Dworczyk: nie mamy już wolnych szczepionek

Polska
Dworczyk: nie mamy już wolnych szczepionek
Polsat News
Minister Michał Dworczyk

3,1 mln szczepionek, które dotrą do nas do 31 marca zostały już rozdysponowane. W tej chwili nie mamy wolnych dawek - powiedział w sobotę pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zaapelował do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia, by zostali w poniedziałek w domach i nie szli do przychodni, lecz skorzystali z infolinii, wysłali sms lub zarejestrowali się przez internet.

- W poniedziałek zaczynamy szczepienia populacyjne, seniorów powyżej 70. roku życia w ponad 5 tys. punktów w kraju. Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób - powiedział minister Dworczyk.

 

Brak wolnych terminów

 

Szef KPRM podkreślił, że - zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek - Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków. - I dziś mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, ponad 3 mln osób - powiedział, dodając, że oznacza to, iż " w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek, wolnych terminów".

 

ZOBACZ: Ginekolog o szczepieniach przeciw COVID-19 dla ciężarnych

 

Dworczyk wskazywał, że nie wynika to z problemu systemu szczepień stworzonego w Polsce, ale z braku szczepionek, bo "system pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, to oznacza, że brakuje nam wyłącznie szczepionek".

 

Apel o rejestrację przez telefon lub internet

 

- Apelujemy do seniorów, tych którzy chcą się zarejestrować, aby zgłaszali chęć zaszczepienia się telefonicznie przez sms lub przez internet - zaznaczył Dworczyk na konferencji prasowej w kancelarii premiera.

 

Wideo: "W tej chwili nie mamy wolnych szczepionek i terminów. To wynika z braku dawek"

  

 

Podkreślił, że wciąż działa też infolinia 989, na którą może zadzwonić każdy senior i mimo tego, że nie ma dzisiaj terminów do zarejestrowania się w konkretnych miejscach na szczepienie, to może zostawić swoje dane kontaktowe. "I jak się tylko w Polsce pojawią szczepionki otrzyma informację zwrotną i zostanie umówiony na konkretny termin" - zapewnił Dworczyk.

 

Dodał, że można też zgłaszać chęć zaszczepienia wysyłając sms na numer 664-908-556 lub zarejestrować się za pośrednictwem gov.pl/szczepimysie.

 

ZOBACZ: Na miasteczko Puurs zwrócone są oczy całego świata. To tam produkują szczepionkę Pfizera

 

- Gwarantujemy, że każdy senior, który w ten sposób przekaże swoje dane, jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, pracownicy infolinii zadzwonią i zaproponują konkretny termin szczepienia - powiedział Dworczyk.

 

Przypomniał, że Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy. - Ta umowa gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE, jednak wielkość dostaw zdecydowanie nie pokrywają się z za potrzebowaniami na szczepienia w Polsce - powiedział szef KPRM. 

 

Dworczyk powiedział, że w nadchodzącym tygodniu zostaną podjęte decyzje, czy obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone czy zmienione. 

 

Maląg: pula szczepionek będzie uzupełniona 

 

Towarzysząca Dworczykowi na konferencji szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że mimo iż obecna pula szczepionek się skończyła, to będzie ona uzupełniana. - Ta pula w tym momencie jest wyczerpana, ale to nie znaczy, że nie będzie uzupełniona. Ona będzie za chwilę uzupełniona - powiedziała.

 

Maląg podkreśliła, że rząd nadal zachęca do zaszczepiania się przeciwko COVID-19. Zaapelował jednak do seniorów, by ci chcąc się zarejestrować nie wychodzili z domów do punktów szczepień, czy przychodni, lecz wykorzystali dostępne kanały do zapisania się. Maląg zapewniła, że kiedy będą już wolne miejsca na szczepienia, dostaną oni informację o tym.

 

Jak zapisać się na szczepienia?

 

KPRM przypomina, że od 22 stycznia trwają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 70 lat. Szczepienia rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. Zarejestrować się można na kilka sposobów: za pomocą SMS na numer 664 908 556, dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia 989, przez internet lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

 

ZOBACZ: Na szczepionkę będzie można zapisać się SMS-em. Ruszyła rejestracja dla osób powyżej 70 lat

 

Ponadto, każdy, kto skończył 18. rok życia, może zgłosić chęć zaszczepienia się online. Po wypełnieniu formularza, otrzyma maila z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla odpowiedniej grupy wiekowej lub zawodowej.

 

pgo/ml/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie