Powstanie męski odpowiednik tabletki antykoncepcyjnej? Przełomowe wyniki testów naukowych

Świat
Powstanie męski odpowiednik tabletki antykoncepcyjnej? Przełomowe wyniki testów naukowych
pixabay/jarmoluk/zdj.ilustracyjne
Być może już wkrótce i mężczyźni będą mogli zażywać tabletki antykoncepcyjne

Blisko uzyskania odpowiednika męskiej "pigułki antykoncepcyjnej" są naukowcy pracujący nad wcieranym codziennie w barki i ramiona żelem. Preparat został stworzony na bazie męskiego testosteronu i żeńskiego octanemu segesteronu, który jest syntetycznym hormonem używanym w tabletkach antykoncepcyjnych. Badacze twierdzą, że do sukcesu nigdy nie było tak blisko.

Badania nad preparatem znanym pod nazwą Enovid zostały rozpoczęte w roku 1955. Była to pierwsza pigułka antykoncepcyjna dla kobiet. Agencja Żywności i Leków dopuściła ją na rynek w roku 1960. Przez wiele lat trwały także naukowe poszukiwania jej odpowiednika, który mógłby być używany przez mężczyzn. 

 

Żel w Wielkiej Brytanii

 

W ciągu ostatnich 25 lat naukowcy wielokrotnie ogłaszali, że są blisko jej wynalezienia. Wszystkie ich wysiłki kończyły się jednak fiaskiem.  Wiele wskazuje jednak na to, że tym razem będzie inaczej. Wyniki testów, prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu i w szpitalach zarządzanych przez Manchester University NHS Foundation Trust, dają nadzieję na to, że tym razem może się faktycznie udać.

 

W trakcie eksperymentu mężczyźni przez rok codziennie wcierają żel w ramiona i barki. Zawarte w nim hormony są wchłaniane przez skórę i przez 24 godziny równomiernie uwalniane do krwiobiegu.

 

ZOBACZ: Przymusowa antykoncepcja dla niektórych kobiet. Projekt trafił do holenderskiego parlamentu

 

- Mamy teraz pięć par, które ukończyły rok stosowania żelu antykoncepcyjnego bez żadnych niepożądanych incydentów. Proces przebiega dobrze, chociaż miną dobre trzy lata, zanim zostanie ukończony - powiedział "Good Healt" pracujący nad projektem profesor nauk o reprodukcji klinicznej, Richard Anderson. Naukowiec dodaje, że badacze mają zamiar przetestować specyfik na 450 parach ochotników.

 

Profesor andrologii na Uniwersytecie w Sheffield, Allan Pacey powiedział, że badania te są obiecujące. - Badanie żelu Edinburgh wygląda ciekawie, bo wykorzystuje bardzo przyjazny dla człowieka sposób aplikacji, czyli wcieranie środka antykoncepcyjnego w skórę - stwierdził.

 

Prace nad trzema metodami w USA

 

W USA testy nad preparatem prowadzi dr Christina Wang z Lundquist Institute for Biomedical Innovation. Kobieta mówi, że równocześnie prowadzone są prace nad trzema sposobami, które mogłyby służyć męskiej antykoncepcji. Mowa o pigułkach, żelu i zastrzykach. Według niej każda z metod ma swoje zalety.

 

- Ludziom podoba się pomysł codziennej pigułki, ponieważ jest to łatwe - powiedziała dr Wang - Ale tylko od 1 do 3 procent substancji jest wchłanianych podczas przyjmowania pigułki. Natomiast żel wchłania się w około 10 procentach. Wstrzyknięcie daje rezultat prawie stuprocentowy.

 

ZOBACZ: Szczepienia na COVID-19 a ciąża. "Należy być ostrożnym"

 

Badaczka sądzi, że jako pierwsze na rynek wejdą żele i zastrzyki - Uważam, że najpierw żel zostanie zatwierdzony do sprzedaży, a następnie zastrzyk. Dowody z prób pokazują, że żel jest bezpieczny, dobrze tolerowany i hamuje produkcję plemników do bardzo niskiego poziomu u ponad 90 procent ochotników - mówiła.

 

Efekt będzie utrzymywał się przez 6 miesięcy?

 

Prace nad zastrzykami i pigułkami są prowadzone także przez Stephanie Page, profesor medycyny na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Eksperyment opiera się na leku znanym jako undekanian dimetandrolonu (DMAU). Tak samo jak żel łączy on w sobie działanie żeńskiej progestyny i syntetycznego męskiego hormonu podobnego do testosteronu.

 

- Nasze badanie fazy pierwszej daje obiecujące wyniki - powiedziała Page - Stu mężczyzn otrzymało zastrzyki z różnymi ilościami DMAU. Jak dotąd zastrzyki są wyjątkowo dobrze tolerowane.

 

Efekt działania wstrzykniętej substancji miałby utrzymywać się do 6 miesięcy. Według badaczki mężczyźni będą mogli wkrótce przyjmować także codzienną pigułkę. Pierwsze testy nad nią już się zakończyły. - Wyniki prób z jednomiesięcznego badania są bardzo obiecujące, a teraz analizujemy dane z kolejnych trzech miesięcy - mówiła.

 

- Nigdy nie myślałem, że zobaczymy coś w rodzaju męskiej pigułki. Bo w przeszłości zbyt trudne wydawało się stworzenie takiej formy testosteronu, która byłaby metabolizowana przez męski układ pokarmowy w skuteczny środek antykoncepcyjny - podsumowuje nowe odkrycia Pacey.

rsr/sgo/ Daily Mail
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie