Niemiecki dziennik: coraz więcej Niemców opuszcza swój kraj

Świat
Niemiecki dziennik: coraz więcej Niemców opuszcza swój kraj
Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay
Coraz więcej Niemców opuszcza swój kraj; przeważają młodzi i wykształceni

W ubiegłym roku Niemcy opuściło 270 tysięcy obywateli, w większości byli to ludzie z wyższym wykształceniem. Celami podróży są najczęściej Szwajcaria, Austria i USA. Jest to jednak więcej niż równoważone wysokim poziomem imigracji - pisze dziennik "Welt" komentując dane Instytutu Badań Ludności za 2020 rok.

O ile imigracja cudzoziemców, która jest silna od wielu lat, jest szeroko dyskutowana, emigracja Niemców nie przyciąga uwagi. A osiąga również znaczne rozmiary. Zgodnie z aktualnym raportem rządu federalnego o migracji około 58 000 więcej obywateli Niemiec opuściło kraj na stałe, niż się tu przeprowadziło.

 

ZOBACZ: Angela Merkel krytykuje blokadę Donalda Trumpa w mediach społecznościowych: to problematyczne

 

Federalny Instytut Badań Ludności przedstawił wyniki ubiegłorocznych badań dotyczących poziomu kwalifikacji Niemców wyjeżdżających z kraju. Wynika z nich, że trzy czwarte ankietowanych miało wykształcenie wyższe. Istnieje nieproporcjonalnie duża liczba emigrantów z tytułem magistra lub doktora, podczas gdy osoby z wykształceniem średnim są niedoreprezentowane.

 

Większość emigrujących była również młoda. Średnio mają 37 lat, czyli są około 10 lat młodsi niż ogół populacji.

Do Szwajcarii, Austrii, USA...

Najważniejszymi krajami docelowymi dla niemieckich emigrantów w 2019 r. były Szwajcaria (16340), Austria (11904), USA (9782), Wielka Brytania (6766) i Hiszpania (6479). Powracający do Niemiec pochodzili głównie ze Szwajcarii (10 523), USA (9498), Austrii (6631), Wielkiej Brytanii (6385) i Turcji (5620).

 

ZOBACZ: Zwiększenie kontroli na niemieckiej granicy. Nadchodzą nowe restrykcje

 

Silna emigracja Niemców jest również istotna ze względu na fakt, że od dawna liczba zgonów w kraju przeważa nad urodzeniami. Utratę migracji 336 000 Niemców w ciągu ostatnich czterech lat i ponad 3,6 miliona zmarłych obywateli zestawia się z 2,4 milionami urodzeń dzieci matek z obywatelstwem niemieckim.

 

Tak więc Niemcy tracą co roku kilkaset tysięcy obywateli z powodu liczby zgonów i emigracji. Jest to jednak więcej niż równoważone wysokim poziomem imigracji. Według raportu migracyjnego, nadwyżka migracyjna osób nie będących Niemcami w 2019 roku wyniosła 385 tys. - pisze "Welt".

Kto przybywa do Niemiec?

Raport migracyjny zawiera również dane dotyczące składu grup imigrantów, zgodnie z którymi około jedną trzecią salda migracji w 2019 r. stanowili obywatele innych krajów UE (113 tys.), trzecią część - imigracja humanitarna (126 tys.), a pozostałą jedną trzecią - obywatele spoza UE, którzy wyemigrowali z wizami związanymi z pracą, połączeniem rodzin lub innymi wizami. Narodowościami o najwyższym saldzie migracji w 2019 r. byli Rumuni (40 tys.), Syryjczycy (24 tys.), Turcy (21 tys.), przybysze z Indii i Bułgarzy (po 20 tys.).

 

ZOBACZ: Polacy w czołówce ubiegających się o niemieckie obywatelstwo

 

Również ze względu na utrzymujący się wysoki poziom imigracji, jak wynika z raportu, dobra jedna czwarta Niemców ma obecnie pochodzenie migracyjne (21,2 mln), to znaczy, że sami imigrowali lub mają co najmniej jednego rodzica, który urodził się bez niemieckiego paszportu. To o 400 000 więcej niż rok wcześniej. Największą grupę stanowią tu osoby pochodzenia tureckiego.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie