Rosja zdecydowała ws. Snowdena. Będzie mógł zostać na zawsze

Świat
Rosja zdecydowała ws. Snowdena. Będzie mógł zostać na zawsze
Flickr/NTNU
Edward Snowden jest oskarżony w USA o szpiegostwo

Edward Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) uzyskał bezterminowe zezwolenie na pobyt w Rosji i może pozostać w tym kraju na zawsze. Nie myśli jednak o obywatelstwie - powiedział w czwartek jego adwokat.

- Dziś Snowden otrzymał zezwolenie na pobyt bezterminowy - powiedział prawnik agencji TASS. Jak dodał, na razie Amerykanin nie myśli o uzyskaniu obywatelstwa Federacji Rosyjskiej.

 

ZOBACZ: "Assange doświadczył psychologicznych tortur"

 

Zapewnił także, że procedury toczyły się "w zwykłym trybie" i Snowden "nie miał żadnych ulg" w uzyskaniu zezwolenia.

 

Wiosną br. adwokat informował, że Snowden nie zamierza wyjeżdżać z Rosji. - Można powiedzieć, że Edward zadomowił się w naszym kraju. Mieszka tutaj wraz z małżonką, ma pracę, powodzi mu się dobrze - powiedział Kuczerena.

 

Oskarżony w USA o szpiegostwo

 

Od listopada 2019 r. cudzoziemcy zyskali w Rosji możliwość otrzymywania bezterminowego zezwolenia na pobyt. Obcokrajowcy muszą tylko wymieniać dokument, gdy osiągną wiek 14, 20 i 45 lat. Snowden ma obecnie 37 lat.

 

Amerykanin wyznał jesienią zeszłego roku, że nie chce być w Rosji osobą znaną, dlatego nie udziela wywiadu tamtejszym mediom. Zapewnił, że niemal nikt nie rozpoznaje go na ulicy. Nazwał także Rosję "krajem, którego nie wybierał", powołując się na to, że był w drodze do Ameryki Łacińskiej, gdy władze USA anulowały jego paszport.

 

ZOBACZ: Sprawa WikiLeaks. Trump oferował ułaskawienie za... źródło włamania do maili Demokratów

 

W wywiadzie dla dziennika "Die Welt" Snowden mówił zaś, że liczy na azyl w Niemczech.

 

W 2013 roku Snowden, zatrudniony w firmie konsultingowej współpracującej z NSA, ujawnił informacje o prowadzonej przez NSA masowej inwigilacji, obejmującej m.in. rozmowy telefoniczne kilkudziesięciu światowych przywódców. Oskarżony w USA o szpiegostwo, uzyskał azyl polityczny i zezwolenie na pobyt w Rosji. W ojczyźnie grozi mu 30 lat więzienia. W sierpniu br. prezydent Donald Trump powiedział, że rozważa jego ułaskawienie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie