Naukowcy do rządzących: nie nawołujcie do zostawania w domach

Świat
Naukowcy do rządzących: nie nawołujcie do zostawania w domach
Libreshot

Spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu z dala od urządzeń elektronicznych łagodzi stres psychiczny związany z pandemią COVID-19 – przypominają naukowcy. Ich zdaniem, państwowe władze, zamiast apelować o pozostawanie w domach, powinni nawoływać, by jak najczęściej przebywać na zewnątrz.

Do takich wniosków doszli badacze z Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii, Uniwersytetu Karla Landsteinera w Austrii i Uniwersytetu Perdana w Malezji. Opublikował je "Journal of Happiness Studies".

 

ZOBACZ: 11 milionów ludzi odciętych od świata w Chinach z powodu nowych infekcji SARS-CoV-2

 

Badania prowadzone były w Austrii w kwietniu 2020 r. 286 dorosłych osób przez 21 dni prowadziło dzienniki, w których trzy razy dziennie zapisywane były informacje na temat stanu emocjonalnego, poziomu szczęścia, wykonywanych w danym czasie czynności, otoczenia itd. Średnia wieku badanych wynosiła 31 lat.

 

Uczeni: korzystaj z uroków natury

 

Z danych tych wynika, że poziom szczęścia odczuwanego przez uczestników w okresie pandemii był wyraźnie wyższy, gdy przebywali oni na świeżym powietrzu, zwłaszcza na łonie natury. Przebywanie poza domem zmniejszało także poziom odczuwanej samotności. Im więcej czasu uczestnicy spędzali przed telewizorem, komputerem lub ze smartfonem, tym mniejszy był poziom odczuwanego przez nich szczęścia.

 

ZOBACZ: Brakuje szczepionek i chętnych. Chaos w Niemczech

 

"Spędzanie czasu na łonie natury łagodzi objawy zaburzeń lękowych i depresyjnych, ma pozytywny wpływ na obraz własnego ciała, a także sprzyja aktywności fizycznej" - komentują autorzy.

 

Ich zdaniem, "biorąc pod uwagę kontynuację restrykcji i kolejne fale pandemii, przesłanie kierowane do społeczeństwa powinno zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu przy zachowaniu odpowiedniego dystansu, zamiast nawoływać do zamykania się w domach".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie