Pierwszy zaszczepiony senior. "Nie ma wymówek, wszyscy powinni to zrobić"

Polska
Pierwszy zaszczepiony senior. "Nie ma wymówek, wszyscy powinni to zrobić"
PAP/Andrzej Grygiel
Szczepienie 87-letniego Włodzimierza Czechowskiego

- Nie obawiałem się o siebie, obawiam się o seniorów. (…) Nie ma wymówek, wszyscy powinni się zaszczepić - mówił kombatant Włodzimierz Czechowski, pierwszy zaszczepiony w Polsce senior. 87-letni były poseł na Sejm przyjął swoją dawkę w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w poniedziałek po godzinie 7:00.

Szczepienia przeciw COVID-19, zgodnie z harmonogramem, rozpoczęły się w poniedziałek, 25 stycznia. Szef KPRM Michał Dworczyk informował w niedzielę, że będą realizowane w ponad 5 tys. punktów w całym kraju.

 

Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat.

 

ZOBACZ: Ruszają szczepienia populacyjne. Kto może się zaszczepić?

 

W większości placówek w Polsce szczepienia wystartowały o 8:00. W punkcie w szpitalu tymczasowym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach pierwszą dawkę podano po godzinie 7:00.

 

WIDEO: Pierwszy zaszczepiony w Polsce senior

  

"Nie ma wymówek"

 

Przyjął ją 87-letni kombatant Włodzimierz Czechowski, w latach 2001-2005 poseł Samoobrony.

 

- Nie obawiałem się o siebie, obawiam się o seniorów i namawiam: jeśli nie mogą tu przyjść tak, jak ja, to bardzo proszę skorzystać z transportu organizowanego przez miasta. Można poprosić też o szczepienie w domu. Nie ma wymówek, wszyscy powinni się zaszczepić - podkreślił Czechowski.

 

ZOBACZ: Mamy "Narodową Loterię Szczepionkową" - Robert Biedroń w "Graffiti"

 

- Ja uważam to za obywatelski obowiązek. Jako kombatant, weteran uważam, że powinienem go spełnić i to zrobiłem, i to bez żadnych obaw! Ja, żona, wszyscy jesteśmy już emerytami, więc będziemy się szczepić i serdecznie naprawdę zapraszam, chciałbym, żeby wszyscy seniorzy się zaszczepili, bo to jedyna szansa przerwania łańcucha tego naszego wroga nr 1, jakim jest obecnie koronawirus. Statystyki mówią, że w wieku 80 plus prawie 23 proc. nie wraca ze szpitala - powiedział dziennikarzom pan Włodzimierz.

 

Szczepienie zniósł bardzo dobrze. Wychodząc, apelował do kombatantów, by jeszcze raz stanęli do walki, tym razem z niewidzialnym wrogiem.

 

1600 chętnych

 

W poniedziałek w MCK - którego placówką patronacką jest Szpital MSWiA w Katowicach - lekarze planują zaszczepić ponad 160 osób, wszystkie w wieku powyżej 80 lat. Dotąd ta jednostka zaszczepiła przeciw COVID-19 ponad 3 tys. osób, 1600 kolejnych jest na liście chętnych. W poniedziałek w strefie zakaźnej szpitala tymczasowego leczonych było 28 chorych na COVID-19, w tym dwóch w cięższym stanie, wymagających podłączenia do respiratora.

ac/zdr/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie