Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 24 listopada

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 24 listopada
PAP/EPA/LUCA ZENNARO
Do statystyk dodano 22 tys. przypadków wynikających z różnic w raportowaniach

Mamy 10 139 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. To najmniej od 21 października. Do statystyk dodano również 22 tys. zakażeń wynikających z rozbieżności w raportowaniu. W sumie od początku epidemii odnotowano 909 tys. 66 zakażeń. Nie żyje też 540 kolejnych osób. Do tej pory zmarło 14 tys. 314. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 33,7 tys. testów.

"Mamy 10 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1166), dolnośląskiego (1035), pomorskiego (979), śląskiego (945), lubelskiego (670), wielkopolskiego (630), łódzkiego (563), podkarpackiego (540), kujawsko-pomorskiego (521), opolskiego (512), małopolskiego (486), warmińsko-mazurskiego (473), zachodniopomorskiego (457), świętokrzyskiego (359), podlaskiego (309), lubuskiego (267). 227 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

 

Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 485 osób.

 

- Dzisiaj po południu będziemy chcieli specjalną stronę uruchomić zgodnie z zapowiedzią, którą przekładaliśmy państwu, gdzie będą dokładne raporty dotyczące województw i powiatów, skali zakażeń i skali zgonów – poinformował Andrusiewicz na wtorkowej konferencji prasowej.

 

22 tys. niezaraportowanych przypadków

 

- Dziś w globalnej liczbie zakażeń uwzględnione jest ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków, o których wczoraj informował GIS  - dodało MZ.

 

- Wtorkowy raport o liczbie zakażeń jest pierwszym z systemu elektronicznego EWP, bazującego na raportach bezpośrednio przekazywanych z laboratoriów – poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że uwzględniane są też wyniki testów antygenowych i komercyjnych.

 

ZOBACZ: Kulisy Szpitala Narodowego. "Znakomita opieka"

 

Po wykryciu nieścisłości w podawaniu danych o liczbie zakażeń GIS zapowiedział, że od wtorku narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone i będą opierać się wyłącznie na elektronicznym zbieraniu danych. Laboratoria mają wprowadzać dane do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

 

Wideo: zobacz konferencję rzecznika resortu zdrowia

  

Podczas briefingu przed siedzibą ministerstwa Andrusiewicz przekazał, że podana we wtorek liczba 10 139 zakażeń to jest pierwszy raport z systemu elektronicznego EWP.

 

Dane przekazywane w trybie ciągłym

 

- Tam jest raportowany każdy przypadek. To jest system bazujący nie na raportach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, ale na raportach bezpośrednio przekazywanych z laboratoriów wykonujących testy. Te dane są przekazywane w trybie ciągłym, tak naprawdę 24 godziny na dobę. Po każdym wykonanym teście, jeśli mamy wynik, jest on od razu zaraportowany w systemie – wskazał rzecznik MZ.

 

Dodał, że 22 tys. przypadków, które nie zostały wcześniej uwzględnione w statystykach, zostało we wtorek przyporządkowane do globalnej liczby zakażeń stwierdzonych od początku epidemii. - Teraz stacje powiatowe będą je dodawać PESEL-ami do poszczególnych dni. Nie mogliśmy ich wykazać w dziennym raporcie, bo byłoby to mylące i sugerowałoby, że dziś mamy ponad 32 tys. zakażeń – podkreślił.

 

ZOBACZ: Wiceszefowa mazowieckiego sanepidu złożyła rezygnację

 

Zauważył też, że maleje liczba skierowań na wykonanie badania na obecność koronawirusa wystawianych przez lekarzy rodzinnych. - W ubiegłym tygodniu tych zleceń z POZ było 48 tys., dziś to jest 39 tys. Mamy więc 10 tys. spadku liczby zleceń z POZ, co przekłada się na wyniki, które będziemy notować w tym tygodniu, bo najwięcej testów jest wykonywanych ze zleceń z POZ dla pacjentów objawowych – powiedział.

 

Andrusiewicz poinformował, że wszystkie testy antygenowe są raportowane na bieżąco w systemie elektronicznym EWP. - Do tej pory w Polsce wykonaliśmy ponad 70 tys. testów antygenowych. Ostatniej doby zaraportowanych wyników negatywnych było ponad 6 tys., a wyników pozytywnych blisko 1200 – mówił.

 

Dodał, że w dziennych raportach uwzględniane są też na bieżąco wyniki testów wykonanych komercyjnie. "Od 5 listopada zaraportowanych jako pozytywne jest prawie 25 tys. testów komercyjnych" – podał rzecznik resortu zdrowia.

Mniej dostępnych respiratorów

Zgodnie z danymi resortu zdrowia dla pacjentów z COVID-19 przygotowano łącznie 38 345 łóżek i 3010 respiratorów. W porównaniu z poniedziałkiem liczbę miejsc w szpitalach zwiększono o 234, z kolei liczba respiratorów zmniejszyła się o 106.

 

We wtorek zajętych było 22 405 łóżek oraz 2095 respiratorów, odpowiednio o 171 i 54 więcej niż w poniedziałek.

 

 

Wolnych pozostaje jeszcze 15 940 miejsc w szpitalach i 915 respiratorów.

 

Na kwarantannie przebywa 334 tys. 331 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 19 tys. 671 osób. Wyzdrowiało 454 717 chorych, w ciągu ostatniej doby przybyło 15 tys. 849 ozdrowieńców.

33 tys. testów

W poniedziałek MZ informowało o wykonaniu ponad 33,7 tys. testów, w poniedziałek o 27,4 tys., w niedzielę o 42,8 tys. testów; w sobotę o 43,9 tys.; w piątek o 55 tys.; w czwartek o 58 tys., a w środę o 57 tys.

 

Ministerstwo poinformowało we wtorek, że łącznie przebadano dotychczas 6 mln 5 tys. 307 próbek pobranych od 5 mln 790 tys. 445 osób.

 

Dane resortu mówią, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 1 mln 189 tys. 813 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2.

100 dni solidarności

Rząd w sobotę przedstawił plan 100 dni solidarności w walce z COVID-19. "W ramach prac przygotowaliśmy trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji" - czytamy w rządowym komunikacie.

 

Projekty rozporządzeń dotyczą trzech etapów: tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12); etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej); kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

 

ZOBACZ: Otwarte kasyna. Kraska: prawdopodobnie będzie to zmienione

 

Etap odpowiedzialności będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia. Od 28 listopada przywrócone zostanie funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym; będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m2. Nadal będzie będzie obowiązek zasłaniania w przestrzeni publicznej nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy pamiętać o zdezynfekowaniu rąk lub używaniu rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

 

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

 

Jak zapewniono w rządowym komunikacie, przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej otrzymają rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Rozbieżności w danych

W poniedziałek p.o. szefa GIS Krzysztof Saczka przekazał, że w skali całego kraju, wykryto rozbieżności wynoszące ok. 22 tys. przypadków.

 

ZOBACZ: Rozbieżności w liczbie zakażeń. GIS: ok. 22 tys. przypadków w skali kraju

 

- Te dane nie przekładają się sytuację epidemiologiczną, sytuację, wymagającą podjęcia określonych decyzji, gdyż są z długiego okresu czasu i ich znaczenie w skali całego wyniku jest znikome. Pracownicy Inspekcji Sanitarnych zostali zobligowani do bardzo szybkiego uzupełnienia tych danych - stwierdził.

 

Saczka dodał, że "w stosunku do osób, w przypadku których wystąpiły zaniechania i nieprawidłowości zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe".

pgo/bas/msl/ polstanews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie