Hiszpania. Złodziej ukradł sztuczną szczękę 67-latce

Świat
Hiszpania. Złodziej ukradł sztuczną szczękę 67-latce
pixabay.com
Nietypowa kradzież w Hiszpanii. Zniknęła sztuczna szczęka

67-letnia kobieta została przyjęta na oddział intensywnej terapii w szpitalu w Vigo (Galicja) z powodu poważnych obrażeń w wyniku napadu rabunkowego na ulicy, podczas którego ukradziono jej sztuczna szczękę - poinformowała w czwartek telewizja Telecinco. Łup złodzieja stał się przedmiotem wielu uwag w sieciach społecznościowych na temat kosztów protez stomatologicznych w kraju.

Kobieta, z zawodu sprzątaczka, wracała w październiku o świcie z pracy, kiedy nagle rzucił się na nią zakapturzony mężczyzna w maseczce, w wieku około 50 lat, i zażądał oddania mu torebki. Kiedy odmówiła, napastnik pociągnął gwałtownie za torebkę, która kurczowo trzymała przy sobie, tak, że kobieta upadła na ziemię i uderzyła o krawędź schodów w portalu jednego z budynków.

 

ZOBACZ: Ukradł kabel zasilający z budowy szpitala dla pacjentów z COVID-19

 

Złodziejowi udało się wyrwać torebkę i uciec z miejsca zdarzenia. Pozostawił kobietę ranną, leżącą na ziemi. Pomogły jej idące ulicą matka z córką, które zadzwoniły po pogotowie ratunkowe. Kobieta została przewieziona do szpitala i umieszczona na oddziale intensywnej terapii. Miała złamanych sześć żeber i uszkodzone płuco.

 

Porzucił torebkę, zabrał sztuczne zęby 

 

Nieco później została znaleziona torebka ofiary – leżała na ławce, na pobliskiej ulicy. Okazało się, że najcenniejszą rzeczą, która ukradł złodziej, poza banknotem 5-eurowym i biletem autobusowym, była sztuczna szczęka, którą kobieta schowała do torebki.

 

ZOBACZ: Wyrywał ludziom zęby jeżdżąc na deskorolce. Dentysta skazany na 12 lat więzienia

 

Półtora miesiąca później napastnik został aresztowany przez policję – był to 46-letni Hiszpan mieszkający w mieszkaniu socjalnym, poprzednio notowany w policyjnej kartotece już 24 razy.

 

600 euro i więcej za protezę

 

Incydent stał się przyczynkiem do wielu dyskusji w mediach i sieciach społecznościowych na temat wysokich kosztów protez stomatologicznych w kraju. Koszt jednej z najtańszych ruchomych protez dentystycznych w Hiszpanii to od 600 euro za łuk (górny lub dolny) – według informacji prywatnej firmy ubezpieczeniowej Sanitas. Hiszpański system opieki zdrowotnej nie obejmuje opieki dentystycznej, oprócz dziecięcej (do 15 lat) oraz nagłych wypadków.

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie