Czechy: premier pierwszym zaszczepionym przeciwko Covid-19

Świat
Czechy: premier pierwszym zaszczepionym przeciwko Covid-19
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Premier Czech Andrej Babisz

Premier Andrej Babisz został w niedzielę zaszczepiony jako pierwsza osoba w kraju przeciwko Covid-19 w ramach unijnej kampanii szczepień, która rozpoczęła się w niedzielę. Pierwsza partia 10 tys. szczepionek firm Pfizer i BioNTech dotarła do Czech w sobotę.

Szczepionki przekazano do czterech szpitali w Pradze i trzech w Brnie. Tam właśnie prowadzone są szczepienia pierwszej fazy.

 

Przed rozpoczęciem kampanii dobrowolnych, darmowych szczepień Andrej Babisz powiedział, że szczepionka jest nadzieją na powrót do normalności. Premier poinformował także, że po zwiększeniu zamówienia w firmach Pfizer i BioNTech Republika Czeska otrzyma łącznie osiem milionów dawek szczepionki. W ocenie premiera kampania szczepień potrwa dziewięć miesięcy.

 

Minister zdrowia Jan Blatny oświadczył, że spodziewa się, iż do końca roku do Czech trafi około 20 mln dawek.

 

ZOBACZ: Jako pierwsza w Polsce przyjęła szczepionkę. "Warto, żeby wrócić do normalności"

 

Następną osobą po premierze Babiszu, jaką zaszczepiono w szpitalu wojskowym w Pradze, była urodzona w 1925 r. na Wołyniu Emilia Rzepikova, która uczestniczyła w II wojnie światowej jako żołnierz I Czechosłowackiego Korpusu Armijnego.

 

W Szpitalu Uniwersyteckim w Brnie w niedzielę przed południem (o godz. 10) został zaszczepiony minister zdrowia Jan Blatny, który przed objęciem funkcji ministerialnych pracował w tej placówce.

 

Nowe obostrzenia

 

W pierwszym dniu szczepień w Czechach zaczęły także obowiązywać nowe zaostrzone przepisy związane z epidemią. O ich wprowadzeniu zdecydował rząd w środę w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację zdrowotną.

 

Większość sklepów i wszystkie zakłady usługowe muszą pozostać zamknięte. W galeriach nie działają m.in. sklepy z elektroniką, zabawkarskie i odzieżowe. Dopuszcza się natomiast sprzedaż produktów spożywczych i drogeryjnych, lekarstw oraz okularów. Otwarte są stacje benzynowe, sklepy zoologiczne, można też sprzedawać gazety i wyroby tytoniowe. Działają pralnie, warsztaty samochodowe, sklepy żelazne oraz kwiaciarnie.

 

Od niedzieli ponownie zamknięte są ośrodki narciarskie, a w godzinach od 21 do 5 rano następnego dnia obowiązuje zakaz wychodzenia z domów.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie