AstraZeneca: skuteczność szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc.

Świat
AstraZeneca: skuteczność szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc.
PAP/EPA/OXFORD UNIVERSITY / JOHN CAIRNS / HANDOUT
Firma poinformowała, że żaden z zaszczepionych uczestników badań nie doznał ciężkiej infekcji koronawirusem wymagającej hospitalizacji

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że analiza wstępnych wyników badań klinicznych wykazała skuteczność szczepionki przeciw SARS-CoV-2, opracowanej przez ten koncern i Uniwersytet Oksfordzki. Przy optymalnej dawce skuteczność wyniosła ok. 90 proc. Zapowiedziano, że do końca roku wyprodukowanych zostanie 4 mln dawek.

Jak wynika z komunikatu firmy, ocena skuteczności szczepionki AZD1222 oparta jest na wstępnych wynikach III fazy badań klinicznych w Brazylii i Wielkiej Brytanii z udziałem ponad 23 tys. ochotników. 131 osób objętych badaniem doznało infekcji, z czego zdecydowana większość to osoby, którym podano placebo.

 

ZOBACZ: Szczepionka na Covid-19. Wielka Brytania dopuści ją do użytku w ciągu tygodnia

 

W badaniu wzięto pod uwagę dwa sposoby dawkowania. 2741 uczestników otrzymało najpierw połowę dawki, a po miesiącu przerwy pełną dawkę, zaś 8895 osób dostało dwie pełne dawki w odstępie miesiąca. W grupie pierwszej zaobserwowana skuteczność wyniosła 90 proc., zaś w drugiej - 62 proc., co w łącznym zestawieniu dało średnią skuteczność 70 proc.

 

"Uratuje życie wielu ludzi"

 

- Te wyniki pokazują, że mamy skuteczną szczepionkę, która uratuje życie wielu ludzi - oświadczył prof. Andrew Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego, szef grupy prowadzącej badania nad preparatem. Jak dodał, większa skuteczność szczepionki przy mniejszej dawce oznacza, że będzie można zaszczepić większą liczbę ludzi.

 

Żaden z uczestników badania, którzy otrzymali preparat, nie uległ poważnej infekcji wymagającej hospitalizacji. Nie potwierdzono też poważnych efektów ubocznych, mimo że badania zostały jesienią wstrzymane po zdiagnozowaniu poważnych chorób u dwóch uczestników.

 

Badania jeszcze trwają

 

Choć badania jeszcze się nie zakończyły - trwają one nadal w USA, Japonii, Rosji, RPA, Kenii i Argentynie - firma poinformowała, że zaczęła przygotowanie wniosku o zezwolenie na dopuszczenie szczepionki do użytku w trybie awaryjnym w wielu krajach. O wpisanie jej na listę szczepionek dozwolonych do użytku wystąpi też do Światowej Organizacji Zdrowia, co ma przyspieszyć udostępnienie preparatu uboższym krajom.

 

ZOBACZ: Jaka ma być szczepionka na Covid-19? "Dla wszystkich ludzi i w przystępnych cenach"

 

W odróżnieniu od szczepionki firm Pfizer i BioNTech - pierwszej, która wykazała skuteczność w badaniach - AZD1222 nie musi być przechowywana i transportowana w bardzo niskich temperaturach. Według AstraZeneca może być przechowywana w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej 6 miesięcy.

 

Do końca roku 4 mln szczepionek

 

AstraZeneca zapowiedziała, że do końca roku wyprodukuje 4 mln dawek szczepionki AZD1222 przeciw koronawirusowi. Dodatkowe 40 mln dawek ma być gotowych do końca pierwszego kwartału 2021 r.

 

ZOBACZ: Trzeci gracz na rynku szczepionek na COVID-19. Moderna goni Pfizera i Sanofi

 

Jak poinformowała wiceprezes koncernu Pam Cheng, do końca roku firma będzie miała wystarczającą ilość szczepionki na 200 mln dawek do końca roku i 700 mln do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, ale gotowych do użytku będzie 4 mln w tym roku i 40 mln w przyszłym. Łącznie w 2021 roku AstraZeneca chce wyprodukować 3 mld dawek preparatu.

 

100 mln dawek w przedsprzedaży

 

Rząd Wielkiej Brytanii zamówił w przedsprzedaży 100 milionów dawek szczepionki oksfordzkiej. Wystarczy ona dla 50 milionów obywateli. Minister zdrowia Matt Hancock powiedział BBC Breakfast, że lato będzie dla Brytyjczyków "czymś bliższym normalności", ale "dopóki nie zostanie wprowadzona szczepionka, wszyscy musimy się o siebie troszczyć".

 

Z kolei Komisja Europejska w sierpniu zawarła wstępne porozumienie na dostawę 300 mln dawek szczepionki z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

ac/ PAP, bbc.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie