"Raport": pierwsza kobieta wiceprezydentem USA. Rozmowa z autorem jej biografii

Świat
"Raport": pierwsza kobieta wiceprezydentem USA. Rozmowa z autorem jej biografii
Twitter/ SenKamalaHarris
Kamala Harris pierwszą kobietą-wiceprezydent USA. "Raport" w Polsat News od poniedziałku do piątku o godz. 21

Kamala Harris - wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, wyjątkowa kobieta u boku Joe Bidena, polityczka oraz prawniczka hinduskiego i jamajskiego pochodzenia. Jest pierwszą kobietą - czarnoskórą i z azjatyckimi korzeniami - na tak wysokim stanowisku we władzach USA. Przyciąga uwagę mediów na całym świecie. Michał Giersz - specjalnie dla "Raportu" - rozmawiał z autorem jej pierwszej biografii.

Zaprzysiężenie Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie się w środę o godz. 18 czasu polskiego. U jego boku - jako wiceprezydent USA - stanie Kamala Harris.

 

ZOBACZ: Zaprzysiężenie Joe Bidena. Zostanie 46. prezydentem USA

 

Reporter "Raportu" Michał Giersz rozmawiał z autorem jej pierwszej biografii - Danem Morainem. Więcej o 21:00 w Polsat News.

 

Pierwsza w historii

 

Harris zapisała się w historii USA jako pierwsza kobieta mająca objąć funkcję wiceprezydenta. Odbiło się to szerokim echem, choć wobec ostatnich dramatycznych wydarzeń i nikłego zainteresowania opinii publicznej wiceprezydenturą, jest mniej widoczna na amerykańskiej scenie.

 

Wybór Harris na wiceprezydenta wzbudził w Stanach Zjednoczonych duże emocje. Nie jest jedyną kobietą nominowaną przez swoją partię na to stanowisko. Po raz pierwszy jednak w rezultacie powszechnego głosowania będzie u boku Bidena piastować tę funkcję. Stała się zarazem pierwszą osobą mającą afroamerykańskie i jednocześnie wywodzące się z Azji Południowo-Wschodniej korzenie, którą wybrano na ten urząd.

 

ZOBACZ: Kamala Harris w "Vogue'u". Okładka wzbudza kontrowersje

 

W ostatnich tygodniach Harris przestała przyciągać w mediach amerykańskich tak dużą uwagę, jak wcześniej. Kraj absorbują inne poważne problemy. Poczynając od sporów o rezultaty głosowania z 3 listopada 2020 roku i niezgody, czy wybory były przeprowadzone zgodnie z prawem, po zajścia na Kapitolu, aż po impeachment. Zdaniem obserwatorów nie oznacza to, że Demokratka spoczęła na laurach.

 

"Jest aktywna od tygodni"

 

"Jest aktywna od tygodni, odkąd Biden wygrał wybory. Organizowała wiec dla demokratycznych kandydatów w drugiej turze głosowania do Senatu w Georgii. Wiceprezydent-elekt odgrywa również ważną rolę w selekcjonowaniu członków gabinetu Bidena" - zauważył brytyjski "Guardian".

 

ZOBACZ: Joe Biden i Kamala Harris z nagrodą "Człowiek roku" tygodnika "Time"

 

Poza tym niezależnie od następujących w Ameryce zmian wiceprezydent ma wciąż stosunkowo ograniczone pole działania. Pozostaje w cieniu prezydenta i wyłącznie od niego zależy, jaką drugi - przynajmniej teoretycznie - w hierarchii polityk w kraju odegra rolę.

 

- Jest to osoba, która obejmuje urząd w przypadku śmierci lub rezygnacji prezydenta. To w zasadzie wszystko - przekonywał, cytowany przez stację ABC, Jason Perry, dyrektor ponadpartyjnego Instytutu Polityki im. Hinckleya mieszczącego się na kampusie Uniwersytetu Utah w Salt Lake City w stanie Utah.

ac/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie