Zwiększenie kontroli na niemieckiej granicy. Nadchodzą nowe restrykcje

Świat
Zwiększenie kontroli na niemieckiej granicy. Nadchodzą nowe restrykcje
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Niemieckie MSW przekazało polsatnews.pl najnowsze informacje dotyczące podróży z UK do i przez Niemcy.

Tranzyt lotniczy z Wielkiej Brytanii przez Niemcy do Polski i innych krajów strefy Schengen jest jednak niemożliwy - informuje korespondent Polsat News Tomasz Lejman, powołując się na informacje niemieckiego MSW. Z wcześniejszych doniesień wynikało, że będzie to możliwe, jeśli każdy pasażer okaże potwierdzenie negatywnego wyniku testu. Restrykcje obowiązują do 20 stycznia.

Korespondent Polsat News w Berlinie wskazał, że "dziś niemieckie MSW doprecyzowało odpowiedź na pytanie w sprawie lotów z UK do Niemiec oraz tranzytem przez Niemcy". - Niemcy co prawda zgadzają się na loty tranzytowe z Wielkiej Brytanii przez Niemcy, ale tylko wtedy gdy lecimy do kraju "no Schengen". To oznacza, że do Polski nie dolecimy. Pisząc o tranzycie przez Niemcy, mam na myśli przesiadkę w Niemczech np. we Frankfurcie nad Menem - wyjaśnił. 

 

 

Premier Meklemburgii zapowiedziała zwiększenie kontroli na granicy z Polską. Nowe restrykcje covidowe w tym przygranicznym landzie mają wejść od niedzieli.

 

"Najtrudniejsze miesiące jeszcze przed nami"

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła w czwartek, że pandemia koronawirusa potrwa jeszcze przez dłuższy czas i należy się spodziewać jej nasilenia. Jak jednocześnie zaznaczyła, rozprowadzane obecnie szczepionki dają w pewnym stopniu nadzieję na poprawę sytuacji.

 

- Najtrudniejsze miesiące pandemii są oczywiście jeszcze przed nami, co można jak sądzę wyczuć - powiedziała Merkel w Berlinie na zamkniętej naradzie deputowanych bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) do Bundestagu.

 

Dodała, że jest to jednak "połączone z pewną dozą nadziei", jaką budzą będące już do dyspozycji szczepionki.

 

Według Merkel, "jeszcze większym wyzwaniem" będzie zapewnienie po pandemii takich samych korzystnych warunków życia na terenie całych Niemiec. "Jest to dla mnie również warunkiem tego, by w naszym kraju nie wzrastały tendencje odśrodkowe" - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu.

 

Wkrótce rozporządzenia landów

 

Niemieckie MSW zaleca krajom związkowym wprowadzanie wyjątków od testów i kwarantanny dla pracowników transgranicznych. Ale wszystko jest w rękach poszczególnych landów. To one w najbliższych dniach opublikują nowe rozporządzenia.

 

 

Od czwartku przedłużone zostaną restrykcje dotyczące podróży z Wielkiej Brytanii. Na pokład samolotów lecących do Niemiec zabierani będą tylko obywatele Niemiec oraz osoby posiadające tu status rezydenta. Konieczny jest jednak negatywny wynik testu na koronawirusa, który nie jest starszy niż 48h - informował Tomasz Lejman.

 

Stan pandemii

 

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 26 391 nowych infekcji koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 1070 osób - poinformował w czwartek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

 

W porównaniu do dnia poprzedniego, nowych przypadków jest o ponad 5 tys. więcej, zaś zgonów - o 51 więcej. Liczba aktywnych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła o 2,2 tys. i wynosi aktualnie 323,6 tys.

 

Według danych RKI, do środy na oddziałach intensywnej terapii przebywało w Niemczech 5569 osób zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii w Niemczech wykryto 1 835 038 zakażeń SARS-CoV-2 i zmarło 37 607 zainfekowanych osób.

 

Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymało dotąd 367 331 mieszkańców RFN, czyli 0,44 proc. ludności.

 

ZOBACZ: Niemcy: lockdown przedłużony. Dwa testy dla wjeżdżających

 

We wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy landów zdecydowali, że twardy lockdown, który trwa w Niemczech od połowy grudnia i miał się zakończyć 10 stycznia, zostanie przedłużony do 31 stycznia.

 

Obecnie w Niemczech obowiązuje zakaz opuszczania domów bez konieczności; otwarte są tylko sklepy z artykułami niezbędnymi do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte są szkoły, a niektórzy pracodawcy musieli zawiesić działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostały zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu. 

msl/ml/pgo/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie