Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/DEAN LEWINS
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia - podał w niedzielę wieczorem dziennik "Daily Telegraph". Ostatniej doby w USA zarejestrowano 1448 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 177 552 kolejnych osób.

ac/ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

5 mln Włochów brakuje pieniędzy na jedzenie, 7,6 mln rodzin notuje spadek poziomu życia - to dane z ogłoszonego w poniedziałek raportu na temat sytuacji finansowej w czasach pandemii koronawirusa. Większość obywateli uważa za możliwą utratę pracy.

W ciągu ostatniej doby liczba zgonów na Covid-19 w Portugalii utrzymała się powyżej 70 - poinformował w poniedziałek rząd Antonia Costy. Premier zapowiedział, że zapewnienie szczepień Portugalczykom będzie dla władz państwowych dużym wyzwaniem logistycznym.

Saudyjskie ministerstwo zdrowia ogłosiło w poniedziałek, że szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie bezpłatna dla wszystkich mieszkańców Królestwa, a 70 proc. populacji, które nie było narażone na SARS-CoV-2, zostanie zaszczepionych przed końcem 2021 r.

Po zakończeniu lockdownu, 2 grudnia, w Anglii nastąpi powrót do trzypoziomowej skali restrykcji regionalnych, które jednak zostaną wzmocnione w stosunku do poprzedniej wersji - zapowiedział w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson.

670 tys. kontroli dotyczących przestrzegania przepisów w ramach walki z pandemią koronawirusa przeprowadzono w ciągu tygodnia we Włoszech - ogłosiło w poniedziałek MSW. Liczba kontroli wzrosła w porównaniu z minionymi tygodniami. Kary wymierzono prawie 9 tys. osób.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 15 450 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 206 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek brytyjski rząd.

 

Wierzę, że po 18 stycznia dzieci będą wracać do nauczania stacjonarnego - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wszystko zależy od rozwoju pandemii; jeśli będzie konieczność utrzymania obostrzeń, to ten powrót nastąpi stopniowo - dodał.

Rząd i kraje związkowe przygotowują obywateli Niemiec do przedłużenia trwającej od 2 listopada częściowej blokady - należy się też spodziewać zaostrzenia przepisów związanych z pandemią. Wyjątków od reguły można się spodziewać na Boże Narodzenie - informuje w poniedziałek telewizja ARD.

W małopolskich szpitalach wolne są 1753 łóżka oraz 85 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 – wynika z poniedziałkowych danych urzędu wojewódzkiego.

Czeski minister zdrowia Jan Blatny poinformował w poniedziałek, że szpitale mogą przystąpić do planowanych zabiegów i operacji, które wstrzymano w październiku z uwagi na pandemię koronawirusa. Szpitale, m.in. w Pradze, Brnie, Znojmie i Zlinie, wznowiły zabiegi.

Branża narciarska we Francji naciska na rząd, aby wydał zgodę na otwarcie stoków na święta Bożego Narodzenia. Rząd obiecuje podjęcie decyzji w tej sprawie w ciągu 10 dni.

W województwie kujawsko-pomorskim wolnych jest 925 łóżek covidowych i 74 respiratory – poinformował w piątek urząd wojewódzki w Bydgoszczy. Ostatniej doby w regionie potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 1431 osób. Ostatniej doby w regionie potwierdzono zakażenie koronawirusem u 931 osób.

Liczba zmarłych we Włoszech od początku pandemii koronawirusa przekroczyła w poniedziałek 50 tys. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 630 następnych zgonów i 22930 nowych zakażeń, mniej niż w poprzednich dniach - ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

To, co przeżył zakażony koronawirusem pan Franciszek ze Śląska doskonale pokazuje, w jak fatalnym stanie znalazła się służba zdrowia. Ciężko chory mężczyzna spędził całą noc w karetce, bo nie było miejsc w szpitalach. Później poznał rzeczywistość na oddziale. - Człowiek, który tego nie przeszedł, nie uwierzy, jak tam ludzie jęczą, jak kaszlą, jak wołają w nocy o pomoc - mówi "Interwencji".

Ze wszystkich dostępnych w regionie 3263 łóżek covidowych zajętych jest 1618. Dla chorych pozostaje 55 wolnych respiratorów - podały służby wojewody dolnośląskiego.

W szpitalach woj. warmińsko-mazurskiego wolnych jest obecnie 370 łóżek i 31 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19 – podały w poniedziałek służby prasowe wojewody.

Ponad 200 osób - pensjonariuszy i pracowników - miejskich placówek zdrowia i opieki społecznej w Łodzi jest zakażonych koronawirusem - wynika z informacji, jakie przesłały w poniedziałek PAP służby prasowe łódzkiego magistratu.

W szpitalach w woj. lubelskim wolnych jest 747 łóżek oraz 75 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem – wynika z danych służb wojewody. Liczba łóżek covidowych rośnie.

Trwają uzgodnienia w sprawie reżimu sanitarnego dla stacji narciarskich. Jeszcze w poniedziałek będą zakończone – poinformował rzecznik GIS Jan Bondar. Według zapowiedzi wicepremiera i szefa MRPiT Jarosława Gowina we wtorek ma być ogłoszona decyzja o otwarciu, po uzyskaniu akceptacji GIS, branży narciarskiej.

Do końca listopada podpiszemy sześć umów na dostawę szczepionek przeciwko koronawirusowi - poinformowała minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher, zaznaczając, że 15 proc. szczepionek zakupionych przez UE trafi do Francji.

Prezydent Andrzej Duda oddał osocze i zachęcił do tego samego wszystkich ozdrowieńców. "Wyzdrowiałem, oddaję osoczę i wszystkich Was ozdrowieńców do tego zachęcam!" - powiedział prezydent w krótkim materiale wideo opublikowanym w poniedziałek.

Większość z 47 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie jest zakażonych koronawirusem. Dyrektor placówki Małgorzata Żar poinformowała, że zakażenie potwierdzono także u połowy kadry.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że rozpoczęła zakup 200 robotów do dezynfekcji, które zostaną dostarczone do szpitali w całej Europie. KE chce przeznaczyć na sprzęt dla placówek ochrony zdrowia 12 mln euro z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych.

Wśród osób, u których pojawiły się objawy COVID-19, największe ryzyko zakażenie innych występuje w ciągu pięciu dni od pojawienia się pierwszych objawów choroby – wykazała metaanaliza 79 badań.

- W województwie łódzkim jest 1070 wolnych łóżek I, II i III poziomu szpitalnego leczenia COVID-19, a także 132 gotowe do użycia respiratory - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

Od wtorku narzędzia rejestracji wyników testów na koronawirusa zostaną ujednolicone. Brakujące ok. 22 tys. przypadków, które nie zostały wcześniej podane, trafią we wtorek do ogólnej liczby zakażeń – podał GIS.

"Oświadczenia ministra zdrowia Jensa Spahna brzmią niezwykle optymistycznie w środku pandemii. Szczepienia na koronawirusa powinny rozpocząć się w grudniu - nawet w normalnych praktykach lekarskich" - pisze w poniedziałek tygodnik "Spiegel".

Na Węgrzech ponownie wprowadzono w sklepach godziny tylko dla emerytów. Dekret tej treści przyjął w poniedziałek rząd – poinformował premier Viiktor Orban na swoim profilu na Facebooku.

Jeżeli w ten sposób mamy walczyć z pandemią, to Polacy mogą się obawiać co się wydarzy w najbliższych tygodniach - ocenili posłowie KO przedstawiony w sobotę plan postępowania w najbliższych kilku miesiącach w związku z epidemią koronawirusa określony przez premiera "100 dniami solidarności".

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział w poniedziałek, że decyzję o skumulowaniu w jednym czasie ferii świątecznych i ferii zimowych podjęto, aby uniknąć szerokich kontaktów społecznych, a tym samym przyczynić się do spadku liczby zachorowań.

W województwie opolskim od kilku dni maleje liczba zakażeń koronawirusem. W regionie na 1086 łóżek "covidowych" zajętych jest 638 łóżek. Wolnych jest 18 respiratorów. Jak poinformował wojewoda opolski Adrian Czubak, od kilku dni maleje liczba potwierdzonych zakażeń.

W poniedziałek bułgarski resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono 2787 testów i potwierdzono 1123 przypadki zakażenia koronawirusem. Ponad 40-procentowy wskaźnik pozytywnych testów utrzymuje się w Bułgarii od tygodnia.

Centrum Informacyjne Rządu podaje, co zrobić w przypadku objawów koronawirusa:

Jeśli ktoś ma wysoką gorączkę, kaszel, duszności, utratę węchu lub smaku - powinien podjąć samoizolację oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Od jego decyzji zależy bowiem dalsze postępowanie - wyjaśnia CIR.

W szpitalach na Podkarpaciu są 2252 łóżka dla pacjentów z COVID-19. - Spośród nich zajętych jest 1376 - poinformował w poniedziałek rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

Wymazy do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa będą pobierane w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu bez konieczności rejestracji telefonicznej. RCNT, jedyna instytucja w regionie, przeprowadza testy za darmo, bez skierowania od lekarza.

Koalicja Obywatelska żąda zwołania czterech komisji sejmowych w sprawie tzw szpitali tymczasowych - poinformowali posłowie KO. Jednym z powodów jest sytuacja w szpitalu na Stadionie Narodowym, który - jak stwierdzili posłowie KO - działa bez żadnej umowy.

871 pacjentów z koronawirusem przebywa obecnie w szpitalach w Podlaskiem, 77 osób jest podłączonych do respiratorów - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Stężenie gazów cieplarnianych osiągnęło nowy rekord w 2019 r. i wzrasta nadal w tym roku, mimo spodziewanych spadków emisji z powodu pandemii koronawirusa i towarzyszących jej ograniczeń - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

Przeprowadzone w kopalni Pniówek badania dowiodły, że kopalnia nie jest miejscem bardziej niż inne sprzyjającym przenoszeniu się koronawirusa; potwierdziły też skuteczność prowadzonej profilaktyki – ocenia wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Artur Dyczko.

Wicepremier i szef partii Wolności i Solidarność (SaS) Richard Sulik przedstawił w poniedziałek własny plan zarządzania pandemią. Zrobił to po tym, gdy przygotowanie takiego plany zlecił mu premier Igor Matovicz zirytowany podważaniem przez Sulika rządowych decyzji ws. pandemii.

Odkąd pojawił się projekt rozporządzenia dotyczący świątecznych obostrzeń m.in. politycy opozycji zastanawiali się, ile osób będziemy mogli gościć w swoich domach podczas wigilijnej kolacji czy Bożego Narodzenia. - Interpretacja jest jasna: rodzina, która mieszka ze sobą oraz pięć osób. Apelujemy jednak o to, żeby nie robić dużych świąt - mówi Interii Piotr Müller, rzecznik rządu.

25 listopada na konta samorządów wpłyną kolejne pieniądze na zdalne nauczanie, m.in. dla nauczycieli. W całym kraju będzie to 300 mln zł - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer.

W Rosji od kwietnia do października br., a więc podczas pandemii SARS-CoV-2, zmarło 120 tysięcy osób więcej niż przeciętnie w ciągu ostatnich pięciu lat w analogicznym okresie - podał w poniedziałek niezależny portal Mediazona, powołując się na dane urzędowe.

Kiedy będziemy mieć pewność co do terminu dostępności szczepionki przeciwko COVID-19 w Polsce, przeprowadzimy akcję informacyjną o możliwości i kolejności szczepień – poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł, że najpierw szczepionkę musi zarejestrować Europejska Agencja Leków.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) na 109 dedykowanych łóżek przebywało w poniedziałek rano 102 pacjentów z koronawirusem. Kolejnych 25 pacjentów oczekiwało w tym czasie na wynik testów. Od soboty zmarło tam 11 osób zakażonych koronawirusem.

27 tysięcy lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek zakaziło się koronawirusem we Włoszech w ciągu miesiąca - takie dane przedstawił w poniedziałek konsultant ministerstwa zdrowia profesor Walter Ricciardi. Sytuację w szpitalach w kraju określił jako "straszną".

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Pierwsze restrykcje wyhamowały epidemię, a teraz powinny być spadki — powiedział w rozmowie z PAP prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie oczywiście nie da się wykryć wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, ale średnie tygodniowe dają pole do delikatnego optymizmu.

Ostatnie doby potwierdzono prawie 1,9 tys. nowych zakażeń SARS-COV-2 – poinformował w poniedziałek Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Z powodu COVID-19 zmarło 12 mieszkańców regionu.

Są podstawy, by sądzić, że zaszczepienie przeciw koronawirusowi da co najmniej rok ochrony - powiedział w poniedziałek prof. Andrew Pollard, szef zespołu na Uniwersytecie Oksfordzkim, który wraz z koncernem AstraZeneca stworzył brytyjską szczepionkę.

Projekt rozporządzenia wprowadzającego ograniczenia w przemieszczaniu się w okresie Bożego Narodzenia jest w konsultacjach. Jak rozporządzenie będzie ostatecznie wyglądało, przekonamy się niedługo – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Waldemar Kraska.

Brytyjski premier Boris Johnson nazwał w poniedziałek "fantastyczną wiadomością" to, że opracowana przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordki szczepionka przeciw Covid-19 może być skuteczna nawet w 90 proc.

W Belgii spada liczba hospitalizacji, zgonów i nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W belgijskich szpitalach z powodu Covid-19 przebywa obecnie nieco ponad 5000 pacjentów - informuje w poniedziałek belgijski instytut zdrowia publicznego Sciensano.

- Testy antygenowe są rozwożone do placówek. Wszystkie wyniki dodatnie będą wpisywane do systemu EWP, zatem wyniki testów antygenowych, tak samo jak testów genetycznych, będą uwzględniane w statystykach - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Waldemar Kraska.

- Do Polski dotarło milion testów antygenowych, które są przekazywane do szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć i karetek - przekazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że kolejny ich milion dotrze do Polski w najbliższym czasie.

Władze litewskiego Sejmu odwołały w poniedziałek na dwa tygodnie posiedzenia plenarne parlamentu i wprowadziły dodatkowe ograniczenia z powodu wykrytych wśród posłów przypadków zakażenia koronawirusem.

W ciągu minionego tygodnia o blisko jedną trzecią zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem - we wszystkich czterech kontrolowanych przez Skarb Państwa spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców.

Nową karetkę wyposażona m.in. w respirator dla dzieci kupiło Bielskie Pogotowie Ratunkowe dzięki 600 tys. zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia - poinformowała rzecznik bielskiego starostwa Magdalena Fritz. Ambulans trafi do sąsiadującej z Bielskiem-Białą Jasienicy.

Pojazd kosztował 730 tys. zł. Zdaniem dyrektora pogotowia Wojciecha Waligóry jest on "naszpikowany sprzętem z górnej półki".

Pod koniec listopada na stronie internetowej Krakowa uruchomiona zostanie interaktywna mapa z ofertą świąteczną, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli promować swój asortyment i zachęcać mieszkańców do bezpiecznych zakupów przez internet.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek, że otrzymał negatywny wynik testu na Covid-19. O zakażeniu szef państwa poinformował dwa tygodnie temu. W związku z infekcją przebywał w jednym z kijowskich szpitali.

Brązowy medalista IO z 2016 roku młociarz Wojciech Nowicki jest przekonany, że rywalizacja w Tokio odbędzie się w 2021 roku. - Być może będziemy startowali na pustych obiektach bądź będzie garstka ludzi na trybunach, ale te najważniejsze zawody dojdą do skutku - powiedział.

Jako wielkie wyzwanie logistyczne i organizacyjne określił marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski przeprowadzenie badań przesiewowych w 4,5-milionowym regionie. Po techniczne szczegóły odesłał do służb wojewody. Sam współpracowałby w tym zakresie z samorządami lokalnymi.

- Uruchomimy specjalną witrynę o zakażeniach koronawirusem, gdzie będą publikowane wszystkie wyniki testów -zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Waldemar Kraska. To m.in. pokaże wiarygodność danych - dodał.

Czytaj więcej: rozbieżności w liczbie zakażeń? Konferencja GIS i ministerstwa zdrowia

- Ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego "100 dni solidarności w walce z COVID" brzmi niewiarygodnie i jest spóźnione - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem solidarność powinna być od pierwszego dnia pandemii i - jak dodał - taka solidarność międzyludzka była.

Brytyjska firma AstraZeneca zapowiedziała, że do końca roku wyprodukuje 4 mln dawek szczepionki AZD1222 przeciw koronawirusowi. Dodatkowe 40 mln dawek ma być gotowych do końca pierwszego kwartału 2021 r.

Francuski koncern rolno-spożywczy Danone zwolni do 2 tys. pracowników administracyjnych we Francji i za granicą - poinformowano w poniedziałek w komunikacie. Redukcja ma uprościć strukturę firmy, która ucierpiała z powodu kryzysu wywołanego pandemią.

Chiny wzywają do stworzenia globalnego systemu certyfikatów zdrowotnych w formie uznawanych na całym świecie kodów QR, by ułatwić podróże międzynarodowe w czasie pandemii Covid-19 - oświadczył przywódca ChRL Xi Jinping na szczycie grupy G20.

Nie rozpoczął się zaplanowany na poniedziałek proces znanego handlarza dopalaczami Jana S. oskarżonego o m.in. podżeganie do zabójstwa Zbigniewa Ziobry, prokuratora i policjantów, którzy rozbili grupę handlującą dopalaczami. Mężczyzna mógł zarazić się koronawirusem.

471 tys. zł dotacji na zakup aparatury, która pomoże w walce z SARS-CoV-2, przekazał samorząd województwa śląskiego szpitalowi wojewódzkiemu w Bielsku-Białej - podał w poniedziałek szpital. Sprzęt trafi do placówki jeszcze w tym roku.

- Na razie nie będziemy ogłaszali konkursu na głównego inspektora sanitarnego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że zastępca GIS Krzysztof Saczka ma uprawnienia, do tego, by zarządzać inspekcją. - Na razie koncentrujemy się na głównych wyzwaniach - podkreślił.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach (ORL) zwróciło się do zarządzających szpitalami z apelem o zapewnienie w podmiotach leczniczych standardów bezpieczeństwa wykonywania zawodu przez personel medyczny.

- Wielka Brytania zamierza rozpocząć szczepienia przeciw Covid-19 przed Bożym Narodzeniem, dzięki czemu jest szansa, że po Wielkanocy życie zacznie wracać do normy - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock.

"W swoim życiu miałem trzy sytuacje »Covid«" - tak zaczyna się tekst papieża Franciszka opublikowany w poniedziałek przez dzienniki "La Repubblica" i "Stampa". Pisząc o swoim doświadczeniu choroby płuc, papież wyznał, że wie, co czuje ktoś, kto walczy o oddech.

- Myślę, że w kwestii badań przesiewowych zastosujemy metodę Słowacji, gdzie najpierw w etapie pilotażowym wybrano cztery regiony, potem przeprowadzono badania w całym kraju, a po tygodniu powtórzono je w niektórych miejscach - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

II fala pandemii może przynieść znaczący wzrost zatorów płatniczych zagrażających istnieniu firm - ocenia Polski Instytut Ekonomicznych. Dlatego ważny jest monitoring płatności i uruchamianie działalności online wszędzie tam gdzie jest to możliwe.

- Mamy rozpracowaną logistykę do transportu i przechowywania szczepionki przeciwko COVID-19 - podkreślił w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że praktycznie gotowa jest logistyka dotycząca miejsc, gdzie można będzie się zaszczepić.

Najniższą od początku listopada liczbę nowych zakażeń koronawirusem zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech - 3334. Zmarło też 91 kolejnych chorych na Covid-19 - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 25 173 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek sztab rządowy. Po raz pierwszy od początku epidemii przyrost zakażeń wzrósł powyżej 25 tysięcy. Zmarło 361 osób. Ogólna liczba zakażeń wzrosła do 2 114 502.

- Chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu - powiedział w poniedziałek minister zdrowia. Dopytywany, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne, odpowiedział: "Tak, taki jest plan".

Czytaj więcej: masowe testy na koronawirusa w trzech województwach. "Rozważane są dwa modele"

- Pracujemy nad tym, aby strumień odwiedzających najbliższych w święta Bożego Narodzenia był jak najmniejszy. Może pojawią się pewne zakazy - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyraził nadzieję, że "Polacy z bólem serca odpuszczą sobie wizyty świąteczne u najbliższych".

Chińskie władze badają miliony mieszkańców, zamykają szkoły i ograniczają możliwość przemieszczania się w związku z wykryciem nowych lokalnych zakażeń koronawirusem w Szanghaju, Tiencinie i mieście Manzhouli przy granicy z Rosją i Mongolią.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern rozmawiała w poniedziałek telefonicznie z Joe Bidenem. Ardern pogratulowała mu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA i zaoferowała podzielenie się doświadczeniami zdobytymi w walce z epidemią koronawirusa.

Politechnika Koszalińska przebada pracowników na COVID-19 w ramach zachodniopomorskiego programu przesiewowego prowadzonego m.in. przez Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Uczelnia podała, że testy będą przeprowadzane w jej obiektach od poniedziałku do 27 listopada.

Na Ukrainie w niedzielę wykryto 10 945 nowych infekcji SARS-CoV-2, 124 zakażonych zmarło, 4143 pacjentów wyzdrowiało - przekazał w poniedziałek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Bilans zgonów osób zakażonych koronawirusem przekroczył 11 tys.

- Też się nad tym zastanawiam. Prawdopodobnie będzie to zmienione - w ten sposób wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polsat News odpowiedział na pytanie, dlaczego otwarte są kasyna.

Czytaj więcej: otwarte kasyna. Kraska: prawdopodobnie będzie to zmienione

1509 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w niedzielę w Czechach; to o 400 mniej w porównaniu do poprzedniej niedzieli i najmniej od 28 września - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych ministerstwa zdrowia. Weekendowe wyniki są z zasady niższe.

- W tym tygodniu chcemy wysłać do Komisji Europejskiej wniosek o zatwierdzenie nowej Tarczy Finansowej MSP 2.0, a także wnioski o zmiany w uruchomionych już programach pomocowych dla firm - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Najpierw ruszą wyjazdy wypoczynkowe, potem indywidualne biznesowe, a w końcu ruch międzynarodowy i konferencje - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu" przewidując obudowę popytu na usługi hotelarskie w Polsce.

W Indiach w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 511 chorych, wykryto też 44 059 nowych infekcji koronawirusem - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W Indiach, drugim najbardziej dotkniętym pandemią kraju świata, liczba zakażeń i zgonów spada.

Kilkuset katolików zebrało się w niedzielę przed katedrami w Bordeaux i Tuluzie, aby domagać się powrotu mszy świętej w kościołach. To kolejna niedziela protestów katolików, którzy również w zeszłym tygodniu w wielu francuskich miastach wyrazili swój sprzeciw wobec zakazu władz.

Władze od 3 listopada zdecydowały się zakazać celebrowania mszy z udziałem wiernych z powodu pandemii koronawirusa.

Perswazja jest lepsza od obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi - taką opinię wyraził włoski minister zdrowia Roberto Speranza w niedzielę. Na wiosnę zapowiedział masową kampanię szczepień.

Pandemia to czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców wyłudzających dane osobowe; liczba ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania wzrosła w III kw. o 42 proc. - wskazuje ekspert ds. danych osobowych związany z Krajowym Rejestrem Długów.

- Około 8 tys. osób w Polsce skorzystało z terapii osoczem w leczeniu COVID-19 - poinformował prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku i krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej.

Liczba potwierdzonych nowych przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 10 864 do łącznej liczby 929 133. Zmarło 90 osób co zwiększyło łączną liczbę ofiar śmiertelnych do 14 112 - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia - podał w niedzielę wieczorem dziennik "Daily Telegraph".

Czytaj więcej: szczepionka na Covid-19. Wielka Brytania dopuści ją do użytku w ciągu tygodnia

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w niedzielę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 1448 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 177 552 kolejnych osób.

Naukowcy z tego uniwersytetu szacują, że od wybuchu epidemii w USA zdiagnozowano łącznie 12 mln 219 209 przypadków zakażenia wirusem. Zmarły 256 723 osoby.

Meksykańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę o 9 187 nowych przypadkach koronawirusa i 303 kolejnych zgonach. Łączna liczba zakażonych wzrosła do 1 041 875 a zmarłych do 101 676.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie