Szczepionki na koronawirusa. Firmy podają pierwsze ceny

Świat
Szczepionki na koronawirusa. Firmy podają pierwsze ceny
PAP/EPA/HENDRIK SCHMIDT / POOL
Ile zapłacimy za szczepionki na koronawirusa?

W miarę przeprowadzania kolejnych faz testów szczepionek na koronawirusa, wiemy coraz więcej na temat ich cen. W USA pierwsza partia zostanie opłacona przez rząd. Należy jednak określić, kto będzie kwalifikował się do otrzymywania bezpłatnych dawek i jakie koszty z własnej kieszeni będą ponosić w przyszłości obywatele.

O tym, że pierwsi Amerykanie mogą otrzymać szczepionki na koronawirusa 11 grudnia poinformował w rozmowie z CNN szef amerykańskiego programu szczepień na Covid-19 dr Moncef Slaoui. W piątek Pfizer wystąpił do władz USA o zezwolenie na dopuszczenie do użytku preparatu w trybie nadzwyczajnym. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma się w tej sprawie spotkać 10 grudnia.

Na początku tego miesiąca dyrektor generalny firmy Pfizer zapewnił konsumentów, że szczepionka będzie bezpłatna dla wszystkich obywateli USA. Prawdopodobnie miał na myśli pierwsze 100 milionów dawek zamówionych w przedsprzedaży przez rząd USA w ramach operacji Warp Speed - informuje "Observer".

 

ZOBACZ: Wolałbym, żeby szczepionka była później, a była na pewno dobra - prof. Pyrć dla polsatnews.pl

 

Jak zauważa, Pfizer obiecał dostarczyć tę partię przed końcem roku, z możliwością rozszerzenia rządowego kontraktu na dodatkowe 500 mln dawek w 2021 roku. Cena hurtowa wynegocjowana w kontrakcie rządowym wynosi 20 dolarów za dawkę.

 

Szczepionka Pfizera wymaga dwóch dawek w odstępie trzech tygodni. Firma szacuje, że około 15 do 20 milionów ludzi zostanie zaszczepionych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.

 

Moderna: od 10 do 50 dolarów za dawkę

 

Podobnie jak Pfizer, pierwsza partia szczepionek Moderna będzie objęta kontraktami rządowymi. Ale cena będzie zależeć od zamówionej ilości. W niedzielę dyrektor generalny Moderna Stephen Bancel, powiedział niemieckiej gazecie Welt am Sonntag, że firma pobierze od rządów od 10 do 50 USD za dawkę.

 

ZOBACZ: AstraZeneca: skuteczność szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc.

 

Stany Zjednoczone zabezpieczyły 100 milionów dawek dla Amerykanów po cenie 15 dolarów za dawkę. Wcześniej Moderna otrzymała prawie 1 miliard dolarów od rządu USA na opracowanie szczepionki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Unia Europejska negocjuje umowę, aby utrzymać cenę dawki poniżej 25 dolarów.


Ta szczepionka będzie prawdopodobnie droższa dla klientów detalicznych po zakończeniu programów rządowych. W swoich ostatnich kwartalnych dochodach Moderna powiedziała, że szczepionka będzie sprzedawana za 32 do 37 USD za dawkę dla niektórych klientów. Podobnie jak Pfizer, szczepionka Moderny również wymaga dwóch dawek.

 

AstraZeneca: non-profit dla niektórych

 

Szczepionka na koronawirusa wyprodukowana przez Oxford University i AstraZeneca będzie dostępna na zasadzie non-profit "na zawsze" w krajach rozwijających się o niskich i średnich dochodach - poinformował "Guardian". 

 

Jak wynika z informacji dziennika, szczegóły uzgodnień dotyczących dostaw do biedniejszych krajów pojawiły się, gdy AstraZeneca ujawniła wstępne wyniki trzeciej fazy badania szczepionki, która jest ogłaszana jako pierwsza, która spełnia bardziej wymagające wymagania krajów rozwijających się.

 

ZOBACZ: Trzeci gracz na rynku szczepionek na COVID-19. Moderna goni Pfizera i Sanofi

 

Jednak nadzieje na szczepionki dla biedniejszych krajów zostały osłabione przez szefa Światowej Organizacji Zdrowia doktora Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, który powiedział, że istnieje ryzyko, że biedni na świecie zostaną "zdeptani w panice po szczepionki”.

 

AstraZeneca zapowiedziała, że do końca roku wyprodukuje 4 mln dawek szczepionki AZD1222 przeciw koronawirusowi. Dodatkowe 40 mln dawek ma być gotowych do końca pierwszego kwartału 2021 r.

msl/prz/ "Observer", "The Guardian", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie