagę, że mamy już szczepionkę, ale w niewystarczających ilościach, "przynajmniej dla najbardziej wrażliwej grupy". - Chodzi o to, żeby ochronić ludzi najstarszych, którzy mają największe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci - dodał lekarz.

 

ZOBACZ: Białka Tatrzańska. Duży hotel ponownie otwarty. Oferuje "usługi medyczne"

 

Horban pytany o kolejność luzowania obostrzeń powiedział, że najpierw powinniśmy otworzyć szkoły. Jego zdaniem jest to najbezpieczniejsze z punktu widzenia transmisji choroby wśród ludzi. - Jeżeli uda nam się zaszczepić zdecydowaną większość powyżej 70 plus to mamy wszelkie powody do tego, żeby zdecydowanie ograniczać wszystkie restrykcje i obostrzenia - wskazał.

 

Od poniedziałku formalnie ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie