Koronawirus - Raport Dnia. Sobota, 12 grudnia

Polska
Koronawirus - Raport Dnia. Sobota, 12 grudnia
PAP/EPA/RONALD WITTEK
Prowizoryczny punkt testowania w barze we Frankfurcie nad Menem

- Możliwe będzie 3,4 mln szczepień miesięcznie - zapowiada szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. - Do ich realizacji zgłosiło się 8319 zespołów - powiedział. Obietnicę w sprawie szczepionek złożył premier Mateusz Morawiecki. Władze USA planują zaszczepienie 20 milionów Amerykanów do końca grudnia. Koronawirus - Raport Dnia.

Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z pandemią i jej skutkami.

 

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

 • Potwierdzono 11497 nowych przypadków koronawirusa;
 • Liczba wszystkich zakażonych wzrosła do 1 126 700
 • Z powodu COVID-19 zmarło 131 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 371  osób;
 • Bilans wszystkich dotychczasowych ofiar wynosi 22676;
 • Najwięcej nowych przypadków odnotowano w województwach: mazowieckim (1552), kujawsko-pomorskim (1083) i wielkopolskim (1032);
 • Wyzdrowiało 25 185 zakażonych;
 • W ciągu doby wykonano ponad 33 412 testów, z czego 11 727 to testy antygenowe; 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 12 grudnia

 

"Możliwe będzie 3,4 mln szczepień miesięcznie"

 • Minister zdrowia Adam Niedzielski i Michał Dworczyk przedstawili w sobotę po południu informację o działaniach rządu w walce z epidemią COVID-19
 • Zgodnie z deklaracjami, które do nas wpłynęły, możliwe będzie 3,4 mln szczepień miesięcznie - powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Do realizacji szczepień zgłosiło się 8319 zespołów. - Szczepienia zaczniemy w szpitalach, zaszczepimy cały personel medyczny - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

ZOBACZ: Dworczyk: możliwe będzie 3,4 mln szczepień miesięcznie

 

Zaczynają się szczepienia w USA

 • Pierwsze osoby mają być w USA zaszczepione na Covid-19 już w trakcie weekendu. Docelowo władze USA planują, że w grudniu preparat otrzyma 20 milionów Amerykanów, w styczniu kolejne 30, a w lutym 50.
 • Na wiosnę - jak informowało ministerstwo zdrowia - szczepionka na koronawirusa powinna być dostępna dla każdego w USA. Będzie ona darmowa, a przy dystrybucji rząd współpracuje z firmami kurierskimi Fedex oraz UPS. Prezydent Donald Trump twierdzi, że szczepionka spełnia "złote standardy" bezpieczeństwa i doprowadzi do zakończenia epidemii.
 • Według badań ostatniej fazy testów klinicznych szczepionek, preparat firm Pfizer i BioNTech ma 95 proc. skuteczności, a przygotowywana we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) substancja Moderny - 94,1 proc. FDA zapowiadała, że dopuści do użycia szczepionki przeciwko Covid-19 które mają udowodnioną ponad 50 proc. skuteczność.

ZOBACZ: W USA zatwierdzono produkt Pfizera. Pierwsze szczepienia w weekend

 

Premier: mogę obiecać, że się zaszczepię. Kiedy dzieci wrócą do szkół?

 • Premier oświadczył, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej, namawiał, by szczepionki przeciwko COVID-19 były jak najszybciej przyjęte przez Europejską Agencję Lekową. - Chciałbym, żeby w Polsce proces szczepień rozpoczął się jak najszybciej. Ustaliliśmy na Radzie Europejskie, że zrobimy to jednocześnie - powiedział premier.
 • Zapewnił, że sam podda się szczepieniu i będzie namawiał do tego innych. - Mogę obiecać, że się zaszczepię, jeżeli lekarz na to pozwoli, bo przed każdym szczepieniem będzie 5-10 minutowy wywiad i potem będzie można się zaszczepić lub nie. Będę do tego namawiał - zadeklarował premier.
 • - Punktów szczepień będzie bardzo wiele, poprzez POZ po pozostałe placówki medyczne, a skończywszy na szpitalach rezerwowych. One po to są utrzymywane, by być w rezerwie, w czwartej linii obrony na wypadek trzeciej fali, która jest realnym zagrożeniem - zwrócił uwagę Morawiecki.

 • - Tego dzisiaj z całą pewnością nie możemy powiedzieć. Ale (...) jest szansa, że jeżeli będziemy do świąt i po świętach przestrzegali tych obostrzeń, to przynajmniej część klas po feriach, czyli po 18 stycznia, będzie mogła wrócić albo w trybie stacjonarnym, albo w trybie hybrydowym, w zależności od tego, czy będziemy w strefie żółtej, czy czerwonej - pewnie uzależnimy to również od tego - powiedział premier.

ZOBACZ: Premier: mogę obiecać, że się zaszczepię

 

Zdjęcie dnia: klienci stoją w długiej kolejce przed sklepem w Turynie we Włoszech podczas drugiej fali pandemii koronawirusa Covid-19.

 

EPA/TINO ROMANO

 

 

rsr/ sgo/ polsatnews/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie