Narada Zjednoczonej Prawicy. "Będziemy chcieli uniknąć weta"

Polska
Narada Zjednoczonej Prawicy. "Będziemy chcieli uniknąć weta"
Polsat News
Wtorkowe spotkanie Rady Koalicji liderów ugrupowań Zjednoczonej Prawicy

- Obrona suwerenności, zarówno politycznej jak i ekonomicznej jest istotna; będziemy chcieli uniknąć weta ws. budżetu UE, jeżeli będzie to możliwe, czyli jeśli zostaną wycofane pomysły kierowane pod adresem Polski i Węgier - powiedział Ryszard Terlecki (PiS) po posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy.

We wtorek przed godz. 19:00 rozpoczęło się posiedzenie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Posiedzenie dotyczyło przede wszystkim sytuacji w Europie w związku z budżetem UE, ale też szeregu innych spraw, m.in. walki z pandemią - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 

W posiedzeniu uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Obecni są liderzy współtworzących Zjednoczoną Prawicę ugrupowań: szef Porozumienia, wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, szef Solidarnej Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceszef resortu z Solidarnej Polski Sebastian Kaleta oraz wiceszef MAP Janusz Kowalski (SP).

 

- Omawialiśmy sprawy bieżące w tym sprawy budżetu UE i kwestie, które są przed nami w Unii Europejskiej. Zgodziliśmy się, że obrona suwerenności, zarówno politycznej jak i ekonomicznej jest istotna. Zgodziliśmy się też w tym, że także UE jednak nie może działać poza Traktatami i nie może łamać prawa, które sama ustanowiła i które ją obowiązuje - powiedział dziennikarzom Terlecki po zakończeniu posiedzenia.

 

ZOBACZ: "Spokojnie te pieniądze otrzymamy", "interes PiS to nie interes Polski". Politycy o unijnym budżecie

 

Na pytanie, czy była zgoda co do możliwości zgłoszenia weta i czy były głosy przeciwne Terlecki odpowiedział: "Będziemy oczywiście chcieli uniknąć weta, jeżeli będzie to możliwe to znaczy, jeżeli zostaną wycofane te pomysły, które są kierowane pod adresem nas i Węgier".

 

Pytany o to, że holenderska Izba Reprezentantów podjęła uchwałę obligującą swój rząd do postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości za naruszenie praworządności Terlecki podkreślił, że Holandia jest przed wyborami. - Można się tam spodziewać różnych działań ze strony tych sił, które walczą w kampanii wyborczej - zauważył wicemarszałek Sejmu.

 

Jarosław Gowin w rozmowie z Polskim Radiem 24 powiedział, że rada skoncentruje się "na dwóch najważniejszych zagadnieniach dla Polski". - Po pierwsze na dalszej fazie walki z koronawirusem i przygotowaniu się do masowej akcji sczepień, która mamy nadzieję rozpocznie się już od drugiej połowy stycznia. Chociaż tutaj wszystko zależy od tempa prac naukowców i ekspertów, którzy weryfikują poszczególne szczepionki - zaznaczył Gowin.

 

ZOBACZ: Kto za, kto przeciw? Unijne frakcje o mechanizmie praworządności

 

Zapewnił przy tym, że Zjednoczona Prawica nie rozważa wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19. - Będziemy oczywiście zachęcać osoby znajdujące się w grupach wysokiego ryzyka, czyli osoby starsze czy osoby obciążone określonymi chorobami, aby poddały się tym sczepieniom. Natomiast przymus byłby, moim zdaniem, społecznie nieakceptowalny - zaznaczył Gowin.

 

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany o to, czy podczas spotkania będzie poruszona kwestia prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy dotyczącej aborcji odpowiedział: czekamy na uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i myślę, że do tego czasu się nic nie wydarzy. 

 

Tematem grudniowy szczyt unijny

 

Dodał, że drugim tematem dyskusji w Radzie Koalicji będzie zbliżający się szczyt unijny zaplanowany na 10 i 11 grudnia.

 

Na wtorkowym spotkaniu Rady Koalicji politycy mają zająć się też m.in. przyszłymi planami legislacyjnymi. - Zapowiadana ofensywa programowa ze względu na pandemię została przesunięta w czasie. Być może Rada podejmą decyzje kiedy ruszamy z naszymi propozycjami legislacyjnymi - powiedział PAP polityk ZP. Według wcześniejszych zapowiedzi polityków PiS wspomniana ofensywa programowa zakłada m.in. dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości, reformę mediów czy podział Mazowsza

msl/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie