Wyrywał ludziom zęby jeżdżąc na deskorolce. Dentysta skazany na 12 lat więzienia

Świat
Wyrywał ludziom zęby jeżdżąc na deskorolce. Dentysta skazany na 12 lat więzienia
pixabay/pololofreack30; Zdj. ilustracyjne
Dentysta chwalił się nagraniami z "widowiskowego" usuwania zęba znajomym

Stomatolog z Alaski (USA) "zasłynął" z nagrania, na którym widać, jak wyrywa zęby pacjentce pod znieczuleniem, jednocześnie jeżdżąc na elektrycznej deskorolce. Za narażanie pacjentów na niebezpieczeństwo, a także za oszustwa podatkowe na kwotę 2 mln dolarów, stanął przed sądem. Wyrok - 12 lat więzienia.

Na filmie, który dentysta Seth Lookhart wysłał do swoich znajomych, widać jak mężczyzna podjeżdża do niczego nieświadomej pacjentki, przygotowanej już wcześniej do zabiegu i wyrywa jej zęba. Następnie wyjeżdża z gabinetu, w spektakularny sposób zrzucając z siebie rękawiczki. Sytuację na nagraniu opisywał jako "nowy standard opieki".

Więzienie i zakaz

W styczniu tego roku Lookhart został uznany winnym 46 zarzutów. Sąd przy "przytłaczających dowodach" nie miał wątpliwości, że mężczyzna nie stosował się do standardów zawodowych i narażał zdrowie pacjentów. Co więcej, udowodniono mu m.in. wykonywanie znieczuleń bez zgody pacjentów i odpowiedniej wiedzy, a także oszukiwanie systemu opieki zdrowotnej przez fałszowanie dokumentacji medycznej. W ten sposób ukradł co najmniej 2 mln dolarów.

 

ZOBACZ: Dentysta wyrywał ludziom zęby, jeżdżąc na elektrycznej deskorolce

 

Pacjentka, której wyrwał zęba, zgodziła się zeznawać w sądzie. Przyznała, że nie była świadoma, jak w rzeczywistości wyglądał zabieg oraz że nie wyraziła zgody na taką ekstrakcję zęba.

 

 

Wysokość kary miała zostać ogłoszona w kwietniu, ale rozprawa została przełożona przez pandemię koronawirusa. Ostateczny wyrok ws. dentysty zapadł w tym tygodniu. Lookhart został skazany na karę 12 lat bezwzględnego więzienia. Po wyjściu na wolność nie będzie mógł wykonywać zawodu dentysty przez następne 10 lat.

"On krzywdził ludzi"

Lookhart w sądzie odczytał przygotowane przez siebie oświadczenie, w którym zapewniał, że "bardzo żałuje swoich czynów". - Nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy zacząłem zbaczać z kursu. Chociaż udało mi się zapewnić dobrą opiekę wielu pacjentom, to powinienem być bardziej zdyscyplinowany i skupić się na bazie klientów, na których mi zależało - powiedział.

 

ZOBACZ: Fałszywe dentystki na Mazowszu. Borowały i wyrywały zęby

 

Dentysta prosił sąd o ponowne rozpatrzenie sprawy argumentując, że "zmienił się" i "postara się odpokutować za grzechy" pracując w zawodzie, wśród rodziny i przyjaciół.

 

- To nie jest zwykłe przestępstwo gospodarcze i przypadek, w którym sąd karze kogoś za kradzież 2 mln dolarów. Lookhart krzywdził ludzi: bezbronnych, dzieci, niepełnosprawnych - mówił Eric Senta zastępca prokuratora generalnego stanu Alaska.

bas/luq/ CNN, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie