Media: Unia Europejska mogła kupić więcej szczepionek, lecz zablokowała to Francja

Świat
Media: Unia Europejska mogła kupić więcej szczepionek, lecz zablokowała to Francja
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Unia Europejska otrzymała ofertę zakupu dodatkowych 500 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech, ale odrzuciła ją po sprzeciwie Paryża. Francuska firma Sanofi pracuje nad własną szczepionką, ale firma boryka się z opóźnieniami - pisze "Brussels Times".

Według "Brussels Times", a także niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", ofertę na dodatkowe 500 mln dawek złożył BioNTech, niemiecki partner amerykańskiego giganta farmaceutycznego Pfizer. UE podpisała wcześniej umowę na 200 milionów dawek, z opcją na 100 milionów więcej.

 

ZOBACZ: Bosak o szczepieniach: sceptycyzm rośnie proporcjonalnie do nasilenia propagandy

 

Jak podaje magazyn, powołując się na źródła zaznajomione z negocjacjami, sprzeciwiła się temu głównie Francja i w efekcie Komisja Europejska nie podpisała porozumienia. Francuska firma Sanofi podpisała kontrakt na 300 milionów dawek własnej szczepionki, jednak jej produkt nie otrzymał jeszcze autoryzacji Europejskiej Agencji Leków i Komisji Europejskiej.

 

Niemcy nalegały, by mniejsze kraje nie były wypychane z rynku

 

Według "Brussels Times", francuski rząd sprzeciwił się ofercie ze strony BioNTech, ponieważ umożliwiała ona amerykańskiego Pfizerowi i niemieckiemu BioNTechowi sprzedaż w UE 800 milionów dawek.

 

Według tygodnika "Der Spiegel" niemiecki minister zdrowia Jens Spahn nalegał na Komisję Europejską negocjującą w imieniu 27 państw członkowskich Unii, aby mniejsze kraje nie były wypychane z rynku przez większe, co wyraziłoby się przyjęciem bardziej zróżnicowanej oferty szczepionek, ale jego apele pozostały bezskuteczne.

 

ZOBACZ: "Wielki krok w walce z epidemią". Premier o transporcie szczepionek

 

Francuska spółka Sanofi anulowała niedawno trzecią fazę testów szczepionki zaplanowaną na grudzień i ma nadzieję rozpocząć ją w lutym.

 

"Nie komentujemy przebiegu negocjacji"

 

"Brussels Times" wskazuje, że opóźnienie stawia firmę przed poważnym problemem. "Zanim rozpocznie się badanie, szczepionka Pfizer trafi do populacji w całej Europie, a Sanofi może mieć trudności z rekrutacją ochotników do badań" - wskazuje.

 

KE odmówiła komentarza w sprawie doniesień tygodnika "Der Spiegel" i "Brussels Time". - Nie komentujemy przebiegu negocjacji - powiedziała rzecznik komisarz ds. Zdrowia Stella Kyriakides cytowana przez brukselski portal.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie