Trzech byłych prezydentów USA gratuluje zwycięstwa Bidenowi i Harris

Świat
Trzech byłych prezydentów USA gratuluje zwycięstwa Bidenowi i Harris
Fot. Facebook/ Joe Biden
Joe Biden i kandydującej na urząd wiceprezydenta Kamala Harris

Trzech byłych prezydentów USA wywodzących się z Partii Demokratycznej - Jimmy Carter, Bill Clinton i Barack Obama - pogratulowało w sobotę zwycięstwa w wyborach szefa państwa Joe Bidenowi i kandydującej na urząd wiceprezydenta Kamali Harris.

Sprawujący swój urząd w latach 1977-1981 Carter przekazał w oświadczeniu, że wraz ze swoją żoną Rosalynn jest "dumny z dobrze przeprowadzonej kampanii Demokratów i widzi pozytywną zmianę, którą przyniosą oni naszemu narodowi".

 

ZOBACZ: Kamala Harris. Kim jest przyszła wiceprezydent USA?

 

"Ameryka przemówiła i zwyciężyła demokracja. Mamy prezydenta-elekta i wiceprezydent-elekt, którzy będą nam wszystkim służyć i zbliżać nas do siebie. Gratulację dla Joe Bidena i Kamali Harris z okazji ich doniosłego zwycięstwa!" - napisał na Twitterze rządzący w latach 1993-2001 Bill Clinton.

 

Ostrzeżenie od Obamy 

Barack Obama, prezydent w latach 2009-2017, gratulując Bidenowi i Harris, napisał w oświadczeniu, że "nie mógłby być bardziej dumny". Polityk ostrzegł, że Biden jako prezydent będzie się musiał zmierzyć z "serią niezwykłych wyzwań, z jakimi nie spotkał się dotąd żaden nowo wybrany prezydent".

 

ZOBACZ: Obama na wiecu Bidena. "Trump nas nie ochroni"

 

Obama przyznał, że wybory pokazały, że naród amerykański pozostaje głęboko podzielony. "Wiem, że (Biden) będzie dobrze wykonywał swoją pracę, biorąc pod uwagę dobro każdego Amerykanina, niezależnie od tego, czy na niego głosował, czy nie".

Hilary Clinton: "naprzód, razem!"

"Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Naprzód, razem!" - napisała na Twitterze Hilary Clinton, była sekretarz stanu (2009-2013), która przegrała z Trumpem wybory prezydenckie w 2016 r. Dodała, że wygrana Bidena to nowy rozdział w amerykańskiej historii i odrzucenie polityki Trumpa.

 

Zwycięstwo Joe Bidena

W sobotę zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA zostało ogłoszone m.in. przez agencję AP, stacje CNN, NBC i Fox News. Przyznanie zwycięstwa Bidenowi spowodowane było uznaniem przez te media jego wygranej w Pensylwanii, która zapewniła mu ponad 270 głosów elektorskich niezbędnych do wygranej. Zwycięstwo ogłosił również sam Biden, ze świata od przywódców napływają gratulacje dla niego.

 

ZOBACZ: Media: Joe Biden nowym prezydentem USA [OGLĄDAJ NA ŻYWO]

 

Kontrkandydat Bidena, sprawujący obecnie urząd prezydenta USA Republikanin Donald Trump, oświadczył, że wybory prezydenckie jeszcze nie zostały zakończone, i zapowiedział podejmowanie kroków prawnych mających zapewnić objęcie urzędu przez prawowitego zwycięzcę. Już wcześniej wielokrotnie pisał na Twitterze, nie podając konkretów, o licznych nieprawidłowościach, które miały wpłynąć na wynik wyborów.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie