Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/JACOB KING / POOL

Państwowa komisja zdrowia ChRL poinformowała w czwartek o 138 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest to największy dobowy przyrost zakażeń od 10 miesięcy. W Bazyli odnotowano prawie 60, 9 tys. nowych zakażeń. Tymczasem rząd Włoch przedłużył stan wyjątkowy do 30 kwietnia, a premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że szczepienia będą się odbywały całodobowo. Zapis naszej relacji "na żywo".

pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Relacja na żywo
Strona odświeża się automatycznie

Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z pandemią i jej skutkami.

Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 14 stycznia

 

Rekord zakażeń padł również w Portugalii. COVID-19 potwierdzono u 10,7 tys. osób. W nocy wchodzi tam w życie zakaz wychodzenia z domów bez wyraźnego powodu. Nie dojdzie jednak do zamknięcia galerii handlowych, szkół, uczelni i kościołów. Lockdown potrwa przez miesiąc. 

Wielka Brytania obawia się brazylijskiego szczepu koronawirusa i od piątku zamyka granice dla państw Ameryki Południowej, Portugalii i Wysp Zielonego Przylądka - ogłosił  brytyjski minister transportu Grant Shapps. Zakaz wejdzie w życie o 4:00 w piątek.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Brazylijski szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Minister transportu zamyka granice

Francja wprowadza godzinę policyjną. Decyzję ogłosił podczas konferencji prasowej premier Jean Castex. "Z wyjątkami związanymi z misjami służby publicznej, wszystkie miejsca, biznesy czy usługi otwarte dla publiczności będą zamknięte o godzinie 18:00" - powiedział Castex podczas konferencji prasowej. Nowe zasady będą obowiązywać przez co najmniej 15 dni. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Francja wprowadza godzinę policyjną. Będzie trzeci lockdown?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan został zaszczepiony w Ankarze w obecności kamer. Dziś w całym kraju rozpoczęła się akcja szczepień. Erdogan przyjął szczepionkę CoronaVac chińskiej firmy Sinovac. To obecnie jedyny preparat stosowany w tym kraju. 

- Szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymane przez Watykan zostaną też podane ubogim - ogłosił w czwartek w rozmowie z agencją Ansa papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, który sam przeszedł koronawirusa. Wyjaśnił też, że w Watykanie szczepionka jest podawana w kolejności według ustalonych kryteriów ryzyka zakażeń. Przypomniał, że szczepieni są najpierw pracownicy służby zdrowia, osoby starsze mające kontakt z dużymi grupami ludzi, żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, watykańscy żandarmi. Zaszczepieni zostali już papież Franciszek i emerytowany papież Benedykt XVI. 

Izraelski dziennik "Haarec" poinformował, że osoby, które przyjęły drugą dawkę szczepionki skarżą się na silniejsze skutki uboczne niż po pierwszym szczepieniu. Bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie czy gorączka mogą występować ponieważ organizm wytwarza już przeciwciała. „Reakcje po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki są spodziewane i nie są niepożądane" - wyjaśnia prof. Jonathan Gershoni, badacz szczepionek i wirusów na Uniwersytecie Telawiwskim, cytowany przez "Haarec".

 

Na porannej konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował o około 1200 zakażonych nauczycielach. Resort doprecyzował te dane. Pozytywne wyniki testu potwierdzono u 1133 nauczycieli. 

W Szwecji zarejestrowano dziś 351 zgonów w wyniku COVID-19. Tym samym z powodu koronawirusa zmarło tam ponad 10 tys. osób.  "Liczba zgonów osiągnęła poziom z wiosny. Ponownie w statystykach dominują osoby starsze, mające 80 lat i więcej" - poinformowała przedstawicielka Urzędu Zdrowia Publicznego Karin Tegmark Wisell. Trwają szczepienia w domach opieki, które Szwedzi określają jako "wyścig z czasem". 

750 dolarów - tyle właśnie oszuści żądają za rzekome szczepionki przeciwko Covid-19 dla jednej osoby. Niektórzy sprzedawcy oferują nawet 10 tys. dawek za 30 tys. dolarów - pisze w czwartek portal tygodnika "Spiegel".

Władze Hiszpanii odebrały już ponad 1,1 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi - podał rząd w czwartek. Wskazał jednocześnie, że regiony zaostrzają restrykcji sanitarne w związku z nasileniem się epidemii.

Premier Czech Andrej Babisz poinformował w czwartek, że rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 zacznie się w piątek o godz. 8. Z kolei minister zdrowia Jan Blatny ogłosił dymisję szefa podległej mu placówki, której pracownicy zaszczepili się poza kolejką.

Wicepremier Jacek Sasin ma pozytywny wynik na Covid-19, ale czuje się dobrze - poinformował w czwartek rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys.

W Bułgarii "odnotowuje się wyjątkowo dobrą tendencję" w sytuacji epidemicznej na skutek wprowadzonych w grudniu ograniczeń - powiedział w czwartek minister zdrowia Kostadin Angełow. Zapowiedział częściowe ich poluzowanie.

Medialne doniesienia o potajemnych szczepieniach przeciwko Covid-19 grupy ukraińskich VIP-ów to według mnie fake news - oświadczył w czwartek wiceminister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko. Afera wokół rzekomych szczepień wybuchła na początku miesiąca.

Osoby, które miały Covid-19 najprawdopodobniej pozostaną odporne na ponowne zakażenie przez co najmniej pięć miesięcy, ale część osób, nawet mając przeciwciała, może nadal przenosić wirusa - wynika z opublikowanego w czwartek w Wielkiej Brytanii badania.

Portugalskie służby medyczne potwierdziły w czwartek zakażenie koronawirusem u odpowiedzialnej za resort pracy minister Any Mendes Godinho. Rząd Antonia Costy ogłosił, że ona oraz dwóch innych członków gabinetu zostało już poddanych kwarantannie.

Europa musi wykazać się większą solidarnością w kwestii dostępu do szczepionek przeciw koronawirusowi - powiedział w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Podkreślił, że 95 proc. wszystkich dotychczasowych szczepień wykonano w 10 krajach.

Kolejny przygraniczny land dostosowuje przepisy pandemiczne dla przyjeżdżających z terenów ryzyka, czyli m.in. Polski. Brandenburgia opublikowała właśnie nowe rozporządzenia dla pracujących w tym regionie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pracownicy transgraniczni w Niemczech. Kolejny land dostosowuje przepisy

Około 10 tys. potwierdzonych zakażeń wskazuje na stabilizację. To niedobrze, wolałbym spadek - powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Ocenił, że optymizm będzie mógł nastąpić dopiero przy stabilizacji poniżej tysiąca zakażeń.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio, opóźnione już raz przez pandemię koronawirusa, niekoniecznie odbędą się tego lata, a gospodarze muszą być przygotowani na każdą decyzję – oświadczył w czwartek japoński minister ds. reformy administracyjnej Taro Kono.

We Włoszech o 60 procent wzrosła w minionym roku lockdownu i kwarantanny liczba wniosków o separację - podało w czwartek krajowe stowarzyszenie adwokatów zajmujących się sprawami rozwodowymi. Tłumaczy się to "przymusowym przebywaniem" pod jednym dachem.

10 854 nowe zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano w środę w Czechach - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. To o ponad jedną trzecią mniej niż przed tygodniem. Obniżył się też indeks ryzyka epidemicznego, wyrażany liczbą od 0 do 100. W czwartek ma wartość 75.

Węgry zawarły umowę z chińską firmą farmaceutyczną Sinopharm na zakup szczepionek przeciwko Covid-19, opracowanych przez tę firmę - poinformował w czwartek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Gergely Gulyas.

Ponad połowa osób, u których wcześniej odnotowano zaburzenia depresyjne czy lękowe, odczuła pogorszenie stanu zdrowia psychicznego na skutek pandemii - wynika z badań międzynarodowego zespołu, które objęły swoim zasięgiem m.in. Polskę - informuje Instytut Nenckiego PAN.

Od 18 stycznia od godz. 4.00 obowiązkowe będzie okazanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przed wjazdem do Wielkiej Brytanii dla wszystkich przyjezdnych powyżej 11. roku życia - poinformowała w czwartek ambasada Polski w Wielkiej Brytanii.

Od przyszłego tygodnia będziemy powoli zmniejszać "bufor" szczepionek odkładanych w magazynach ARM - zapowiedział w czwartek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. W tej chwili do magazynów, z przeznaczeniem na drugą dawkę, trafia połowa dostarczanych do Polski szczepionek.

Proponujemy, by w proces szczepień włączyć farmaceutów, gabinety stomatologiczne, czy gabinety okulistyczne, które same się do tego zgłaszają, zacząć szczepić w weekendy oraz nie zachowywać buforu szczepionki na drugą dawkę - powiedział w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowie (Mazowieckie) pomogą tamtejszy seniorom w zapisach na szczepienia przeciwko COVID-19, a Zakład Komunikacji Miejskiej zapewni im bezpłatnie, a także osobom niepełnosprawnym, dowóz do punktów szczepień oraz asystę w trakcie transportu.

Narodowy Program Szczepień zadziała pod warunkiem, że jak najwięcej z nas skorzysta ze szczepionki, gorąco zachęcam do udziału w nim; zadbajmy nie tylko o własne szczepienie, ale też o to, żeby przekonać innych, jak ważna to sprawa - podkreślił we wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 25 164 nowe przypadki koronawirusa, a 1244 zainfekowane osoby zmarły - podał w czwartek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie (RKI)

Do środy w Polsce zaszczepiło się przeciw COVID-19 prawie 338 tys. osób. Według danych ze środy do punktów szczepień dostarczono 483 tys. dawek, z czego 818 zostało zmarnowanych.

Państwowa komisja zdrowia ChRL poinformowała w czwartek o 138 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest to największy dobowy przyrost zakażeń od 10 miesięcy. W Pekinie powiadomiono też o pierwszym od połowy maja zgonie z powodu Covid-19.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 15 873 nowe zakażenia koronawirusem i potwierdzono 1235 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało w środę federalne ministerstwo zdrowia. Meksyk jest czwartym krajem świecie z największą liczbą zgonów wywołanych Covid-19.

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 60 899 nowych zakażeń koronawirusem i 1274 zgony wywołane Covid-19. Najpóźniej w niedzielę w całym kraju rozpocznie się kampania szczepień.

Brytyjski premier Boris Johnson obiecał w środę, że centra szczepień przeciwko Covid-19 zaczną działać w trybie całodobowym tak szybko, jak to tylko możliwe, ale - jak wyjaśnił - na razie czynnikiem wstrzymującym realizację tego planu są dostawy szczepionek.

Rząd Włoch przedłużył w środę stan wyjątkowy do 30 kwietnia i przyjął nowy dekret o walce z koronawiruem, który wejdzie w życie po wygaśnięciu poprzedniego, obowiązującego do piątku. Nastąpiło to w dniu, gdy liczba zmarłych w czasie epidemii przekroczyła 80 tys.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie