"Wielkie zadanie" przed Rosją. Początek masowych szczepień możliwy przed końcem roku

Świat
"Wielkie zadanie" przed Rosją. Początek masowych szczepień możliwy przed końcem roku
Mos.ru/CC BY 4.0
Rosja zapowiada początek masowych szczepień

Masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi powinny rozpocząć się w Rosji przed końcem roku - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Urzędnik nie wskazał jednak konkretnej daty, zaś masowe zastosowanie szczepionki określił jako "wielkie zadanie". Pieskow zaznaczył, szczepienia będą mieć charakter dobrowolny.

- Nie potrafię wskazać konkretnej daty, ale powinno to nastąpić przed końcem roku, tak się spodziewamy - powiedział Pieskow, cytowany przez agencję TASS. Jak dodał, jest zbyt wcześnie, by mówić o masowych szczepieniach, a ich aplikowanie będzie przebiegać etapami, w zależności od "geografii i możliwości przechowywania substancji". Rzecznik Kremla zauważył również, że dostępność szczepionki będzie zależała od możliwości producentów.

 

ZOBACZ: Szczepionki na koronawirusa. Firmy podają pierwsze ceny

 

Portal RBK przypomina, że minister zdrowia Tatiana Golikowa jako możliwy termin rozpoczęcia szczepień wskazywała wcześniej 2021 rok. W pierwszej kolejności mieliby zostać zaszczepieni lekarze i nauczyciele.

 

Wielkie testy w Rosji

 

24 listopada twórcy rosyjskiej szczepionki Sputnik V twierdzili, że jej skuteczność przekroczyła 95 proc. w 42. dniu stosowania.

 

Ośrodek im. Gamalei, w którym opracowano szczepionkę, podlegający ministerstwu zdrowia Rosji, zapewniał, że podczas trwających badań nie odnotowano objawów niepożądanych. W badaniach klinicznych Sputnika V bierze udział około 40 tys. osób, tj. takiej grupie szczepionka zostanie podana do końca br.

 

ZOBACZ: Rosyjska szczepionka Sputnik V to "ogromne ryzyko". Naukowcy alarmują

 

W Rosji w ciągu minionej doby 524 osoby zmarły na Covid-19; jest to najwyższy dobowy przyrost zgonów od początku epidemii. Rekordowo wysoka jest również liczba nowych zakażeń - od środy przybyło ich w Rosji 25 487.

 

Ogólna liczba zakażeń koronawirusem w kraju wynosi teraz 2 187 990, a liczba przypadków śmiertelnych - 38 062.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie